Eskişehirliler olarak yine öfkeliyiz, üzgünüz. Gencecik bir kadın, 21 yaşında yaşamdan koparıldı. Ayşenur Çolakoğlu, erkek arkadaşı olduğu iddia edilen Hasan F. tarafından kendisini aldattığı düşüncesiyle başından silahla vurularak öldürüldü. Ayşenur daha çok gençti, hayalleri vardı. Kendi kuaför dükkanını açmak istiyordu. Ustalık sınavına girdiği gün, cinayete kurban gitti. Bir kadın daha bir erkek tarafından aramızdan alındı. Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri artıyor. Kadınlar İstanbul Sözleşmesi’ni geri istiyor, 6284 sayılı kanunun gerektiği gibi uygulanmasını istiyor. Dün de yine Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 3 dava takibi için adliyedeydi. Kendisinden uzun süredir haber alınamayan ve cesedi bulunamayan Sally Ali Challab Al-Abbood’un, boşandığı eşi tarafından defalarca satırla vurularak öldürülen Ayşe Tuğba Arslan’ın cinayet davaları ve boşandığı eşi tarafından yaralanan Avukat Merve Gül Durmaz’ın davalarını takip ettiler. Kadına şiddet ve kadın cinayetlerinin son bulması için katillere en ağır cezalar verilmeli. Bu tek başına yeterli olmayacak elbette. Bu sorunun çözümü her ne olursa olsun eğitim. Eğitim derken de dümdüz üniversite diplomasından bahsetmiyoruz kimse yanlış anlamasın. Kadına şiddetin ne olduğu anlatılmalı. Sadece fiziksel değil, psikolojik şiddetin de ne olduğu anlatılmalı. Bu olmadan ne şiddetin ne de cinayetlerin sonu gelir maalesef.

ALIM GÜCÜ DÜZELMEDEN BU İŞ ÇÖZÜLMEZ

Asgari ücret 8 bin 506 TL olarak belirlendi. Yüzde 54-55 civarında bir zam yapıldı. Türk İş’in teklifi 9 bin TL’ydi, masaya oturmadılar. Türk İş’in araştırmasına göre Kasım ayı açlık sınırı 7 bin 786 liraydı. Daha Aralık ayı ve Ocak ayı açlık sınırları açıklanacak. Asgari ücret birkaç ay içinde her zaman olduğu gibi yine açlık sınırının altına inecek. Vatandaşlar Şubat ayında ilk zamlı maaşını alana kadar aldıkları zam da erimeye başlamış olacak. Ülkenin yarısının asgari ücretle çalıştığını düşünürsek çok vahim bir durum. Nisan-Mayıs ayları gibi seçim öncesinde bir seçim hamlesi olarak asgari ücretin tekrar güncelleneceğini düşünüyorum. Gelen zammın etkisini iyice yitirdiği bir anda, böyle bir hamle gelebilir. En yüksek oranlı asgari ücret artışı, dolar bazından en yüksek asgari ücret gibi söylemler dolaşmaya başladı. Bunlar doğru mu doğru. Dolar son 1 yıldır yerinde sayıyor, sabit olarak. Buna rağmen son 1 yıldır enflasyon TÜİK verilerine göre yüzde 85,51 olarak gerçekleşti. Sonuç olarak geçen yıla göre alım gücümüz de o kadar düştü. Hal böyleyken dolar bazında en yüksek asgari ücret olmasını da kimse umursamıyor. Vatandaşın alım gücü düzeltilmeden isterse asgari ücret 500 dolar olsun, hiçbir şeyin çözüleceği yok!

TÜM BELEDİYELER DESTEK SAĞLAMALI

TBMM’de öğrencilere bir öğün yemek verilmesine yönelik teklif AK Parti ve MHP’nin oylarıyla reddedilmişti. İktidar teklifi reddededursun, belediyeler bu olaya hemen el attı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi 50 bin öğrenciye beslenme desteği sağlarken, Eskişehir’de de Tepebaşı Belediyesi beslenme desteği vermeye başladı. İlk olarak 4 mahallede başlatılan bu destek, ilerleyen süreçte diğer mahallelerde de uygulanacak. Ekonomik şartların bu denli kötü olduğu günlerde, verilen beslenme desteği, gelişme çağındaki çocuklar için çok önemli. O nedenle beslenme desteği uygulamasını kentte bulunan diğer belediyelerin de hayata geçirmesinde büyük fayda var. Ne kadar çok çocuğun sağlıklı beslenebilmesi sağlanırsa, o kadar iyi. Sonuçta çocuklarımızın hepsi, bizim geleceğimiz.