CHP’de son dönemde yaşanan rahatsız edici olaylar, partinin yaptığı çalışmaların önüne geçiyor.

Bu noktada parti içerisindeki krizin ortadan kaldırılmasına ilişkin çalışma yapılıp yapılmadığı konusunda ciddi kuşkularım var.

Yapılıyorsa dahi sorunun çözümü anlamında herhangi iyileşme görüldüğü söylenemez, zira her geçen gün işler daha da karışıyor.

*

Parti içerisinde gelişen olayları bir çırpıda özetleyerek anımsatmak istiyorum…

◾  Kılıçdaroğlu Gönüllülerinin partiye alternatif bir oluşum olduğu düşünülüyor, gönüllülerin başındaki isim hala tartışma konusu.

◾  Odunpazarı İlçe Kadın Kolları Başkanı Sultan Özçimen istifa etti. Yerine Gülbahar Çeker getirildi. Hemen akabinde Çeker’i seçen ilçe yöneticileri istifa etti, yönetim düştü, doğal olarak Gülbahar Çeker başkanlıktan alındı. Dahası, Çeker’in disipline verilmesi talep edildi. Bu arada Kazım Kurt’un müdahalesi yaşandı. İl Kadın Kolları Başkanı Fikriye Söğütlü ile Odunpazarı İlçe Başkanı Rahmi Çınar arasında, Odunpazarı İlçe Kadın Kolları’nın yeni yönetiminin oluşturulması noktasında gerginlik yaşandı ve söz konusu gerginlik hala devam ediyor. Bu olaya ilişkin detayları öğrenmek isteyenler Sağlı Sollu Haber’den ulaşabilirler.

◾  Semra Keskin partiye bağış yaptığını ancak bağış makbuzu verilmediğini, il başkanlığına konuyu ilettiğinde cevap alamadığını söyledi. İl Başkanı Recep Taşel, Keskin’in iddialarının asılsız olduğunu, makbuzların kendisine teslim edildiğini kaydetti, ayrıca bir buçuk yıl önce yaşanan bir olayın bugün gündeme getirilmesinde maksat olabileceği düşüncesi gündeme geldi.

◾  Recep Taşel ön seçim çıkışı yaptı, ön seçim için örgüt olarak mücadele edeceklerini söyledi. Dahası, Yılmaz Büyükerşen ile diğer belediye başkanlarının da ön seçimi onaylayacaklarını, hatta talepte bulunabileceklerini kaydetti. Bu çıkış da birtakım tartışmaları beraberinde getirdi.

*

CHP içerisinde gerçekleşen olayları anımsadık.

Peki, söz konusu olaylara ilişkin CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ne düşünüyor?

*

CHP’li Çakırözer’i ES TV ekranlarında konuk ettik.

Bu anlamda parti içerisinde yaşananları sormazsak olmazdı.

İlk olarak Odunpazarı İlçe Kadın Kolları Başkanı Sultan Özçimen’in istifası ve akabinde gerçekleşen olayları değerlendirmesini istedik.

İşte Çakırözer’in cevabı:

‘İÇ ÇEKİŞMELER BİZE ENERJİ KAYBETTİRİR’

“Yani ben enerjimizi bunlara harcamayı doğru bulmuyorum. Türkiye’nin bunca meselesi var ve bunca meselenin çözülmesi için bizlere umut bağlayan Eskişehir’de yüz binler, Türkiye’de milyonlar var. Biz enerjimizi, bize umut bağlayanlara, meselelerin çözümüne harcamamız lazım. Hepimizin önceliğinin, Türkiye’nin AK Parti’den kurtarılması olduğu konusunda şüphemiz yok. Onun dışında bizim enerjimizi ve dikkatimizi başka yerlere çevirecek lüksümüz yok. İnsanlar bize umut bağlamış durumda. Umarım bir an önce bir boşluk var ise doldurulup çalışmamız lazım, çalışıyoruz da zaten. Bu iç çekişmeler, iddialar bize enerji kaybettirir, yoksa bize bir şey kazandırmaz.”

*

Gelelim bir diğer tartışma konusuna: Kılıçdaroğlu Gönüllüleri!

Bakalım Utku Çakırözer, bu konuda ne düşünüyor.

Okuyalım…

‘CHP’NİN DIŞINDAKİ KESİMLERE YÖNELİK ÇALIŞMA’

“Ben bu yapıyı, asla il örgütümüze alternatif olarak görmüyorum. Zaten kendilerinin de böyle bir iddiaları yok. Şimdi bu gönüllülerin başında olan kişi kısa süre önce Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret etti. Bizler de vardık o toplantıda. Orada anlatılan, bu çalışma CHP örgütüne yönelik bir çalışma değil, tam tersi CHP örgütünün dışında örgütlenilmesi hedeflenen bir çalışma. Ali Şahin de bu toplantıda Eskişehir temsilcisi olarak vardı. Bilecik, Kütahya gibi birkaç ile bakan bir temsilci de vardı. Benim o toplantıdan ve Türkiye’nin değişik bölgelerindeki çalışmalardan anladığım, biraz daha CHP’nin dışındaki kesimlere yönelik bir çalışma. Bu gönüllülerin genel yapısına da bakarsanız, CHP’nin dışındaki isimlerden oluşturulması gibi bir anlayış var.

‘İL BAŞKANLIĞIMIZLA DİYALOGLARI VAR’

Benim birkaç yerde gönüllülerle çalışma fırsatım da oldu. Hepsi tanıdığımız bildiğimiz isimler. Mesela Mihalıççık’ta bizim grubumuzda yer almışlardı, Kılıçdaroğlu Gönüllüleri diye yelekleri vardı hatta yanımızda çalışırlarken. Özveriyle çalıştıklarını gördüm. Konuştum da kendileriyle, yani gece gündüz demeden nerede görev verilirse yapıyorlar. Mesela geçen gün de Şarhöyük Mahallesinde çalışmışlar, kapı kapı hem dükkanlara hem evlere gezi düzenleyerek Kemal Kılıçdaroğlu’nun aile destekleri sigortasını ya da diğer projelerini anlatıyorlar. Bazen bölgesel toplantılar yapılabiliyor. Yani benim gördüğüm CHP Eskişehir İl Örgütüne, ya da diğer illerdeki örgütlere bir alternatif değil bu yapı. Çalışmalarda da öyle bir diyalogsuzluk yok, il başkanlığımızla da bir diyalogları var.

‘UMARIM KEMAL BEY ADAY OLURDA ONA HİZMET EDERLER’

Bizim gönlümüzden geçen Kemal Bey’in aday olması. Partimizin arzusu bu yönde, ama Genel Başkanımızın dediği gibi bu kararı altı parti verecek. Tabii bu o zaman düşünülecek bir şey. Kılıçdaroğlu Gönüllüsü olmazda, işte Cumhurbaşkanı adayı kim olursa onun gönüllüsü olur. Millet İttifakının belirlediği aday 13. Cumhurbaşkanı olacak. Arzu ediyorum Kemal Bey olsun, toplumsal uzlaşının sağlanması noktasında çabaları var, umarım Kemal Bey olur da ona hizmet ederler. Ama Türkiye’nin aydınlığına, demokrasisine yaptıkları çalışmanın ben zayi olacağını düşünmüyorum.”

*

Ve ön seçim meselesi…

CHP İl Örgütü, ön seçim istediğini Recep Taşel liderliğinde beyan etti.

Peki, Utku Çakırözer ön seçime sıcak bakıyor mu?

İşte sorunun cevabı:

‘ÖN SEÇİM YAPILMADAN GİRİLİP ÜÇ MİLLETVEKİLİ ÇIKARDIĞIMIZ SEÇİM DE VAR ORTADA’

“Ön seçim olursa isteyen herkes girer. Ön seçim istemeyecek olan var mıdır, ben zannetmiyorum. Buna Genel Merkez karar veriyor. Yani ön seçim olsun denirse, üyeler adayları belirlesin denirse neden olmasın, olabilir. Yani ön seçim yapıldı da biz mi girmedik? Ön seçim tabii ki yapılabilir ama Genel Merkez’in kararı. Bunu ilk defa Recep Taşel istemiyor, önceki il başkanları da istedi. Ön seçim istemeyen il başkanı oldu mu? İstemeyen milletvekili oldu mu? O da olmadı. Bana daha önce de sorulduğunda ben ‘hay hay yapılsın’ dedim. Ön seçim mutlak başarıyı getirir getirmez, o tartışılan bir konu tabii. Başarı getirdikleri de var getirmedikleri de var. Eskişehir’de ön seçim yapılmadan girilip üç milletvekili çıkardığımız seçim de var ortada. O yüzden ön seçim olup da başarısız olunan illerde olabilir. Ama ön seçim daha sağlıklı bir sonuç çıkaracak diye bir düşünce varsa tabii ki yapılsın. Ama buna karar verecek olan bizler değiliz, Genel Merkez karar verecek.

‘BİZ İKİYE DÜŞTÜK AMA İYİ PARTİ’YE BİR MİLLETVEKİLİ VERDİK’

Bir de Kemal Bey sürekli şunu söylüyor: Millet, vekilini kendisi seçsin, genel merkezler seçmesin. Genel Başkanımız zaten açık bir şekilde tavrını ortaya koyuyor. Bakın yakın geçmişteki bir seçimde ön seçim yapılamamasının bir önemli nedeni de erken seçim kararı alınması. Seçim takvimi daraldığı için ön seçim yapılamadı. Şimdi takvim daralacak mı daralmayacak mı bilmiyorum. Genel Merkez belki her yerde ön seçim kararı da alabilir, almayabilir de. Önümüzdeki günlerde bunun kararı çıkacak. Burada partilinin adaylar konusunda görüşünün alınması iyi bir şey. Burada ön seçim mi olur, merkez yoklaması mı olur, temayül mü olur onu bilmiyorum. Ama net bir ‘ön seçim olduğunda başarı olur ön seçim olmadığında başarı olmaz’ şeklinde yüzde yüz böyle bir şey var mı emin değilim. Eskişehir’de ön seçim olmadan üç milletvekili çıkardığımızda herkes alkışlamıştı. Yedi milletvekiline çıkıp da bizim ikiye düşmemiz de şöyle, biz ikiye düştük ama İYİ Parti’ye bir milletvekili verdik. Yani bizim ittifakımız üç oldu.”

*

Evet, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’in parti içerisinde tartışılan bazı konulara verdiği cevaplar bu şekilde.

Özetlemek gerekirse, Çakırözer;

◾  Kadın kollarında yaşanan olayları doğru bulmadığını, parti içi meselelere enerji harcamanın faydasının olmadığını, enerjiyi CHP’ye ve Millet İttifakı’na umut bağlayan insanlara harcamak gerektiğini ifade etti.

◾  Kılıçdaroğlu Gönüllüleri oluşumunu doğru bulduğunu, oluşumun CHP dışındaki insanlara ulaşmayı amaçladığını, Kemal Kılıçdaroğlu aday olmazsa gönüllülerin emeklerinin zayi olmayacağını ve millet ittifakının adayına mutlaka yararı dokunacağını kaydetti.

◾  Ön seçimi yapma yetkisinin genel merkezde olduğunu, ön seçimin başarı getirip getirmeyeceğinin tartışma konusu olduğunu söyledi.

*

CHP’de yaşanan olaylar ve Çakırözer’in ifadeleri karşısında takdir kamuoyunun…