Ücretli öğretmenlik sistemi, oldum olası anlam veremediğim bir sistem. Ülkenin öğretmene ihtiyacı varsa atamasını yaparsın, kadrolu olarak çalıştırırsın. Öğretmen eksiği var diye bu açık ücretli öğretmenlik ile kapatılıyor. Geçen yıl tam 86 bin 68 ücretli öğretmen görevlendirilmiş. Bazı okullarda ücretli öğretmenler, kadronun yarısını oluşturur düzeyde. Görsen baksan öğretmen açığı yok diye söylenir. Siyasiler bence bu konunun üzerine de gitmeli, bu sistemin kaldırılmasını sağlamalı. Tabii bu sistem kaldırılana kadar çalışan binlerce öğretmenin sorunları da var. Türk Eğitim Sen Genel Merkez Genel Sekreteri Haydar Urfalı, bu konuda bazı açıklamalar yaptı. Urfalı, ‘‘Ekonomik olarak sıkıntıya mahkum edilmiş ücretli meslektaşlarımıza katkı olması amacıyla ücretli öğretmenlere de nöbet görevi verilmelidir’’ dedi. Haftada 30 saat derse giren bir ücretli öğretmenin maaşı 5 bin 740 TL. Geleceğimizi emanet ettiğimiz öğretmenlerimiz için çok ama çok düşük bir rakam. Bu nedenle nöbet görevi de verilerek en azından biraz daha refah seviyeleri yükseltilebilir. MEB bu konuda acilen harekete geçmeli.

ALPU OVASI’NI KURTARAN KARAR
Alpu Ovası yıllardır gündemden düşmüyor. İlk önce termik santral yapılmak istendi, büyük mücadeleler sonucunda buna izin verilmedi. Sonrasında kömür ocağı açılması yönünde girişimler bulundu, verilen mücadelelerle bu projeye de izin çıkmadı. Son olarak da Büyükşehir Belediyesi tarafından URAYSİM projesi ile ilgili bir dava açıldı. Mahkeme davada belediyeyi haklı buldu ve bu kararla Alpu Büyük Ovası bu kararla tarım dışı amaçlarla kullanılmaktan kurtuldu. Bu kadar emsal kararlar dururken, bu saatten sonra da Alpu Ovası’na zarar verecek projeler üretilmez diye düşünüyorum. URAYSİM projesi de büyük bir proje. Proje komple rafa kaldırılmaz, büyük ihtimalle uygun bir yer bulunarak tekrar hayata geçirilir. Kente katkı sağlayacak bir proje olduğu yadsınamaz. Anadolu Üniversitesi’ne bu konuda gerekli destek sağlanacak ve proje için yeni bir alan bulunacaktır.

C88A913F-6BA2-4C74-B57F-3BC772438FB2

BİRAZ DA NOSTALJİ
Geçtiğimiz Salı günü Kılıçoğlu Sineması’nın açılış yıldönümüydü. Bundan 63 yıl önce ilk kez kapılarını açtığı tarih. Eskişehirlilerin sinemayla ilk kez tanıştığı ve birçok anı biriktiği yer şimdi Yalçın Kılıçoğlu Plaza olarak kente hizmet veriyor. Biz de yakın bir zamanda Milli İrade Gazetesi olarak bu plazadaki ofisimizde sizlere hizmet vereceğiz. Hem bunu duyarayım hem de sizlere biraz nostalji yaşatayım istedim.