Murat Mercan ismi zaman zaman Eskişehir siyasetinde konuşulur, aleni olmasa da dost sohbetlerinde ‘keşke aktif siyasete dönse’ yorumları yapılır.

Evet, AK Parti son dönemde ‘iş bitiren siyasetçi’ yetiştiremiyor, Türkiye’nin diğer illeri nasıldır bilemiyorum ancak Eskişehir’de durum maalesef böyle.

Partide eskiden olduğu gibi bir heyecan da yok, sanırım eskilere rağbet veyahut özlem -adına ne derseniz deyin- bundan kaynaklanıyor.

*

Eskiler derken anımsayalım…

Fahri Keskin hala konuşulur, Eskişehir’e katkısı tartışılmaz.

Kemal Unakıtan her ne kadar Eskişehirli olmasa da, belki de bir Eskişehirliden daha çok Eskişehir’e sahip çıkarak pek çok yatırım yapılmasını sağladı.

Murat Mercan da bunlardan birisi…

*

Mercan, şu an Washington Büyükelçisi, geçmişte iki dönem AK Parti Eskişehir Milletvekilliği yaptı.

Şu sıralar Eskişehir’de, birtakım temaslarda bulunuyor.

Her ne kadar “baba ocağıma geldim” diyerek sıradan bir memleket ziyareti yaptığını vurgulasa da, söz konusu ziyareti iyi okumanın faydalı olacağını düşünenlerdenim.

*

Birtakım temaslar derken?

Celalettin Kesikbaş, Metin Güler, Hasan Tuç, Mustafa Birsen, İsmail Ilgaz, Tohan Hazinedar ile yaptığı görüşmeler dikkat çekici.

Bu görüşmeler görünenler, elbette kamuoyuna yansımayanlar da var.

*

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine doğru hızla yol alırken, Murat Mercan ismi potansiyel milletvekili adayı olarak pek çok ortamda geçiyor.

Söz konusu ziyaret, bu ihtimalin daha çok dillendirilmesine neden olacak diye düşünüyorum.

*

Murat Mercan’ın yanı sıra milletvekilliği adaylığı için, mevcut milletvekilleri dışında konuşulan isimleri de sıralamakta fayda var.

Dündar Ünlü bu isimlerden belki de en güçlüsü; kendisine yapılan haksızlık nedeniyle teşkilatın içi hala soğumadı.

Burhan Sakallı belediyecilik tecrübesi olan, siyaseti bilen, Genel Merkez’deki görevi nedeniyle daha çok ülke sorunlarına kafa yoran ancak Eskişehir’i de ihmal etmeyen bir isim.

Volkan Doğan, Odunpazarı’nda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan daha çok oy alan ve belediye başkanlığını kıl payı kaçıran isim. Her ne kadar ortalıkta yok gibi görünse de, aslında durum öyle değil. Siyaset bazen bir süre sessiz ve derinden ilerlemektir…

Zihni Çalışkan ile Hakan Çizmelioğlu’nun milletvekili adayı olmak istediklerini zaten bilmeyen yok.

*

Her neyse…

Dönelim Murat Mercan’ın Eskişehir ziyaretine…

Kendisini yakalamışken Eskişehir’in birkaç sorununu gündeme getirmek, imkanı ölçüsünde ilgilenmesini talep etmek en doğal hakkımız diye düşünüyorum.

◼  Çevreyolu

◼  Tarifeli uçak seferi

◼  Sanayinin demiryolu ile limana bağlantısı

◼  Kızılinler termal projesi

◼  Süper Kent projesi

◼  Çok zenginliğe rağmen tarih ve doğa turizmi kısırlığı

◼  Sanayileşme sorunu

*

Mercan’ın, ilgili kişi ve kurumlara sözünü geçirebileceğini düşünüyorum. Zira hali hazırda Washinton Büyükelçisi ve iki dönem milletvekilliği yapmış bir isim.

Bu noktada Mercan’ı zorlayacak olan tek şey var: Kendi partilileri!

Mercan birtakım şeylere el atmak isteyebilir, ancak “sen karışma” diyenler çıkabilir ve dahi gizliden gizliye ‘çözülmemesi için’ girişimlerde bulunanlar olabilir.

Çünkü sorunla kim ilgilenirse o çözer; peki, potansiyel rakip Murat Mercan’ın sorun çözmesi istenir mi?

Bu soru, ileride ortaya çıkacak sonucu değerlendirmek üzere burada kalsın…