30 Ağustos 2022 tarihi itibari ile Marsgününden merhaba. Ay günü Terazi burcunun evinde geçiriyor. Güne Dengeli, nazik ve zarif olabileceğimiz enerjiler veriyor. İlişkiler, parasal konular, güzellik, estetik huzur, anlamak ve anlaşılmanın önemli olacağı bir gün geçirebiliriz.

Günün tek bağlantısı günün ikinci yarısı Ay-Şiron karşıtlığı ile etkinleşiyor.Bu zman diliminde duygusal olarak hassasiyetimiz artabilir, incinme- incitmeye meyilli davranabiliriz. Dolaysıyla İlişkilerde dikkatli olmakta fayda var sevgili dostlar.

Bundan 100 yıl önce 30 Ağustos, Büyük Taarruz ‘un zaferle sonuçlandığı gündür. 30 Ağustos 1922 tarihi, Türk ulusunu esir etmek isteyen yayılmacı, istilacı güçlere karşı; kadınıyla çocuğuyla, ordusuyla topyekûn verdiği bir savaşın ve ulusal benliğini kurtardığı ve Zafer Destanı’nın yazıldığı gündür.

Sevgili dostlar,ülkemizin tarihini, geçmişini çok iyi bilmek ve yeni kuşaklara öğretmek, bu doğrultuda ülkemizin geleceğine sahip çıkmak hepimizin görevi olduğunu unutmamalıyız.


 

Vatanımızın birliği ve milletimizin bağımsızlığı uğruna verilen mücadelelerin kazanıldığı ve bizlere bağımsızlığımızı armağan eden Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları şehit ve gazilerimizi saygı ile anıyor, tüm ulusumuzun 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.

 “Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir. Ben milletimin en büyük ve ecdadımın en değerli mirası olan bağımsızlık aşkı ile dolu bir adamım. Çocukluğumdan bugüne kadar ailevî, hususî ve resmî hayatımın her safhasını yakından bilenler bu aşkım malumdur. Bence bir millete şerefin, haysiyetin, namusun ve insanlığın vücut ve beka bulabilmesi mutlaka o milletin özgürlük ve bağımsızlığına sahip olmasıyla kaimdir. Ben şahsen bu saydığım vasıflara, çok ehemmiyet veririm. Ve bu vasıfların kendimde mevcut olduğunu iddia edebilmek için milletimin de aynı vasıfları taşımasını esas şart bilirim. Ben yaşabilmek için mutlaka bağımsız bir milletin evladı kalmalıyım. Bu sebeple milli bağımsızlık bence bir hayat meselesidir. Millet ve memleketin menfaatleri icap ettirirse, insanlığı teşkil eden milletlerden her biriyle medeniyet icabı olan dostluk ve siyaset münasebetlerini büyük bir hassasiyetle takdir ederim. Ancak, benim milletimi esir etmek isteyen herhangi bir milletin, bu arzusundan vazgeçinceye kadar, amansız düşmanıyım”
Mustafa Kemal ATATÜRK