Eskişehir’de cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri noktasında sürpriz yaşanmadı.

Tahmin edildiği gibi Eskişehir’de Kemal Kılıçdaroğlu birinci oldu.

*

Milletvekili seçimlerinde ise…

İYİ Parti’nin bir milletvekilinin garanti olduğunu söylüyorduk. İYİ Parti bir milletvekili çıkarmakla kalmadı, Nebi Hatipoğlu’nun rüzgarıyla hem 2018’de aldığı oyu gözle görünür biçimde arttırdı hem de partinin Türkiye genelinde elde ettiği oranın epey üzerine çıktı.

*

AK Parti ile CHP’nin iki milletvekili alacağı garantiydi. Hata yapmayan ve süreci en doğru yöneten partinin üçüncü milletvekilini parlamentoya göndereceğini söylüyorduk. Bu noktada üçüncü milletvekilini alan parti CHP oldu. Yeşil Sol Parti’den (YSP) bir miktar oyun CHP’ye kaydığını; YSP’nin, Türkiye İşçi Partisi’ne yönelen CHP seçmeninin açığını kapattığını ifade edebiliriz. AK Parti’de ise 2018’e göre önemli bir oy düşüşü yaşandığı görüldü. CHP’nin üçüncü milletvekilini almasında AK Parti’nin oy kaybı etkili oldu. Zira CHP’nin oyları 2018’e göre ciddi bir artış göstermedi. Eğer AK Parti, seçimden önce ifade ettiğim gibi BBP’nin oylarını sistemli bir biçimde alabilseydi, biraz da Yeniden Refah Partisi’nden oy koparabilseydi, üçüncü milletvekilini çıkarabilirdi.

*

Sonuç olarak tablo üç CHP, iki AK Parti, bir de İYİ Parti olarak şekillendi.

*

Her ne kadar cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalsa da, şimdiden Eskişehir açısından geleceğe bakmak gerekiyor.

Bu anlamda milletvekillerimiz Fatih Dönmez, Ayşen Gürcan, Utku Çakırözer, Jale Nur Süllü, İbrahim Arslan ve Nebi Hatipoğlu'nu kutluyor, başarılar diliyorum.

Seçim süreci boyunca Eskişehir'e verdikleri sözlerin takipçisi olacağız.

Bunun yanı sıra yeni bir dönem başlıyor. Farklılıkları zenginlik görerek hareket etmelerini tavsiye ediyor, ayrışmadan yana değil Eskişehir ve Türkiye'nin menfaatleri noktasında ortak çalışma yürütmekten yana olmalarını diliyorum.