İnsanların hayal güçlerinin sınırları yok. Lakin her hayal gücü bir diğerinin benzeri niteliğinde, sınırsız hayal gücüne sahip olan insanlar o güzel atlara binip gittiler. Şuan biz onların hayal güçlerinden kopya çekiyoruz.

1990’lı yılların kült filmi olan Makas Eller, en iyi makyaj olarak oscara aday olmuştu. Gerek kostüm, gerek makyaj, ve farklı bir perspektiften bakan film insanları başka bir evreni sunuyordu.  Farklılıklarıyla onları kabul etmememizi, aynı zamanda ne kadar işimize yararlarsa yarasınlar onlar gibi olmayı isteyip, aynı zamanda onları toplum içine almamayı anlatan bir filmdir.

Konusu: Bir bilim adamının ellerini tamamlayamadan öldüğü Edward’ın hayatını konu alır. Ana karakter toplumdan dışlanmış biçimde, bir pazarlamacı tarafından bulunup evinde tecrit halinde yaşarken görülüyor. 

Benzer olarak " Pinokyo" ya da " Frankenstein" da gösterilebilir. Kulvarları farklı olsa da benzer ana temaya bağlı bir hikayeye sahipler.

Film küçük bir kızın büyükannesine karın nasıl yağdığını sormasıyla başlar. Yaşlı kadın Edward'ın hikâyesini anlatmaya başlar...

Yılbaşı gecesi Edward büyük bir buz kütlesine şekil verirken etrafa saçılan buz parçaları kar yağıyormuş gibi etrafa dağıldığını, o makas ellerin birçok hünere sahip olduğunu öğreniriz.

Johnny Depp’in canlandırdığı Edward yalnızca uyum sağlamaya çalışması acısını değil, fiziksel farklılık nedeniyle bunu yapmanın zorluğunu temsil ediyor. İlk olarak

Edward makası bazen kendi lehine kullansa da diğer durumlarda istemeden de olsa insanlara zarar verir. 

Tim Burton’ın en iyi filmlerinden biri olarak görülen Makas Eller, dünyaya uyum sağlamaya sıkıntısından bahseder, Johnny Depp ve Winona Ryder’ın başrollerinde yer aldığı fantastik bir filmdir.

Dünyaya farklı pencerelerden bakmayı seven, empati duygusunu ön plana çıkarmak isteyenlerin izlemesi gereken bir filmdir.