Eskişehir’in son yıllarda ne kadar çok yerli turist çektiğini geçtiğimiz kurban Bayramı tatilinde bir kez daha gördük.

Yıllar önce dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir’in yoğun bir turist akınına uğrayacağını görmüş ve hatta evleri müsait olanları pansiyonculuk yapmaya bile çağırmıştı.

Hafta sonları olsun, hafta içinde olsun yoğun turist trafiğini şehrin her yerinde görebiliyoruz.

Günübirliğin haricinde konaklamalı gelen turistlerin sayısında da artış olduğunu görüyoruz.

Amaç bu sayının çok daha artmasıdır.

***

Şehir turizminin gözde kentlerinden Eskişehir’e bayram tatilinde yaklaşık 110 bin kişi gelmiş durumda.

 “Şehir Turizmi” hedefiyle başta müzeler ve tematik parklar olmak üzere hayata geçirdiği başarılı şehircilik projeleri, yerli ve yabancı turistlerin şehre olan ilgisini katlamaya devam ediyor.

Gelen bu turistler başta tematik müzeler olmak üzere turistik merkezler, bot ve gondol turları ile buluştu.

Odunpazarı bölgesinde bulunan tematik müzeleri Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, Kurtuluş Müzesi, Cam Sanatları Müzesi, Eskişehir Hamam Müzesi, Kent Belleği Müzesi, İmren Erşen Oya Müzesi, Berna Türemen Kedi Sanat Evi ve Ali İsmail Türemen Mavi Sanat Evi ile Zühal Yorgancıoğlu Moda Tasarım Müzesi büyük ilgi görerek tatil süresince 25 bin ziyaretçiyi ağırladı.

***

Şehrimize gelenlerin ziyaret ettiği yerlere rakamsal olarak bakarsak,

Masal Şatosu’nun 20 bin, Bilim Deney Merkezi’nin 4 bin 264, Sabancı Uzay Evi’nin bin 303, Hayvanat Bahçesi’nin ise 38 bin 73 ziyaretçiyi ağırladığını görüyoruz.

Turistlerin vazgeçilmezi olan gondol ve bot turları da büyük ilgi gördü. Ziyaretçiler, şehrin eşsiz manzarasını çektikleri fotoğraflarla ölümsüzleştirdiler. Bu kapsamda 6 bin 812 kişi gondol, 5 bin 744 kişi de Esbot ile Porsuk Çayı’nda kent turu yaptı.

Kentpark içerisinde yer alan plaj ise çok sayıda misafirini ağırladı. Kurban Bayramı’nın birinci günü kapılarını ziyaretçilerine açan plaj 5 bin 882 kişiyi misafir ederken, tesiste bulunan olimpik havuz da 614 kişiyi ağırladı.