İnönü Belediye Başkanı Kadir Bozkurt, belki de Eskişehir’in en renkli belediye başkanı.

Bunun yanı sıra, aklından ne geçiyorsa, başıma ne gelir diye düşünmeden küt diye söyleyen ender isimlerden.

PHOTO-2023-02-01-15-29-55

Başkan Bozkurt ile ES TV’de buluştuk, pek çok konu ile ilgili sohbet ettik.

Özellikle siyasete ilişkin bakış açısı dikkatimi çekti.

*

Kadir Bozkurt, AK Parti’yi İnönü’de yine iddialı görüyor ancak ilçede herhangi seçim heyecanının yaşanmadığını ifade ediyor, bunun nedenini ise şöyle açıklıyor:

AK PARTİ İNÖNÜ’DE İDDİALI

“Bugüne kadar yapılan genel seçimlerin hepsinde AK Parti İnönü’de yüzde 60’lar yüzde 70’ler bandında çıkmıştır. Ben AK Parti’nin bu oranı koruyacağını düşünüyorum. Belki daha yukarıya da çıkabilir. İlçede siyaseten bir heyecan yok. Bunun da doğal olduğunu düşünüyorum. Seçim tarihi birkaç kere telaffuz edildi, Sayın Cumhurbaşkanı’mız 14 Mayıs olması gerektiğini söyledi. Meclis görüşecek. Meclis görüşmezse Sayın Cumhurbaşkanımız devreye girerek seçim tarihini belirleyecek. Şimdi insanlar net seçim tarihini bekliyor. Bu belli olduktan, seçim kurulu seçim takvimini yayınladıktan sonra heyecan başlar. Şu anda heyecan yok.”

*

Kadir Bozkurt, Eskişehir siyaseti ve genel siyaset konularına girmeyi pek tercih etmiyor, siyaset yapmak gibi bir görevinin ve derdinin olmadığının da altını çiziyor.

Şöyle ki:

‘SEÇİM İŞLERİNİ TEŞKİLAT YAPAR BEN BİLMEM’

“Ben AK Parti’nin belediye başkanı olarak İnönü Belediyesi’nde görevliyim. AK Parti’de herkesin yapacağı iş bellidir. Benim görevim de İnönü’de belediye başkanlığı yapmak. Seçimle ilgili işleri teşkilat yapar, ben bilmem. Ben siyaset yapmam. Beni hizmet etsin diye seçtiler, vatandaşlar bana bu görevi verdi. Ben de insanların yararına olan hizmetleri yapmaya çalışıyorum.

*

Başkan Bozkurt, tüm siyasi parti ve siyasi parti temsilcileriyle arasının iyi olduğunu da ifade ediyor. Bu noktada son yaptığı görüşmeleri örnek veriyor. Birazdan okuyacağınız ifadeler, Kadir Bozkurt’un, siyaset odaklı değil de hizmet odaklı bir anlayışa sahip olduğunu tescilliyor.

İşte Bozkurt’un o ifadeleri:

YILMAZ BÜYÜKERŞEN ÜZERİNDEN ÖRNEK VERDİ

“Benim sadece AK Parti İl Başkanlığı ya da AK Parti’nin milletvekilleriyle değil, bütün milletvekillerimizle, bütün siyasi partilerle ilişkilerim iyi. İyi olmak zorunda zaten. Niye kötü olacağız ki? Bir sebep var mı kötü olmak için? Ben geçen gün Sayın Metin Nurullah Sazak ile beraberdim. Geçen hafta Tepebaşı Belediyesi Başkanımız Sayın Ahmet Ataç yanımdaydı. Eh onlar geliyor, ben de gidiyorum. O o partiden, bu bu partiden, yok o ittifaktan yok bu ittifaktan, böyle bir şeyin olmaması lazım. Bana kalsa şu seçim bupazar sabah 08.00’de başlasa 17.00’de bitse.En güzeli bu ama maalesef biraz daha yol kat etmemiz lazım. Meclise gidiyoruz mesela, CHP’nin milletvekilleriyle karşılaşıyoruz ve oturup görüşüyoruz. Bakın herkesin bir görevi var ve sonuçta biz bir insanız. Ve biz herkese insanca yaklaşmak zorundayız. Mesela aynı şeyi ben Eskişehir Büyükşehir Belediyesi için de söyleyeceğim. Mesela benim Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yılmaz Büyükerşen ile aramda buz dağları olduğunu zannedersiniz ama hiç de öyle değil. Belediye meclisinde de öyle değil. Sen A partiden olursun ben B partiden olurum, buna saygı duymamız lazım. Halk bir görev verdiği vakit, görev öne çıkar. Ben İnönü’ye mi belediye başkanı oldum, İnönü’ye neler yapabileceğimi düşünürüm, siyaseti pek düşünmem ben.

*

Kadir Bozkurt, vitesi giderek yükselterek siyasete ne kadar uzak olduğuna ilişkin dikkat çeken bir örnek daha verdi ve seçim döneminde dahi evinin yanında bulunmasına rağmen AK Parti binasına gitmeyi tercih etmediğinin altını çizdi.

Bozkurt, şunları söyledi:

‘GÖREVİM DIŞINDA BAŞKA HİÇBİR ŞEYE KARIŞMAM, BULAŞMAM’

“BakınAK Parti’nin önceden Atatürk Bulvarı’nda parti binası vardı. Ve ben 2004’ten beri AK Parti’nin adayıyım. Evim parti binasının üç apartman yanındaydı. 2004’te belediye başkan adayı oldum, o süreçte bile ben parti binasına ya beş defa gitmişimdir ya altı defa. Yani bakın her gün önünden geçtiğim yer burası. Kapıda bir arkadaşımı görürsem merhaba derdim yoksa evine giderdim. Bakın Türkiye’deki tüm siyasi partilerin teşkilatları artık kurumsal hale geldi. Bir belediye başkanından bir şey mi isteyecekler, derler ki: Ey belediye başkanı şunları şunları yapar mısın. Bunudemedikleri sürece ben işime bakarım. Görev alanıma bakarım ve başka hiçbir şeye de karışmam, bulaşmam.”

*

İnönü Belediye Başkanı Kadir Bozkurt’un siyasete bakışı ve hizmet anlayışına ilişkin düşüncelerini siz değerli okurlarımıza aktardım.

Belediye başkanı olup da siyasi işlere girmeyen ve bunu aleni bir biçimde söyleyen nadir isimlerden olduğunu net ifadelerle söyleyebilirim.

Özellikle AK Parti gibi bir partiye mensupken, düşman ilan edilen muhalefet partileriyle iyi ilişkilerinin olduğunu söylemek ve AKParti binasına gitmeyi tercih etmemeyi dile getirmek de ayrı bir cesaret işi.

İnönü’de TOKİ konutlarının inşaatı durdu!

İnönü Belediye Başkanı Kadir Bozkurt’tan, TOKİ’nin İnönü’ye yapacağı ve büyük vaat olarak sunulan toplu konutlara ilişkin dikkat çeken bir bilgi aldım.

TOKİ, İnönü’ye toplam 300 dairenin yer alacağı toplu konutlar yapacaktı. Konutların yapılacağı alan belediye tarafından ücretsiz olarak TOKİ’ye tahsis edildi. TOKİ işi müteahhide verdi. Temeller kazılmaya başlandı. Ancak çok geçmeden müteahhit işi bıraktı. Bununla beraber toplu konut çalışması askıya alındı.

Söz konusu gelişmenin nedenini, Kadir Bozkurt şu ifadelerle anlattı:

CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ SEBEP OLDU

“İlçe olarak konut ihtiyacımız çok fazla fakat İnönü’nün mücavir alanı çok az. Büyük sanayi kuruluşları birçok yeri almışlar. Bölünmüş yolun kuzey tarafı da sit alanı, koruma altına alınmış ovalar var. Dolayısıyla konut yapacağımız yer çok sınırlı. Biz TOKİ ile yapmış olduğumuz görüşmelerde bir alan tespit ettik. 80 bin metrekarelik bir alan. Bunu TOKİ’ye verdik. TOKİ geldi, inceleme yaptı, uygun gördü ve inşaata başladı. Temeller kazıldı fakat fiyat artışlarından dolayı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıktı ‘isteyen müteahhitler işleri bırakabilir’ diye. Durum böyle olunca müteahhit kapattı gitti inşaatı. Toplam 300 daire yapılacaktı.”

‘İNÖNÜ BATIKENT GİBİ OLACAK’

Bu bölümü kapatırken, Kadir Bozkurt’un konuyla alakalı ilgi çeken bir ön görüsünü aktarmak istiyorum. Bozkurt, “20 sene sonra İnönü, Batıkent gibi olacak. Bunu bir yere not edin. Göreceksiniz, İnönü, Batıkent gibi olacak” dedi. 

ESKİ ile ilişkiler nasıl?

İnönü Belediye Başkanı Kadir Bozkurt, kurumlar ile ilişkilerinin sağlıklı bir biçimde yürüdüğünü kaydetti. Bu noktada Eskişehir Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) Genel Kurulu’na katılan Kadir Bozkurt’a, ESKİ’ye arıtma kapasitesinin arttırılması hedefiyle 24 milyon avroluk kredi kullanma yetkisi verilmesini hatırlatarak şunu sordum: ESKİ, İnönü Belediyesi’nin eksiklerini gideriyor mu, memnun musunuz?

Başkan Bozkurt ESKİ ile iletişimlerinin kuvvetli olduğunu kaydederek bu soruyu şöyle yanıtladı:

‘ARITMA YAPIMINA BU YIL BAŞLANACAK’

“İnönü’de şu an arıtma yok. Arıtma için Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin talebi üzerine bir alan tahsis ettik. Yeri hazır, projesi de hazır. Sanırım ESKİ bu sene yapmaya başlayacak. Arıtmanın haricinde bir de kanalizasyon sıkıntımız var. Onun da projelerini ihaleye çıkarttılar. Yine İnönü’nün içme suyu hattında sıkıntı vardı. ESKİ ile görüştük. İhale edildi ve içme suyu hattını da yaptı. Yani bizim belediye olarak ESKİ ile sorunumuz yok.”

Manda sütü ürünleri merkeze gelecek

Bildiğiniz üzere İnönü’de mandacılık yaygınlaşıyor. Özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İnönü’nün manda yoğurdunu ve kaymağını tükettiğini söylemesiyle epey üne sahip oldu. İnönü Belediye Başkanı Kadir Bozkurt mandacılığı geliştirme yönünde ciddi çalışmalar yaptıklarını kaydederek Manda Oteli kurulacağını ifade etti. Söz konusu projenin akabinde ise, tıpkı Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Üretici Market’leri gibi, Eskişehir merkezde manda sütü ürünlerinin satılacağı bir yer açılacağını müjdeledi.