AzPolitik fotosu-10

Eskişehirspor’un geçtiğimiz Pazar günü oynadığı Şile Yıldız maçında hakemin kırmızı kart gösterdiği futbolcu Tolga Yakut’a kart gösterdikten sonra takındığı tavır yaygın medyada da gündem oldu.

Gerçekten de bir hakeme yakışmayan tavırdı Mehmet Güngör’ün hareketleri.

Maçın son dakikalarında Tolga Yakut hakeme bir şey anlatmak isterken kırmızı kart gördü.

Kartı gösteren hakemin öfkeli tavırları tartışma yarattı.

Ne söylediğini anlamayan Tolga Yakut hakeme itiraz edince hakemi el ve kollarıyla sert tavrı karşısında şaşkınlık yaşadı.

Eskişehirsporlu oyuncular hakemin “Çık dışarıya” şeklindeki hareketlerine itiraz etse de sonuç değişmedi.

Ancak hakemin bu tavrı sosyal medyada da gündem oldu.

Herkes hakemin kim olduğunu merak eden ve eleştiren paylaşımlarda bulundu.


***


Kulübün ekonomik olarak çok zor dönemden geçtiği Eskişehirspor’da 18-20 yaşında futbolcuların hakem Mehmet Güngör tarafından gördüğü tepki ise tartışma yarattı.

Maçları izliyoruz, son haftalarda hakemlerin Eskişehirspor’a aleyhine verdiği kararlar, vermedikleri kararlar takımın aleyhine oluyor.

Eskişehirli spor muhabiri ve spor yazarı arkadaşlarımızın da sık sık dile getirdiği olaylar yüzünden puan kayıpları da yaşanıyor.

Ancak son hakemin tavrı daha ön plana çıktı.


***


Türkiye’de Süper Lig’de oynanan maçlardaki hakem performansları çok konuşuluyorken Merkez Hakem Kurulu da başkanı ve tüm üyeleriyle birlikte geçen hafta istifa etti.

Yerine bir kadın hakem Lale Orta MHK Başkanlığına getirildi.

Bir kadın yönetimindeki Türk hakemliğinin daha iyi günlere gitmesi en büyük dileğimiz, çünkü bundan alt lig takımları çok daha fazla mağdur oluyor.

Tam da bu dönemde alt liglerde yaşanan hakem skandalları görmezden geliniyor. Sık sık oyunculardan ve kulüplerden gelen şikayetlere rağmen alt liglerin yayıncısının olmaması, hakemlerin yaptıkları hatalara dair görüntülerin, tribündeki birkaç taraftar kamerasına ait olmasının dışına çıkmıyor.

Alt liglerde kim bilir ne çok hakem hataları oluyor, olumsuz hareketlerde bulunuluyor.