Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı’nın iptali için açılan duruşmaların sonuncusu önceki gün Danıştay’da görüldü. Duruşma sonunda Danıştay Savcısı, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili Erdoğan'ın kararının iptali talebini yineledi. Heyet başkanı, kararın adli tatil öncesi açıklanacağını bildirdi. Adli tatil ise 20 Temmuz’da başlayacak. İstanbul Sözleşmesi ile ilgili dava süreci bu şekilde sürerken, kadın cinayetleri ve kadına şiddet olayları ise devam ediyor. Eskişehir’de daha dün kentin göbeğinde bir kadın, aracının önü kesilerek silahla bacağından yaralandı. Kadını yaralayanın üvey oğlu olduğu iddia edildi. 2 hafta önce avukat Merve Gül Durmaz, bir AVM’nin otoparkında karşılaştığı eski eşi tarafından silahla yaralandı. Yoldan geçip Durmaz’a yardım etmek isteyen bir şahıs da eski eşin hedefi olmuştu. Yaklaşık 25 gün önce ise henüz 15 yaşındaki bir çocuk, pompalı tüfekle annesini öldürdü ve evde bulunan annesinin 3 komşusunu da silahla yaraladı. Çocuk daha sonra azmettirici olduğu iddia edilen babasıyla birlikte yakalandı. Bunlar bir çırpıda aklıma gelen, haberlere yansıyan olaylar. Haberlere yansımayan kadına şiddet olayları da yaşanıyor. Davadan İstanbul Sözleşmesi’nin feshinin iptali kararının çıkması, kadına şiddete karşı caydırıcı cezaların uygulanmasını temenni ediyorum. Artık daha fazla kadının canı yanmasın!

SİYASETTE HAREKETLİ GÜNLER BAŞLADI
Siyasette de hareketli günler yaşanmaya başladı. Aşağı yukarı aynı anlarda hem Memleket Partisi Genel Başkanvekili ve Parti Sözcüsü Gaye Usluer partisinden hem de Eren Ekmen İYİ Parti İl Başkanlığı görevinden istifa etti. Ekmen istifasının nedeni olarak milletvekili adaylığını gösterdi, yerine de 2014 yılında MHP’den Odunpazarı Belediye Başkan adayı olan Emine Edizgil getirildi. Usluer ise, ‘‘Ülkemiz için köprüden önce son çıkış gibi görünen, alternatifi ya da aksini düşünmek bile istemeyeceğim sürece, isteyerek ya da istemeyerek olumsuz katkıda bulunuyor olmak en büyük endişem. Bu duygu ve düşüncelerle Memleket Partisi’nden istifa ettiğimi bilgilerinize sunuyorum’’ sözleriyle istifa etti. Gaye Hoca daha sonra da katıldığı bir televizyon programında istifadan önce başka bir siyasi partiyle görüşmediğini de söyledi. Anlayabildiğim kadarıyla seçim öncesi muhalefet kanadına ve seçim sürecine zarar vermeme düşüncesiyle gelen bir istifa bu. Tabii ki ülkenin ekonomik gündemi o kadar yoğun, ekonomik sıkıntılar o kadar büyük ki bu istifalar gündem olmadı. Öte yandan hem AK Parti kanadında hem de muhalefet kanadında saha çalışmaları başladı. Milletvekilleri, belediye başkanları sahaya inip vatandaşlarla görüşüyor. Bu hareketlilik ve iktidar kanadından verilen vaatler bana erken seçim habercisi gibi geliyor. Her ne kadar erken seçim olmayacak dense de daha önce de olmayacak denmesine rağmen erken seçimler yaşandı. Kasım ayında bir erken seçim yaşanır gibi düşünüyorum.

İLÇELER FESTİVALLERLE CANLANACAK
Yarın ve Pazar günü İnönü’de Türk Hava Kurumu Havacılık Festivali gerçekleştirilecek. Festivale 200’e yakın hava aracı ve 250’ye yakın pilotun katılması bekleniyor. Festivalde Türkiye'nin ilk profesyonel akrobasi pilotu Ali İsmet Öztürk'ün gösterisinin yanı sıra Senforock konseri ve yerli eğitim uçağı Hürkuş’un gösterisi de yer alacak. Büyükşehir Belediyesi de şehir merkezinden festivale katılmak isteyenler için Tren Garı’ndan İnönü’ye ring hattı ile seferler yapacak. 1-2-3 Temmuz tarihlerinde ise Sivrihisar’da Nasreddin Hoca Festivali düzenlenecek. Festivalde uluslararası dans toplulukları gösteriler yapacak, çeşitli alan etkinlikleri ve workshoplar olacak. Ayrıca Sivrihisar’ın yöresel lezzetleri de tanıtılacak. İmkanı ve zamanı olanların hem güzel bir hafta sonu geçirmek hem de ilçelerimizi ziyaret edip, gezmek için kaçırmaması gereken bir fırsat.