Jale Nur Süllü 2023 genel seçimlerinde milletvekili adaylığı konusundaki görüşlerini açıklamadan önce,hakkında şöyle bir değerlendirmede bulunmuştum: “Jale Nur Süllü’nün 2024 yerel seçimlerinde belediye başkan adayı olmak istediği için genel seçimlerde aday olmayabileceği, ancak her an görüşünün değişebileceği gündemde.”

*

Bu değerlendirmeden yaklaşık bir ay sonra, Süllü, Şehir Gazetesi Yazarı Murat Keskin’e verdiği mülakatta, “genel seçimlerde aday olma konusunda henüz bir karara varamadım. Önümüzdeki süreci takip ederek nihai kararımı vereceğim” dedi.

*

Bununla beraber CHP kulislerinde ‘Süllü aday olacak mı yoksa olmayacak mı’ tartışması ‘her yönüyle’ masaya yatırılmaya başlandı, parti gündeminin öne çıkan maddeleri içerisinde yerini aldı.

*

Süllü, adaylık konusundaki söz konusu yaklaşımını detaylandırdı ve Sağlı Sollu Haber’e gerçekleştirdiği ziyaret sırasında neden kararsız kaldığı, 2024 yerel seçimlerine ilişkin görüşleri ile mevcut belediye başkanları hakkındaki düşüncelerini açıkladı.

*

Şimdi, Süllü’nün o açıklamasını okuyalım.

Diyor ki Süllü:

‘İKİNCİ DÖNEM MİLLETVEKİLLİĞİNİN CAZİP YANI…’

“Milletvekilliği adaylığı konusunda henüz bir karar vermiş değilim. Elbette şunu da ifade etmeliyim. Biz iktidara geleceğimize inanıyoruz ve buna kesin gözüyle bakıyoruz. İlk milletvekilliği dönemimde muhalefet milletvekilinin yapabileceği her şeyi yaptığımı düşünüyorum. Bu anlamda ikinci dönem milletvekili olmanın cazip yanı, Eskişehir’in sorunlarına kalıcı çözümler getirmek ve aynı zamanda şehrimize yıllardır merkezi hükümet tarafından yapılmayan yatırımları sunmak.

‘PARTİM BELEDİYE BAŞKANI ADAYI OLMAMI İSTERSE O GÖREVİ DE YAPARIM’

Ülke koşullarını değerlendirerek milletvekili adayı olup olmayacağıma karar vereceğim. Ama bakın bu kararı yerel yönetimlerden bağımsız vereceğim, bunun altını çizmek istiyorum. Şimdi bazı söylentiler dolaşıyor, yerel seçimler ve benim milletvekili adaylığı kararım konusunda. Bir kere şu anda değerli belediye başkanlarımız görevlerini sürdürüyorlar ve oldukça başarılılar. Bugünden benim belediye başkan adaylığımla ilgili bir değerlendirme içerisine girmem doğru olmaz. Bakın benim milletvekilliği gibi bir isteğim de yoktu. Ama o günün koşulları beni buraya getirdi, iyi ki de getirdi, partim istedi ve ben de milletvekili oldum. İyi ki de oldum, Eskişehir’e ve ülkeme hizmet etmek noktasında güzel işler yaptık. Tabii ilerisi ne gösterir, partim nasıl bir karar verir, bunu şimdiden kestirmek zor. Ben partimin verdiği her kararı uygularım. Milletvekili olmamı istedi, elbette görev bilinciyle kabul ettim. Gelecekte belediye başkan adayı olmamı isterse o görevi de yaparım. Bu iş bir görev işi.

‘YILMAZ HOCA’MIZIN İSMİNİ EN ÖNDE DUYUYORUZ’

Diğer taraftan milletvekili olmak hizmet etmek için güzel bir fırsat, ama Eskişehir milletvekili olmak benim için çok ayrı bir onur. Dışarıdan bakanlar Eskişehir’i öyle bir yerde görüyorlar ki. Şehrin yapısıyla, kültürüyle, yaşanır olmasıyla tam bir Avrupa kenti olduğunu söylüyorlar. Eskişehir ile ilgili her konu açıldığında, Yılmaz Hoca’mızın (Yılmaz Büyükerşen) ismini en önde duyuyoruz. Elbette bu bizi gururlandırıyor ve Eskişehir milletvekili olmanın ayrıcalığını yaşatıyor.”

*

CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü’nün ifadelerini okudunuz.

Benim bu ifadelerden anladığım şu:

◾  Bir kere önümüzdeki seçimlerde başarılı olacaklarına inanıyor, bu nedenle iktidar milletvekili olmanın avantajlarınedeniyle tekrar aday olmak istiyor.

◾  Öte yandan, ülke koşulları ve yurt genelindeki aday yapısına bakarak, gerekirse aday olmaktan vazgeçeceğini ifade ediyor.

◾  Ayrıca Eskişehir’deki dengeleri gözeterek de aday olup olmama kararının şekilleneceği, satır aralarındaki ifadeleri yorumlayınca ortaya çıkıyor.

◾  Tüm bunları aktarırkende, kararının, 2024’te yapılacak belediye başkanlığı seçimlerinden bağımsız olacağının altını çiziyor.