köşe foto-9

Önceki gün Muharrem İnce Eskişehir’deydi. Porsuk Bulvarı Adalar mevkiinde vatandaşlarla buluştu. Bu açıklama ilk önce ‘Halk Buluşması’ olarak duyuruldu, ardından basın açıklaması olarak değiştirildi. İnce’nin açıklamasına ya da buluşmasına yaklaşık 300 kişi katıldı. Katılan 300 kişinin büyük ihtimalle yarısının oy kullanmaya yaşı tutmuyordu. İnce boşuna seçme yaşını 15’e düşürsek kazanırım dememiş demek ki! Bu miting bize anlattı ki Eskişehir’de Muharrem İnce’nin desteği yok denecek kadar az. Geçtiğimiz günlerde Türk Harb İş Sendikası kamu işçilerinin hakları için Ulus Meydanı’nda bir eylem gerçekleştirdi. Başkan Hasan Atak, oraya İnce’nin 3-4 katı insan topladı. Eyleme denk gelen Eskişehirliler anımsayacaktır, orada daha büyük bir miting havası vardı. Başkan Atak da bir dahaki seçimlerde Cumhurbaşkanı adayı olsun bari. Eskişehir’de İnce’den daha çok desteği olduğu kesin. Hem en azından destekçileri de oy verebilecek yaşta…

ESKİŞEHİR’LE İLGİLİ DAHA ÇOK KONUŞABİLİRDİ

Mitingle başladık, mitingle devam edelim o zaman. Salı günü de Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu kentteydi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile Sıhhiye Meydanı’nda bir miting düzenledi. Hem Yavaş hem de Kılıçdaroğlu konuşmalarının başında Yılmaz Büyükerşen’e övgü dolu sözler söyledi. Bunun dışında ise konuşmalarda Eskişehir özelinde çok az içerik vardı. Kılıçdaroğlu, Gemlik Limanı bağlantısını sağlayacaklarını söyledi. Eskişehir’de 44 bin 646 gencin ilk kez oy kullanacağını söyledi. Kentte 100 bine yakın öğrenci olduğunu ancak 15 bin öğrencilik bir yurt kapasitesi olduğunu ve yurt sorununun çözüleceğini söyledi. Konuşmasının diğer kısımları ise ülke genelinde tüm vatandaşları ilgilendiren konulardı. Şahsen ben Eskişehirli ilgili birkaç konuya daha değinmesini isterdim konuşmasında. Malumunuz kentimizin kangren haline gelmiş sorunları saymakla bitmiyor. Herhalde ülkenin gerçek gündemi olan ekonomik sorunlardan çok sapmak istemedi.

SONUNDA BİRLEŞTİLER

1 Mayıs yaklaşıyor. Bu yıl İşçi ve Emekçiler Bayramı’nda bu yıl uzun bir aradan sonra işçiler de birleşti. Türk İş, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, İşçi Bayramı’nı Cumhuriyet Meydanı’nda birlik ve beraberlik içinde kutlayacak. Yıllarca eleştirdiğimiz durum Türk İş ve DİSK’in farklı alanlarda 1 Mayıs’ı kutlamasıydı. İşçiler birleşmedikçe sorunların çözümünün daha zor olduğunu dile getirdik. ‘Birleşe birleşe kazanacağız’ sloganını sonunda gerçekleştirmeye karar vermişler. Ekonomik sorunlar cidden ülkedeki herkesi birleştirmeye başladı. İşçilerin sesi bu yıl daha da bir gür çıkacak. Çok coşkulu bir 1 Mayıs geçireceğimize eminim. Gazeteciler olarak biz de hem 1 Mayıs’ı kutlamak, sorunlarımızı dile getirmek ve elbette ki haber yapmak için alanda olacağız. Tüm emekçilerin hakça ve insanca yaşadığı günlerde 1 Mayıs’ı kutlamak dileğiyle. Birleşe birleşe kazacağız!