İki bayram birden yaşadık. Biri dini, diğeri milli… İkisi de bizim. Sağ olana bayramlar gelip geçiyor! Milli değerlerimizle duygulandık. Türk benliği ve kişiliğiyle onurlandık. Ecdadımızla gururlandık. Bu güzel yurdu bize emanet bırakanlara minnettarız! 23 Nisan 1920’de ilan edilen Ulusal Egemenlik Bayramını bir kez daha kutladık. Vatansız millet… Milletsiz devlet… Devletsiz vatan olur mu?  Vatansız, devletsiz olur mu, bayram? Bayramlara müstahak olmak lazım!

Milletin bahtiyarlığı, devletin bekası, vatanın bölünmez bütünlüğünün olmazsa olmaz şartı ulusal egemenlik... Ulusal egemenliği olmayan milletin ne vatanı, ne devleti, ne de bayramı olur. Bir milletin ortak değerlerinde ilke ve idealler olur. Bu ilke ve ideallerden ödün verilemez! Güzide vatanımızı korumak ve ilelebet bağımsızlığını ilan için canlarını, kanlarını fedadan kaçınmayan ecdadımıza müteşekkir olmamak nankörlüktür, ihanettir. Bayramlar ortak değerlerimiz.

Milli bayramlar milli birlik, beraberlik ve diriliğimizin sembolü. Dini bayramlar manevi bağlarımızın, kardeşliğimizin, hoşgörü ve sevginin gönül diriliği alametifarikasıdır. Vatanı olmayan gök kubbede ezan sesine hasret kalmaya mahkûmdur. Gönderde bayrağı dalgalanmayan milletin milli ve dini değerlerinin hazzı olur mu? Merhum Mehmet Akif, İstiklal Marşında: “Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım / Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım… Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda? Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda! Canı, cananı, bütün varını alsın da Huda / Etmesin, tek vatanımdan beni dünyada cüda.” demiş. Türk’ün milli duygularını şiirin diliyle böyle dile getirmiş.

Dini bayramın gayesi sevenin seveni ile buluşmasıdır.  Bayram öfkeyi, kini söndürüp hileyi ortadan kaldırmaktır. Dostluğu, hoş görüyü, güveni ve sevgiyi tazelemektir. Ne mutlu sevenlerinin sevenleri ile birlikte bayram buluşmalarına… Her insanın kendi milli veya dini değerlerince bayramlarını kutlamak insani hakkıdır. Hiçbir bayram bir başkasının haklarını çiğneyip geçmekle, hakaret etmekle, sövüp saymakla kutlanmaz.

Sevinç ve kederler paylaşıldıkça bayramlar değer kazanırlar. Herkesin kutsalı kendine değerlidir. Zahmeti olanın rahmeti de olur. Meşakkatle elde edilen ederler elbet değerlidir. Oruç, teravih, sahur, sadaka-i fıtır birer meşakkattir. Toplumsal yaşamda herkes nefsine, kişiliğine, benliğine dikkat etmeye mecbur… Vesaire, vesaire, velhasıl toplumsal yaşamda bazı değerler fazla örselemeye gelmez. Ölçü kaçtığı an bela hazırdır. Servetin yükü ağır,  şöhretin sorumluluğu fazla, şehvetin ederi değerinden beterdir.

Allah ile kulu arasında tezahür eden haklar bağlamında namaz, oruç gibi ibadetler kişiseldir. Sadakalar ve zekâtlar içtim-i ibadetlerdir. Zenginin zekâtı ve sadaka-i fıtrı oranında fakir hak sahibidir. Hiç kimsenin serveti sefalete, şehveti felakete, şöhreti afete dönüşmesin. Kontrol edilemeyen servet, şehvet ve şöhret belâdır, belâ… Gönül “belâ” anmak istemiyor ama bazı hakikatleri de dile getirmek lazım!  Müslümanlık ve Türk ’lük değerimiz, şerefimiz, şanımızdır. Biri milli, diğeri dini mefhum…

Değerli dostlar! Türküm diyen de, ben Müslümanım diyen de ait olduğu mevhumların anlamlarını iyi ve doğru bilmeye mecbur. Ben, Müslüman Türküm diyen ikisini de bilmek zorunda. Ne mutlu ben Türküm, ben Müslümanım diyebilene! Üç aylardan Recep, Şaban ve Ramazan-ı şerif doyasıya yaşandı. Hasretle uğurlandı. Allah sağlık, sıhhat, huzur ve imkân versin de Ramazan’ın vecibeleri üzerimize hak olsun. Bu hakkı, hakkınca yerine getirmek onuruna erişelim.

Halık, gün olur Haluk’tan hakkını ister. Her mahlûk gibi insanın üzerine tahakkuk eden Allah hakları olur. Allah’ın ve toplumun kişi üzerindeki haklarından biri de kişinin doğru sözlü, dürüst davranışlı olmasıdır. Doğru söz mukaddes, dürüst davranış kutsaldır. Sözü doğru, davranışı dürüst olmayandan komşuları, iş arkadaşları, sosyal çevresi emin olmaz. Emin olunmayan kimseye kimin güveni olur ki?

Ramazan ayı bir okul… Oruç, teravih ve sadaka-i fıtır birer ders. Kadir gecesi, arife günü kutlu değerlerin birer muştusu… Bayramsa, mezuniyet şöleni… Derslerini başarıyla geçip mezuniyet gününü kutlayanlara selam olsun!

Ömrünüz uzun, kazancınız bereketli olsun! Hoşça kalın! Dostça kalın!Yunus Emre GÜLLÜ - 29 NİSAN 2023 / Milli İrade Gazetesi