Hasan Polatkan Havaalanı ile ilgili durum kent gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Son olarak AK Parti Milletvekilleri Nabi Avcı ve Emine Nur Günay ile İl Başkanı Zihni Çalışkan, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu ile toplantı yapmış ve konunun çözüldüğünü seferlerin süreceğini belirtmişti. Dün ise havaalanında seferlerin kısmen sürdüğü yönünde iddialar ortaya atıldı. Eskişehir’e 2 uçuş veriliyorsa Zafer Havalimanı’na 6 uçuş verildiği söyleniyor. İddialar doğruysa gerçekten çok yazık. Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, Eskişehir’in kültür ve sağlık turizmine katkı sağlamak için ‘Discover Eskişehir’ (Eskişehir’i Keşfet) isimli bir proje başlattı. 3 gündür de Belçika’da çeşitli temaslarda bulunuyor. Orada büyükelçiyle, belediye başkanlarıyla, iş adamlarıyla ve STK’lar ile görüşüyor. Belçika başta olmak üzere Avrupa’dan Eskişehir’e turist kazandırmaya çalışıyor. Gurbetçilerin yanı sıra yabancı turist çekmek için uğraşıyor. Kısacası Eskişehir kazansın diye uğraşıyor. Ama durum iddialardaki gibiyse gerçekten verilen emeğe, yapılan Eskişehir tanıtımlarına da yazık. Havaalanına yurt içi tarifeli sefer gelsin diye beklerken hala neler konuşuluyor. AK Parti Milletvekili Nabi Avcı’nın da dediği gibi bu sorun çözülmemişse bunun hem siyasi hem de ekonomik sonuçları olur. Temennimiz bir an önce uçuşların eski haline dönmesi ve Eskişehir’e kazanımlar sağlanması. Dönmezse Eskişehir ekonomik olarak AK Parti ise siyasi olarak yara alacak gibi duruyor.

YOLLAR BU YIL TAMAMLANIYOR

Bir diğer önemli konu da malum yollarımız. Bu konuda da AK Parti kanadından güzel açıklamalar geldi. Emine Nur Günay Seyitgazi Kırka yolunun yatırım programına alındığını söyledi. Burhan Sakallı da Eskişehir-Alpu, Eskişehir-Sarıcakaya ve Seyitgazi-Kırka yolunun bu yıl içinde tamamlanması yönünde karar verildiğini belirtti. Ölüm yolu olarak geçen bu yolların bir an önce tamamlanacak olması gerçekten sevindirici. Bu yollar onlarca can aldı, binlerce insan kazalarda yaralandı. Cidden bu kanayan bir yaraydı. Hazır havalar da ısınmışken umarım Ulaştırma Bakanlığı bir an önce çalışmalara başlar ve yollarımızı olabildiğince hızlı bir şekilde tamamlar.

ASGARİ ÜCRET TARTIŞMASI

Son dönemde asgari ücrete yeniden zam yapılması konusunda tartışmalar var. Bakan Vedat Bilgin, ‘Şu an için gündemimizde yok. Olağanüstü bir durum olursa bakılır’ gibi bir açıklama yaptı. Mart ayı açlık sınırı 4 bin 928 TL oldu. Doğalgaza yüzde 35 oranında yeni bir zam geldi. Şekere de yüzde 31 oranında yeni zam geldi. Her şeye zam gelebilir ama asgari ücrete zam söz konusu değil. Madem asgari ücrete zam yapılmayacak o zaman artık enflasyonun önüne geçecek ciddi adımlar atılmalı. Yeni asgari ücret belirleneli daha 3 ay oldu, insanlar zamlara yetişemiyor. Kasım 2021’de açlık sınırı 3 bin 84 TL idi. 4 ayda bin 844 TL artış yaşandı. Asgari ücrete verilen zam ise bin 428 TL. Bir sene için bin 428 TL zam verilirken açlık sınırı bu oranda artıyorsa ciddi sıkıntılar var demektir. Ben şahsen Temmuz ayında asgari ücrete zam geleceğini düşünüyorum. Gelmiyorsa da bu zamların önüne geçilecek demektir. Yoksa vatandaşın dayanacak gücü kalmadı.