Geçtiğimiz günlerde işsizlik rakamları açıklandı. Rakamlara göre Türkiye’de her 5 gençten biri işsiz. İşi olanlarında birçoğu asgari ücret seviyesinde maaşlar alıyor. Hal böyle olunca gençler mutsuz ve umutsuz bir halde yaşam mücadelesi veriyor. Geçtiğimiz gün muhabirimiz Ufuk Azbay, vatandaşlara ‘İmkanınız olsa Avrupa’da yaşamak ister misiniz?’ sorusunu yöneltti. Gençlerin cevabı ‘Hiç düşünmem, hemen giderim’ oldu. Çevremden de Kanada’ya göçmen olabilmek için giden ve gidecek olanlar var. İnternet sayesinde gençler artık tüm dünyadan haberler alıyor. Yaşıtlarının ne gibi imkanlara sahip olduğunu görüyor. İmkanını yaratan da gidiyor. Gençler için daha çok imkan sunmamız, yetiştirdiğimiz gençleri yurt dışına kaptırmamız, kaçırmamız lazım. Nitelikli gençlerin çoğu yurt dışına giderse ülke olarak kalkınmamız da zorlaşacak. Bunun olmaması için de en başta ekonomiyi düzeltmemiz gerekiyor.

BİR GARİP HIRSIZLIKLAR
Geçtiğimiz günlerde garip hırsızlıklar yaşandı. Güvenlik kameralarına yansıyan görüntülere göre bu hırsızlıkları da gençler gerçekleştirdi. İlk hırsızlık ızgaracıda meydana geldi. Köfte ve tavuk çalındı. Dükkan sahibi kasada para olduğunu, paraya dokunulmadığını söyledi. İkinci hırsızlık ise bir büfede yaşandı. Buradan da 4-5 tane dondurma çalındı. Bunlara keyfi hırsızlıklar diyebiliriz sanırım. Aç olan ihtiyacı olan kasadaki parayı da çalar ya da gidip dondurma çalmaz. Vallahi nereye doğru gidiyoruz bilemiyorum. Ne diyelim Allah sonumuzu hayır etsin.

BAYRAM TATİLİNİN TADI TUZU YOK
Genelde bayramda ailemi ziyaret için İzmir’e ve Kuşadası’na giderim. Bu bayramda da İzmir ve Kuşadası’ndaydım. Yıllardır Kuşadası’na giderim bayramlarda ilk kez bu kadar boş gördüm. Esnaflarla falan da biraz muhabbet ettim işleri baya durgunmuş. Kuşadası fiyat olarak da birçok tatil yerine göre uygundur halbuki. Ona rağmen işletmeler baya bir boştu. Otobüs bilet fiyatlarının, konaklama fiyatlarının çok artması ciddi bir biçimde insanları etkilemiş. Eskişehir Kuşadası otobüs bileti 330 TL idi. 4 kişilik bir ailede git gel 2 bin 640 lira yapar. Yemesi, içmesi, konaklaması, gezmesi derken bu para minimumda 10 bin lirayı aşar. Ciddi ciddi tatil yapmak, tatil yörelerinde evi akrabası olmayan dar gelirliler için hayal haline gelmiş.

MÜZİK YASAĞINI ARTIK KALDIRIN
Bir diğer sorun da müzik yasağının devam etmesi. İşletmeler zar zor müşteri bulmuş oturtmuş mekanlarına, gece 01.00’de hop müzik bitiyor hayat bitiyor. Tatil beldelerinde bu yasak cidden herkesin canını sıkıyor. İşletmeci para kazanamadığı için mutsuz, vatandaş tatile gelmiş eğlencesi bölündüğü için mutsuz. Turistler desen ne olduğuna anlam veremiyor. Hoş biz de bu yasak niye sürüyor hala anlam veremiyoruz da neyse. Bu işin artık pandemiyle falan alakası kalmadı. Tüm yasaklar kaldırıldı üzerinden aylar geçti bir tek müzik yasak. Bu artık yaşam tarzına müdahale haline gelmiştir. Yaz sezonu bitmeden bir an önce bu yasak kaldırılmalı, hem işletmelere hem müzisyenlere hem de vatandaşlara daha fazla bu yasak dayatılmamalıdır.