Orta gelir grubuna müjde vermişler: sıfır daireyi, yüzde 10 peşinatla, 0,69 konut kredisiyle, 15 yıllık taksitle alabileceklerini söylemişlerdi.

*

Önceki gün itibariyle süreç başladı, büyük umutlarla bankalarabilgi almak için giden vatandaşlar, daha sonra buldukları evlerin müteahhitleriyle görüşmeleriyle beraber hayal kırıklığına uğradılar.

*

Aslında söz konusu konut kampanyasının insanların umutlarını söndüreceği, geçtiğimiz hafta sonunda belli oldu.

*

Hafta sonu, Eskişehir’de yaşayan bazı vatandaşlar ulaştı. Dediler ki: “Yoğunluk oluşmadan evimizi bulalım hafta başında krediye başvuralım istedik, ancak müteahhitler vergi oranlarını gerekçe göstererek yüzde 80’e varan peşinatlar istiyorlar.”

*

Bu şikayetleri duyduktan sonra hemenEmlak Komisyoncuları Odası Başkanı Gazi Çelik ile görüştüm. Çelik, bu kredi kampanyasının büyük müteahhitler ve zengin konut avcılarına yarayacağını söyledi. Ortada herkesin gördüğü bir vergi kaçakçılığının olduğuna dikkat çekti. Ayrıca Çelik, vergilerin gerçekçi boyuta çekilmesi gerektiğini, böylece vergi kaçakçılığının da önlenebileceğini savundu. Müteahhidin farklı yollara başvurması, orta direğin konut sahibi olamaması, devletin de gerçek vergiyi toplayamaması nedeni ile herkesin mağdur olduğunu söyledi.

*

Büyük müjde diye açıklanan kampanyadaha yürürlüğe girmeden yaşananlar böyle. Bu yaşananları ve Gazi Çelik’in açıklamasını 14 Ocak’ta Twitter hesabımdan duyurmuştum.

*

Söz konusu duyuruyla beraber vatandaşlardan gelen şikayet sayısı bir hayli arttı.

Şimdi, o şikayetlerin bazılarını paylaşmak istiyorum.

Şöyle ki:

◾  Maalesef sabah 3 müteahhite daire sordum. En fazla 700 bin TL. kredi kullandırıyorlar. 80-90metrekare eve 2,5-3,5 milyon çekiyorlar. Arada kalan 1,5-2 milyonu nakit istiyorlar. Birdegöz göre vergi kaçırıyorlar. Utanmadan birde devlet bize muhtaç,istediğimizi yaparız havaları atıyorlar.

◾  Eskişehir’in yerlisi kanunlara uydu.Ahlâklı ticaret yaptı. Yarısı battı. Yarısı da ancak geçiminisağladı.Başka ilden gelen, kayıtsız, kanunsuz, korkusuz ticaret yaptı.Arsa, tarla kapattı.İmara açtırdı.İnşaat yaptı veya müteahhite verdi.Esnaftan 100 kat fazla kazandı.

◾  Esnaf 100 TL.’lik sattığı ürünün fişini kesmese 300 TL. ceza kesiliyor.5 milyona daire,10 milyona tarla, 60 milyona arsa belli internet sitelerinde alenen satılıyor.Kazancı vergisi cepte. 45 yıl ticaret yaptım,temelde ailemin birikimi ve emeği olmasa enflasyon ve bu vergilerle batmıştım.

◾  Ev fiyatları öylesine doludizgin yükseliyor ki belediye rayiç bedelleri çok düşük kaldı.Rayiç bedeli veya biraz üzerinde gösterip bu kadarına kredi çekebilirsiniz diyorlar.Bu iş ilçe vebeldelerde daha da vahim.3’te birine kredi veriyorlar sadece.Devlet de zararda,vatandaş da ev alamıyor.

◾  Vadişehir ve Ihlamurkent'teki ev fiyatları sürekli artış gösteriyor, müteahhitler az bir miktar kredi kullandırıyor, biz orta gelirliler bu gidişle hiçbir şekilde ev sahibi olamayacağız, bu iş sadece konut fiyatlarını arttırdı.

◾  Ertuğrulgazi'de 1 milyon 170 bin TL'lik bir daire için internet sitesinde telefonu olan emlakçıyı aradım. Emlakçı, mülk sahibinin sadece 200 bin TL'lik krediye izin verdiğini söyledi. Yani peşinat oranı yüzde 80'in üzerinde. Hevesimiz kursağımızda kaldı.

*

Daha kampanya başlamadan vatandaşların yaşadıklarını okudunuz. Bu aktardığım şikayetler, daha öncesinde belirttiğim gibi, bana ulaşanların yalnızca küçük bir kısmı. İnsanlar isyan noktasına gelmişler. Biz sadece Eskişehir’i görüyoruz. Eskişehir’de kampanyaya uygun konut sayısı zaten oldukça az. Siz bir de İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde yaşanan sorunları düşünün.

*

Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Gazi Çelik’in de dediği gibi, garabet olarak açıklanabilecek bu kampanya, büyük müteahhitleri kurtarma, tedarikçileri canlandırma ve zengin konut avcılarına fırsat tanıma operasyonundan başka bir şey değil.

*

Ya gariban?

Her zaman olduğu gibi, sapıyla yetinecek…

NOT: Hükümet, devletin denetim mekanizmalarını çalıştırmalı, bu aleni usulsüzlüğe müdahale etmelidir. En azından beklenti bu yönde. Eğer denetim mekanizması çalıştırılmıyorsa, o halde başka sorular kafaları kurcalar…