EDF85EE3-E719-470F-962B-87A58F17AF93Son dönemde pazar fiyatları oldukça yüksek. Buna bağlı olarak da haberler yapılmaya başladı. Bu haberlerin bazıları ise pazarcıların ürünlere fiyat etiketlerini gram olarak yazması. Pahalılık nedeniyle mi ses çıkarılmıyor bilmiyorum ancak normal şartlarda pazar tezgahlarında etiketlere gram fiyatı yazılması yasak. Belediyelerin Pazar yeri yönetmeliklerinde de ‘Etiketlerde, satış birimi olarak kilogram, adet, bağ, paket veya kutu ibareleri kullanılır. Satış birimi kullanılırken küsurata yer verilmez.’ gibi ifadelerle bu belirlenmiştir. Nedeni ise tüketiciyi aldatmaya ve kafa karıştırmaya yönelik sayılması. O nedenle pazarcı, tezgahlardaki fiyat etiketini kilogram fiyatını yazmak zorunda. Zabıtaların bu konuda denetimlerini sıklaştırması gerekiyor. Pazarcılar Odası’nın da üyelerine kilogram etiketine dönülmesi yönünde çağrı yapmalı.

ÇEKİŞMELER ŞEHİR İÇİNDE KALSIN
Tuhafiyeciler Odası Başkanı Ali Sefa Şen, Türkiye Terziler Konfeksiyoncular ve Giyim Sanatkarları Federasyonu için genel başkan adayı olduğunu duyurdu. Şen 2018 yılında yapılan seçimlerde de genel başkanlık için yarışmış ve 19 oy gibi küçük bir farkla kazanamamıştı. Eskişehir’de federasyona üye olan oda sayısı 4. Tuhafiyeciler Odası dışında, Hazır Elbiseciler Odası, Terziler Odası ve Sivrihisar Terziler Odası da federasyon üyesi. Bu 3 oda 2018 yılında yapılan seçimlerde Başkan Şen’e oy vermedi, Eskişehir’de genel başkanlık şansını kaçırmış oldu. Şehir içinde çekişmeler olabilir ama bu çekişmelerin şehrin içinde kalması gerekir diye düşünüyorum. Bu yılki seçimlerde diğer 3 odanın da çekişmeleri bir kenara bırakarak Şen’e oy vermesi, kentin kazanması açısından önemli. Şehre bir genel başkan kazandırırsak bu herkes için faydalı olur.

FİYAT SABİTLEME UYGULANABİLİR Mİ?
TÜİK’e göre enflasyon oranı yüzde 61,14. ENAG’a göre ise bu oran 142,68’e ulaşmış durumda. Enflasyonla mücadelede ise yeni önlemler alınacak gibi duruyor. Bunlardan en çok konuşulanı yakın zamanda Macaristan’ın uyguladığı fiyat sabitleme uygulaması. 20 temel ihtiyaç ürünü belirlenip bunların fiyatlarının yılsonuna kadar sabitlenmesi ve farkın da devlet tarafından ödenmesi planlanıyor. Bu çalışma yapılırken ürünlerin karaborsaya düşmemesi yönünde de ciddi adımlar atılması gerekiyor. Macaristan emekli maaşları ve asgari ücretin arttırılması, haneler için elektrik ve doğalgaz fiyatlarını da sabitlemişti. Diğer yandan Macaristan şu an hala Avrupa’da en yüksek mevduat faizini uyguluyor. Enflasyonu ise şu an için yüzde 8,5 ile son 15 yılın zirvesini görmüş durumda. Valla 8,5 falan bizim normalimiz zaten. Enflasyon tek haneye düşsün ülke de normale döner. Bir an önce vatandaşı enflasyona ezdirmemek için adımlar atılması gerekiyor. Macaristan politikaları Türkiye’de uygulanabilir mi onu izleyip göreceğiz.