Eskişehir gündemini bir süredir meşgul eden Hasan Polatkan Havaalanında yurt dışından yapılan uçuşların Zafer Havalimanına kaydırılmak istenmesi konusu sanki çözülür gibi oldu.

Ulaştırma Bakanlığı tarafından uçuk şirketlerine yazı yazıldığı ve uçuşların Zafer’e kaydırılması konusu ortaya çıktıktan sonra Eskişehirliler adeta ayaklandı.

CHP’li milletvekilleri başta olmak üzere Belediye Başkanları, Oda’lar , sivil toplum kuruluşları yaptıkları açıklamalarla tepkilerini ortaya koydular.

Derken iktidar milletvekilleri devre girdi, Bakan ile görüştüler ve Eskişehirlilere “Müjde!” verdiler.

Ama sonradan müjdenin hiç de verilen gibi olmadığı da ortaya çıktı.

***

Gelişmeler bu süreçte ilerlerken, başta Belçika olmak üzere Hollanda, Almanya ve Fransa gibi ülkelerden Hasan Polatkan Havaalanı için daha önceden kesilen biletlerin Zafer’e yönlendirmesi yolcuları da öfkelendirdi.

Edremit Havalimanına indirilen yolcu bile olduğu ileri sürüldü.

Konu Eskişehir sınırlarını zaten yurt dışındaki yolcular dolayısıyla aşmıştı ama siyasetin de gündemine girdi.

Eskişehir milletvekili Utku Çakırözer konuyu Meclis’te dile getirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuyla ilgilendi ve açıklama yaptı.

***

Verilen müjde vardı ya hani.

Konu çözüldü denmişti.

Oysa Bakanlığın uçak şirketlerine madem Eskişehir’e inmek istiyorsunuz, o halde 1 Eskişehir’e inecekseniz 3 Zafer’e ineceksiniz şeklinde baskı yaptığı da iddia edildi.

Aslında uçuk şirketleri yolcuların isteklerine göre hareket etmek istiyordu ama bir taraftan da baskı yedikleri görülüyordu.

Diğer uçuşlarına zarar gelmemesi için de baskılara boyun eğmek zorunda kalıyorlardı.

Bakanlığın bu taleplerinin yazılı değil de sözlü olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

***

3Bu arada Brüksel’de havayolu şirketleri yolcularına ‘Eskişehir’e mi, Kütahya’ya mı uçmak istersiniz’ diye soruyor.

Yapılan anket sonucunda Bakanlığın tüm baskılarına rağmen yolcuların yüzde 80, 90’ının Eskişehir’e uçmak istediği ortaya çıkıyor.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer anket sonuçlarını TBMM’de kamuoyu ile paylaştı.

Brüksel’den uçağa binen 360 kişiye ‘Eskişehir’e mi, Kütahya’ya mı uçmak istersiniz’ sorusuna 290’ı ‘Eskişehir’e uçmak istiyorum’ yanıtını veriyor.

Ocak ve Şubat ayındaki Zafer ve Hasan Polatkan havaalanlarından dış hat uçuş istatistiklerine göre, Zafer Havaalanı’ndan Ocak ayında tek bir dış hat uçuşu gerçekleşmezken Eskişehir’den ise 5 bin kişinin uçtu.

Şimdi son gelen habere göre, milletvekili Nabi Avcı ve diğer AKP’lilerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları görüşmede uçuşların aynen eskisi gibi devam edeceği talimatı ilgili Bakanlığa verilmiş.

Bir uçak seferini bile Cumhurbaşkanı mı halletmeli?