Eylül’e de ne güzel başladık değil mi? Hem doğalgaza hem de elektriğe yüzde 20 zam geldi. Doğalgaza son 6 ayda yüzde 85 zam, elektriğe 2022 yılı başından bu yana yüzde 109 zam gelmiş oldu. Önümüzdeki kış hepimiz için çok zor geçeceğe benziyor. Daha malum kışa biraz var. O zamana kadar tekrar zam gelmeyeceğini umalım bari. Elektrik ve doğalgaza yapılan zam oranı kadar maaşına zam alan kaç kişi var acaba bu sürede. Tahminim çok yoktur. Sanayide kullanılan doğalgaz ve elektriğe de yüzde 50 oranında zam geldi. Son 18 ayda sanayide kullanılan doğalgaza yüzde 998 zam gelmiş. Yüzde 998! Enerji maliyetlerindeki artış üretime, oradan da fiyatlara yansıyacak. Yani sırf evimizdeki faturalar üzerinden de etkilenmeyeceğiz bu zamlardan. Alacağımız ürünlerin de fiyatlarında artış yaşanacak. Ticarethanelerde kullanılan elektriğe de yüzde 30 oranında zam yapıldı. Esnafın da giderleri artacak. İstihdam oranında düşüşler yaşanabilir. Enerjiye yapılan zam enflasyonu da tetikleyecektir. Enerjinin temel ihtiyaç olduğu su götürmez bir gerçek. O nedenle burada sistem eskiye dönmeli, kamulaştırmalar yapılmalı ve devlet vatandaşına ucuz enerji sağlamalıdır. Şimdi buna bağlı olarak önümüzdeki dönemde suya da zam gelebilir. Su zammını da yapılırsa eleştiririz. Gel gelelim şu an bu zamlara sesini çıkarmayan bazı kesimler, su zammı geldiğinde de eleştiri yapmasın. Tek taraflı oluşunuzla komik duruma düşüyorsunuz. Şimdi de eleştirin ki, su zammını eleştirmeye yüzünüz olsun.

TEK BİLET SİSTEMİ GERİ GELMELİ
Pandemi döneminde HES kodu uygulamasıyla birlikte tek bilet satışları durdurulmuştu. Kente dışarıdan gelen turistler için tek bilet satılmaması olumsuz bir durum oluşturuyor. Kent merkezinde olmasa bile en azından Otogar ve Tren Garı yakınlarında yeniden tek bilet satışları başlamalı. Vatandaşlar bir gün gezip gideceği bir şehirde kart almak zorunda bırakılmamalı. Hazır ulaşımdan bahsederken, bir de tramvayla ilgili bir öneride bulunayım. SSK-Osmangazi yönündeki tramvay Çarşı durağına ulaştığı anda Kumlubel-Şehir Hastanesi tramvayı duraktan çıkıyor. Kumlubel tramvayı biraz beklerse ya da SSK-Osmangazi tramvayının hemen arkasından gelirse, vatandaşlar aktarma yapabilir ve SSK-Otogar tramvayının üzerindeki yük de hafifletilir. Çok eskiden bu durum böyleydi, sonradan niye değiştirildi bilmiyorum. Tekrar eski sisteme dönülürse faydalı olacağını düşünüyorum.

HAVAİ FİŞEKLERİ ARTIK KULLANMAYALIM
Temmuz 2020’de Sakarya’nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama sonucu 7 kişi hayatını kaybetmişti. Daha sonra ise havai fişek fabrikasındaki patlamamış malzemeleri taşıyan kamyonda patlama meydana gelmiş ve üç asker şehit düşmüştü. Bunun ardından birçok belediye etkinliklerinde havai fişek kullanmama kararı almıştı. Bu belediyelerin içinde Odunpazarı Belediyesi ve Tepebaşı Belediyesi de yer alıyor. Büyükşehir Belediyesi ise havai fişek kullanımına devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi’nin de Odunpazarı Belediyesi ve Tepebaşı Belediyesi gibi etkinliklerinde havai fişek kullanmama kararı almayı düşünmeli. Doğaya ve canlılara zarar veren bu uygulamaya bir son vermeli.


*********


Değerli okurlarımız, yıllık iznimin 2 haftasını kullanacağım için bu süre zarfında sizlerden biraz uzak kalacağım. 24 Eylül’de tekrar yazılarımla karşınızda olacağım. O zamana dek sağlıcakla kalın.