Dün İYİ Parti ile ilgili yayınlanan yazımı, Tepebaşı İlçe Kongresinin gerçekleştirildiği sırada kaleme almıştım. Özetle şunu ifade etmiştim. Odunpazarı İlçe Kongresinde güven tazeleyen Zafer Tuna, Emine Edizgil ve Arslan Kabukcuoğlu’nun işaret ettiği il yöneticilerini il delegesi olarak yazmadı. Bu durum Tepebaşı İlçe Kongresinin önemini arttırdı. Çünkü Edizgil ve Kabukcuoğlu’nun adayı kaybederse, Edizgil’in il başkan adaylığı dahi suya düşebilirdi. Yazımın özeti bu şekilde.

Tepebaşı İlçe Kongresi sonrasında Edizgil ve Kabukcuoğlu cephesinde keyifler yerine geldi. İkilinin desteklediği aday olan Nusret Kabasakal, çok az farkla da olsa ipi göğüsleyerek başkan seçildi. Bununla beraber Emine Edizgil, il kongresinde önemli bir avantaj yakaladı. Hatta öyle ki, Emine Edizgil’in karşısına il başkan adayı olarak çıkacağını açıklayan İsmail Türk bu kararını gözden geçirerek adaylıktan çekilebilir. Bununla beraber Emine Edizgil tek aday olarak kongreye katılabilir.Kadir Bozkurt dedi ki…

Yine dün kaleme aldığım bir yazı… Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Uçak Mühendisliği Bölümü ile Tepebaşı Belediyesi’nin yaptığı iş birliğini değerlendirmiştim. Söz konusu değerlendirme üzerine İnönü Belediye Başkanı Kadir Bozkurt aradı ve iş birliği anlaşmalarıyla ilgili görüşlerini detaylı bir biçimde aktardı. Bu aktarımdan sonra İnönü Belediyesi’nin de üniversitelerle çeşitli protokoller yaparak ortak çalışmalar yürüttüğünü kaydetti. 

Şimdi, Başkan Bozkurt’un ifadeleriyle İnönü Belediyesi’nin üniversitelerle yaptığı çalışmaları aktarıyor ve bu bölümü kapatıyorum:

“Belediye olarak Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ) ile deprem, fay hattı ve şehircilik uygulamalarına ilişkin bir çalışmamız var. Yine İnönü ilçemizin tarihi ile ilgili Anadolu Üniversitesi, ESTÜ ve Şeyh Edebali üniversiteleri ile iş birliği içerisindeyiz. Yoğurt ve kaymak gibi süt ürünlerine ilişkin de Afyon Kocatepe Üniversitesi ile ortak çalışma yürütüyoruz. Bu anlamda şunu söylemek isterim. Biz her şeyi bilemeyiz ama bilenlerden faydalanmamız gerekir. İşte, İnönü Belediyesi’ni bu anlayış ile yönetiyoruz. Hangi iş için herhangi bir araştırma veyahut yatırım yapacaksak, o alanda uzman olan kurumlarla iş birliği yapıyoruz ki hemşerilerimize en iyi hizmeti en doğru şekilde verebilelim.”Vatandaşın gözünden ekonomi

Bir okurumuz, ‘yayınlanması dileğiyle’ şeklinde not düşerekelektronik posta göndermiş. Zaten bizim görevimiz;hakaret ve art niyet yoksa, her yurttaşın sesini duyurabilmek.Elektronik posta gönderen okurumuz, ekonomi ile ilgili durumu gayet güzel özetlemiş.Demiş ki: “Esnaf burnundan soluyor.Sanayicigeleceği göremiyor. Çiftçi üretimi bırakarak elinde avucunda ne varsa satıyor ve borç ödüyor. Süt üreticisi, süt ineğini kesime göndererek çarkı döndürmeye çalışıyor. İşçi, aldığı maaşı yetiremiyor, ek iş yapıyor. Garanti maaşlı çalışan olarak görülen memur bile kredi kartlarıyla evinin ekonomisini güç bela çeviriyor, çok memur tanıyorum kredi kartı dolup da eşten dosttan borç dilenen. Asgari ücretlinin hali perişan, ek iş yapanlar çok. Açlık sınırının altında maaşı olan emekli acınacak halde, çoğu çalışmak zorunda. Emeklilikte Yaşa Takılan (EYT) insanların psikolojileri iyice bozuk. Bir kısmı sigortalı çalışabiliyor, bir kısmı kayıt dışı bulduğu her işi yapıyor, bir kısmı da çocuğunun eline bakıyor.”