31 Mart Yerel Seçimleri sonunda tamamlandı. Şehrimizi 5 yıl boyunca yönetecek belediye başkanları da belli oldu. Öncelikle hepsini tebrik ediyorum, görevlerinde başarılar diliyorum. Eskişehirliler, merkezde kararını değiştirmedi. Odunpazarı’nda Kazım Kurt, Tepebaşı’nda Ahmet Ataç yola devam dediler ve Büyükşehir’de de Yılmaz Büyükerşen’in kefil olduğu Ayşe Ünlüce’yi seçtiler. Ahmet Ataç, kazanmayı sıradanlaştırdı, Kazım Kurt ise rüştünü ispat etmiş oldu. Türkiye genelinde CHP’nin bu seçimlerde büyük bir başarısı oldu. Bu tabii ki Eskişehir’e de yansıdı. Özellikle kırsal ilçelerde CHP kendisinde olmayan 3 ilçeyi daha kazandı, kendisinde olan Han’ı ise kaybetti.

CHP FIRSATI GÖRDÜ VE DEĞERLENDİRDİ
CHP’den AK Parti’ye geçen 2 ilçe Sivrihisar ve Beylikova. Önceki dönem Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü’yü AK Parti ani bir karar ile Tepebaşı Belediye Başkan Adayı olarak gösterdi. Yüzügüllü’nün adı hep Odunpazarı için geçmişti, Tepebaşı herkes için olduğu kadar onun için de eminim şaşırtıcı olmuştur. Önceki dönem Beylikova Belediye Başkan Adayı Özkan Alp ise AK Parti’nin Odunpazarı Belediye Başkan Adayı olarak gösterildi. Alp’e sürpriz olmamıştır, zira aday olabilmek için bir gayreti vardı. Analize Sivrihisar’dan başlayalım. Sivrihisar’da Hamid Yüzügüllü çok sevilen bir isim. Sivrihisar’da kalsa yeniden seçilmesi kimse için sürpriz olmazdı. Yüzügüllü Sivrihisar’dan çekilince CHP için bir şans doğdu ve CHP de bu şansı iyi kullandı. Sivrihisarlılar Yüzügüllü’nün ilçeden çekilip, kazanma şansının az olduğu Tepebaşı’nda aday gösterilmesine tepki göstermiş olabilir. Yüzügüllü’nün rakibi Ahmet Ataç da bildiğiniz gibi Sivrihisarlı. Seçim döneminde hiç gitmediyse benim saydığım 3 kere Sivrihisar’a gitti, yeni başkan Habil Dökmeci için destek istedi. Habil Dökmeci’nin de zaten seçim için ön hazırlığı vardı. Her şey birleşince Dökmeci seçimden zaferle ayrıldı. AK Parti ise hem Tepebaşı’nı hem de elinde olan Sivrihisar’ı kaybettiğiyle kaldı. CHP tam 74 yıl sonra yeniden Sivrihisar’ı kazanmış oldu. Deyim yerindeyse AK Parti Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan da oldu.

KURT VE ATAÇ ZORLANMADI
Beylikova’ya gelecek olursak, Sivrihisar kadar bilgim olan bir yer değil. Bölge halkının Özkan Alp’e sevgisi olduğunu biliyoruz. Özkan Alp’ten önceki başkanın CHP’li olduğunu da biliyoruz. Onun öncesinde de DSP’nin Beylikova’yı yönettiğini biliyoruz. O zaman diyebiliriz ki Beylikova’da parti değil, aday kazanıyordu. O adayı da AK Parti Odunpazarı’na çekince Beylikova yine sola kaydı. AK Parti hem Odunpazarı’nı hem de Beylikova’yı kaybetmiş oldu. Bir parantez de Özkan Alp için açmak gerekir. Şahsen ben iyi bir kampanya geçirdiğini düşünmüyorum. Söylemleri yetersiz kaldı. Kazım Kurt büyük bir toplantıyla projelerini açıklarken, lansman bile yapmadı Alp. Bir televizyon kanalında yaptı daha doğrusu lansmanını. Başkan Kurt ve Başkan Ataç seçimi o kadar rahat geçirdi ki kendilerine oy istemekten çok Ayşe Ünlüce için oy istediler ve çalıştılar. Bu da rakiplerinin kendilerini hiç zorlamadığı manasına geliyor.

MEVCUT BAŞKAN YARIŞI 3’ÜNCÜ BİTİRDİ
Evet gelelim Çifteler’e. Çifteler’de 2019’da da CHP’nin adayı Zehra Konakcı ve MHP’nin adayı Kadir Bıyık yarışmıştı. Çok az bir oy farkı ile Kadir Bıyık belediye başkanı seçilmişti. Daha henüz Kadir Bıyık’ın yeniden adaylığını netleşmemişken köşeme yazmıştım. CHP rövanş istiyor, Kadir Bıyık 5 yıl iyi çalıştıysa avantajlı, çalışmadıysa dezavantajlı olacak diye. Bıyık seçimi 3’üncü olarak tamamladı. Konakcı’nın ardından DSP’nin adayı Melih Derici 2’nci sırada yer aldı. Demek ki Bıyık 5 yılda yeterli hizmet yapamamış, vatandaşın gönlünde yer edememiş. İşin ilginci geçen seçim Zehra Konakcı 4 bin 750, Kadir Bıyık 4 bin 758 oy almıştı. Bu seçimlerde Melih Derici her 2 adaydan da oy almış gibi görünüyor. Konakcı 3 bin 150 oy alarak bu seçimlerde başkan seçildi. Derici’yi de bu konuda tebrik etmemiz gerekiyor.

BORÇLA ALDI BORÇSUZ DEVRETTİ
Son olarak Han’ı ele alalım. Han oldukça küçük bir ilçe. Partilerden çok aileler yarışıyor gibi bir durum var. Büyük ihtimalle bir anlaşmazlık yaşandı ve Erdal Şanlı seçimi kaybetti ve AK Parti’nin adayı Bekir Belceli yeni başkan oldu. Dikkat çeken bir detayı da sizinle paylaşayım. Şanlı devir teslim töreninde, ‘‘1 milyon borçla aldığım belediyeyi, sıfır borç ve 3 milyon 745 bin 884 TL ile gönül rahatlığıyla devretmekten onur duyuyorum’’ demiş. Yolu açık olsun.