Son yıllarda zaten çoğu işimizi internet üzerinden halletmeye başlamıştık. Özellikle pandemi dönemindeki kapanmalar ile birlikte alışverişten tutun da fatura ödemeye kadar her türlü işlemini internetten yapanların sayısı da ciddi anlamda arttı. Bu kapsamda ESTRAM Eskart başvuru, bakiye yükleme ve vize işlemlerinin online olarak yapılabilmesi için çalışmalarını tamamlayarak çevrimiçi işlemlerini hizmete sundu. www.eskisehir.bel.tr ve www.estram.com.tr web sitelerine giriş yapacak olan vatandaşlar, vize ve bakiye yükleme işlemlerini internet üzerinden hemen yapabiliyor. Gerçekten güzel bir uygulama oldu. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin de artık böyle bir uygulamaya geçmesi gerekiyor. Sabah bir uyanıp bakıyorsun su yok, kartına yedek yükleme yaptıysan ne hoş, yapmadıysan işte o zaman sıkıntı başlıyor. Giyineceksin, çıkacaksın, en yakın su yükleme noktasına gideceksin, kartına su yükleteceksin evine geri döneceksin. Ciddi anlamda zaman israfından başka bir şey değil. Şu işlemi internet üzerinden halledebilsek maksimum 2 dakikamızı alır. ESKİ de bir an önce böyle bir uygulamayı hayata geçirmeli. Tüm Eskişehirliler için büyük bir kolaylık sağlamış olurlar.

ÇÖKEN CİDDİ HAZIRLIK İÇİNDE

Şoförler Odası’nda Başkan Suat Er’in yeniden aday olmayacağını açıklamasının ardından adaylık açıklamaları da gelmeye başladı. Adaylığını açıklayan Süleyman Çöken, basın mensupları ile bir otelde bir araya gelerek seçim çalışmalarını anlattı. Çöken toplantıda ekibine aldığı Taner Kıllıoğlu’nu da tanıttı. Çöken, Kıllıoğlu’nun Sivrihisar bölgesinde oldukça güçlü olduğunu, genç ve dinamikliğiyle de ekibi çok büyük katkı sağlayacağını söyledi. Seçim öncesinde güçlü projelerle şoför esnafının karşısına çıkacaklarını da söyleyen Çöken’den projelerden bir kaçını söylemesini istedik. Çöken de seçime çok zaman olduğunu, proje hırsızlığı da yapıldığını belirtti ve şimdilik projelerini gizli tutmak istediğini aktardı. Yaptığımız sohbetten ilk izlenimlerim Çöken’in ciddi bir hazırlık içinde olduğu yönünde. Seçime daha çok zaman olması elini güçlendirir mi zayıflatır mı orasını bilemem ancak diğer adayları oldukça zorlayacağını düşünüyorum. Şimdiden sürekli esnaflar ile temas halinde olması, sorunlarını dinleyip çözüm üretmek için planlamalar yapması takdir toplayacaktır.

YETER BU GENÇLERE ÇEKTİRDİĞİNİZ

Geçtiğimiz gün Doğan Aslan Bey ve Gündüzalp erkek öğrenci yurtlarında 100 öğrenci kalmadıkları Eylül ayının parasını ödemedikleri gerekçesiyle yurttan kovuldu. Neyse ki toplumun her kesiminden STK’lar, vatandaşlar, milletvekilleri, basın çok hızlı reaksiyon gösterdi de gençler yurtlarına geri dönebildi. Bakın buralar özel yurt değil. Kredi Yurtlar Kurumu’nun yurtları. Devletin yurdu yahu. Bırak kalmadıkları ayın parasını Ekim ayının parasını ödeyemese ne olacak bu gençler. Bunlar Türkiye’nin geleceği olan gençler. Nasıl kapı dışarı edebildiniz, bu nasıl bir vicdansızlık aklım almıyor. Zaten gençler Avrupa’daki yaşıtlarının sahip oldukları imkanları gördükçe, depresyona giriyor. Bir de üstüne hala bu gençlere nasıl çektiririz diye uğraşıyorsunuz. Vallahi de yeter billahi de yeter!