Daha yerel seçimlere 8 ay olmasına rağmen CHP üzerinden gündem hareketlenmeye başladı. İlk önce Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Sözcü Yazarı İsmail Saymaz’a konuşarak değişim çağrısı yaptı. Kurt, Kılıçdaroğlu görevi bırakmazsa ve İYİ Parti doğru adaylar çıkarırsa, Eskişehir’de de sıkıntı yaşanabileceğini, belediyelerin kaybedilebileceğini söyledi. Kurt, diğer başkanların ‘Özel oyumuz var’ dediğini ancak Eskişehir’de belediyeleri garanti görmediğini söyledi. Yılmaz Büyükerşen son seçimi yüzde 7 civarında bir farkla, Ahmet Ataç ise yüzde 15 civarında bir farkla kazandı. Başkan Kurt ise seçimi yüzde 3’lük bir farkla kazandı. Odunpazarı’nda İYİ Parti’nin aday çıkardığını, diğer ilçelerde ise çıkarmadığını söylemekte fayda var. Odunpazarı’nda İYİ Parti yüzde 3,80 civarında bir oy almıştı. Bu oyların yarısı Kurt’a gitse fark yüzde 5 civarına çıkar. Geçtiğimiz seçimde İYİ Parti’nin aday çıkardığı Odunpazarı’nda Kurt’un kaybetme endişesi olması normal. İYİ Parti’nin o dönemki oy potansiyeli ile şimdiki oy potansiyeli farklı. İYİ Parti adayı yüzde 4 değil de yüzde 8-9 civarında bile bir oy alsa seçimi kaybettirebilir. Çok iddialı bir aday çıkartırsa da AK Parti ve CHP yarışına dahil olup aradan bile sıyrılabilir. Gel gelelim Kılıçdaroğlu’nun gitmesi bu sonuçları ne kadar etki eder orası tartışılır. Başkan Kurt da tekrar aday olacaksa şimdiden ‘özel oylarını’ arttırmaya baksa iyi olur.

BÜYÜKERŞEN BAŞARILARA VURGU YAPTI, ADAYIM DEDİ

Başkan Kurt’un açıklamalarına ilk tepki Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’den geldi. tv100 programcısı Barış Yarkadaş'a konuşan Büyükerşen, Kurt’un görüşlerine katılmadığını ve ‘Orayı kaybederiz, burayı kaybederiz’ gibi tartışmalara girmenin doğru olmadığını söyledi. Geçtiğimiz yerel seçimlerde Eskişehir’i yüzde 54 ile kazandıklarını da hatırlatan Büyükerşen, Cumhurbaşkanlığı seçiminde de Eskişehir’de Kemal Kılıçdaroğlu’nun yüzde 55’lik oy oranına vurgu yaptı, bu tartışmanın niye çıktığına anlam veremediğini söyledi. Bu konuda Yılmaz Hoca biraz daha haklı gibi duruyor. Son seçimde CHP Eskişehir’de milletvekili sayısını arttırdı, Cumhurbaşkanlığı seçimini önde tamamladı. Kasım 2015’teki seçimi saymazsak CHP uzun bir aradan sonra ilk kez milletvekilli seçimini AK Parti’nin önünde tamamladı. Bu rüzgar kaybolduysa bile AK Parti’nin de şu an arkasında bir rüzgar olduğunu düşünmüyorum. Bu arada Başkan Büyükerşen tekrar aday olduğunu da açıkladı. Halktan aday olması yönünde baskı olduğunu da söyledi. Sosyal medyayı şöyle bir taradım, aday olsun diyen de var, yeter diyen de var. Gerçi son seçimler bize gösterdi ki sosyal medya her şey demek değil. Birçok söylenti de dolaşıyor. Yılmaz Hoca seçimi kazanıp, ardından 1 yıl içinde yerini başkasına bırakacak gibi söylentiler de var. Seçime daha 8 ay varken tutup da seçim lotosu oynamanın da manası yok. Başkan Büyükerşen’in adaylığı şimdiden hayırlı olsun, başka ne diyelim.

YÜZDE 15’LİK FARKIN GÜVENİ VAR

Konuyla ilgili son konuşan isim ise Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç oldu. Konuya girmeden önce buradan fikirlerini ilk olarak yerel basın mensupları ile paylaştığı için kendisine teşekkür ediyorum. Başkan Ataç’ın hastaneye kaldırıldığı ve durumunun iyi olduğunu da öğrendik. Kendisine geçmiş olsun dileklerime de iletiyorum. Konuyla ilgili Başkan Ataç, parti içinde demokratik olmayan tüzük maddeleri değişmeden koltukta oturan ismin değişmesinin anlam ifade etmeyeceğini söyledi. Genel başkanlık tartışmasının kurultay öncesi yapılmaması gerektiğini de belirten Ataç, bunun yerel seçimler için olumsuz sonuçlar doğurabileceğini söyledi. Ayrıca Ataç, belediye başkanlarının görevinin parti içi mücadele ve bu mücadelede taraf olmaktan çok, görevlerinin son gününe kadar halka en iyi şekilde hizmet olduğunu ifade etti. Başkan Ataç’ın Büyükşehir Belediyesi’ne aday olmak istediği bilinen bir gerçek. ‘Yılmaz Hoca yoksa aday olurum’ diye defalarca kendisi de söylemiştir zaten. Büyükerşen’in adayım açıklaması bir nebze de olsa üzmüş olabilir kendisini bu bağlamda. Ancak yaptığı açıklamalar da Tepebaşı için kendine olan güvenini gösteriyor. Sonuç olarak yüzde 15’lik bir fark az değil.

Okuyucularımıza not: Yıllık iznimin bir kısmını kullanacağım için önümüzde 2 hafta sizlerden uzak kalacağım. 5 Ağustos’ta tekrar görüşmek üzere, kalın sağlıcakla.