Bugün seçim takvimi başlıyor. Haliyle aday adaylığı açıklamaları da hızlanıyor. Önceki gün de Muharrem Şenel basın ile bir araya gelerek aday adayı olduğunu açıkladı. Şenel 2015 yılında bağımsız milletvekili adayı olmuştu. 2007 yılında ise CHP’nin 3’üncü sıra adayı olduğunu söyledi. Şenel’in doktor kimliğinin ve kentte uzun yıllardır hizmet vermesinin tanınırlığına etkisi çok büyük. Parti örgütü içinde de Şenel’in seveni çok. Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ın üst kurul delegesi seçilemediği genel kurulda, tek listeden girip en çok oyu alan ismin kendisi olduğunu da hatırlattı Şenel sohbet esnasında. Bu noktada ön seçim olmaması Şenel için şanssızlık olarak görülebilir. Şenel’in ‘Beni Google’a sorun’ demesi ise kendisine olan güvenini gösteriyor. CHP’nin ilk 3 sırasında Utku Çakırözer ve Nuray Akçasoy isimlerinin olacağını tahmin ediyorum. Geriye ilk 3 için bir isim kalıyor. Bu isim Şenel olabilir mi bekleyip göreceğiz. Tabii ki siyasette 24 saat bile çok uzun bir süre. Henüz bunları konuşmak için erken. Daha birçok isim aday adayı olacaktır. Bunlar da aday seçimini daha da zorlaştıracak.

2018’İN TELAFİSİ YAPILIR

CHP’de Genel Merkez’in tavsiye kararına uymayarak istifa eden isimler de oldu. Bu isimler İbrahim Arslan, Nihat Çuhadar ve Nuray Akçasoy oldu. Akçasoy 2018’de yapılan seçimlerde CHP’den 3’üncü sıra adayı olmuş, CHP ise 2 milletvekili çıkarabilmişti. İttifaklı seçim olmasaydı muhtemelen Akçasoy şu an milletvekiliydi. 2018’in telafisinin bu seçimde yapılacağını ve yukarıda da yazdığım gibi Akçasoy’un yine ilk 3 sıra içinde olacağını düşünüyorum. Nihat Çuhadar partinin emektarlarından. Uzun yıllar partiye hizmet etti, il başkanlığı da yaptı. Listeye girebilir mi o konuda ise şüphelerim var. İbrahim Arslan da parti örgütünün içinden gelen bir isim. Teşkilat çalışmaları konusunda deneyimli. Ön seçim olsaydı Arslan’ın listeye gireceğini düşünüyorum. Ön seçim olmadan ise işi biraz zor gibi duruyor.

VEKİLLİK SUNGAR’A YAKIŞIR

CHP’de aday adaylığını açıklayan bir diğer isim ise Ebru Sungar oldu. Ebru hocayı yıllardır tanırım. Kendisi Atatürkçü ve tam bir Cumhuriyet kadını. Sendikal olarak Eskişehir’i Ankara’da temsil etmişliği var. Uzun yıllar Eğitim İş’te eğitim emekçilerinin hakkını savundu. Şimdi de TBMM’ye giderek daha büyük bir etki yaratmak istemiş olacak ki aday adaylığını açıkladı. Şahsi fikrim Ebru hocaya vekillik çok yakışır. Ancak listede kendisine yer bulabilir mi orası muallak. Bu seçimde olmasa bile Sungar’ın bir gün milletvekili olacağına ve Eskişehir’i en iyi şekilde temsil edeceğine inanıyorum. Hayırlı olsun diyelim.