Yıllardır Dünya bor rezervinin yüzde 73’ünün ülkemizde olduğu söylenir durur. Bu rezervin büyük bir kısmı da Eskişehir’de bulunuyor. Yıllardır dile getiriliyor ama öneminin farkına varılamıyor. Bu konuda çeşitli adımlar atmak için Eskişehir Genç İşadamları Derneği öncülüğünde Eskişehir Bor Platformu kuruldu. Başkan Ulaş Entok, platformun tanıtım toplantısında “Şehrimizde her zaman gençlerin daha fazla rol almasını destekliyor ve bunu da açık bir dille ifade etmekten çekinmiyoruz’’ dedi ve fark yaratacak işlere imza atmak istediklerini söyledi. Geçmiş dönemlerde hep ‘Şehrin bir ağabeye ihtiyacı var’ denirdi. Son dönemde ise yeni slogan ‘Bu şehrin kardeşleri var’ oldu. Gençler artık beklemekten sıkıldı, işlere el atmaya başladı. Bu platformun kurulmasında da bunun payı büyük. Peki platformun amacı ne. Bor cevherini sadece çıkarmak yetmiyor, bunun işlenmesi de gerekiyor. Platform Eskişehir’den çıkarılan borun özel sektörün de devreye girmesiyle işlenmesini ve katma değer kazanmasını istiyor. Platformun bu vizyonu ayrıca Eskişehir’in son dönemde yaptığı yüksek teknoloji atağıyla da eşleşiyor. Şehrin kardeşleri bu konuda ilk adımı attı, ağabeylerine de desteklemek düşer. Bu önemli proje hedefine ulaşırsa kentin gelişimine de büyük katkı sağlar.

İYİ PARTİ ARKASINA RÜZGARI ALDI

Milletvekili aday adaylığı açıklamalarında Eskişehir’de İYİ Parti yaşadığı hareketlilikle diğer partileri geride bıraktı. AK Parti’de 37 aday adayı olmasına rağmen bu isimlerin birçoğu aday adaylıklarını duyurmak için bir toplantı bile düzenlemedi. CHP’de bildiğimiz ve tanıdığımız isimler aday adaylıklarını duyurdu, adını duymadığımız birkaç isim de bunları takip etti. MHP’de de çok fazla aday adaylığı açıklaması olmadı. İYİ Parti’de ise hem Parti İl Binası’nda hem de farklı yerlerde toplantılar düzenlendi, aday adaylıkları açıklandı. Birçok genç isim de partiden aday adayı oldu. Devlet Eski Bakanı Bahattin Şeker, bu seçimlerde Bilecik’i değil Eskişehir’i tercih etti. Melih Aydın ve Hakan Kaymak aday adaylıklarını geniş katılımlı toplantılarla duyurdu. Dün akşam da Nebi Hatipoğlu oldukça kalabalık bir topluluğun katıldığı iftar programında milletvekili aday adaylığını duyurdu. Bu hareketlilik İYİ Parti’nin Eskişehir’de arkasına güçlü bir rüzgar aldığının da adeta göstergesi oldu.

DAYANIŞMA YAŞATIR

Eskişehirlilerin dayanışması yine örnek oldu. Büyükşehir Belediyesi ve ESKİ Genel Müdürlüğü’nün başlattığı kampanya sonrasında 22 Mart Dünya Su Günü’nde 12 TIR pet şişe Kalabak suyu, afetten etkilenen illere ulaştırıldı.

köşe foto-7

Desteklerin ulaştırıldığı görüntüleri görünce gerçekten dayanışmanın kıymeti biraz daha anlaşılıyor. Oradaki vatandaşlara yalnız olmadığı hissettiriliyor. Depremzede vatandaşlar ilk günden bu yana kendilerine Eskişehir’den destek geldiğini belirtmiş ve teşekkür etmiş. Dayanışmanın parçası olan tüm Eskişehirlilere ben de canı gönülden teşekkür ediyorum.