Pandemi döneminde hükümet enteresan bir karar alarak belediyelerin bağış hesaplarına bloke koymuş, bağış hesabında bulunan paraları da bağışçılara iade etmemişti.

Bununla beraber şunu öğrendim: Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile Odunpazarı Belediyesi’nin bloke konulan hesapları kapatılmış, hesaplar içerisinde yer alan paralar ise hazineye aktarılmış.

Söz konusu kararın siyasi saiklerle alındığını ifade etmek zorundayım. Buradaki amacın muhalefet belediyelerinin ellerinin bir şekilde bağlanması. Fakat zarar gören elbette vatandaşlar. Çünkü duyarlı insanların yaptıkları o bağışlar, yoksul halkın yarasına merhem oluyordu.

Öte yandan burada cevap bekleyen önemli bir soru var. İnsanlar, belediyelere yaptıkları bağışların nereye gideceğini bilerek yaptılar. Ancak belediyelerin hesaplarına bloke konuldu, sonrasında hesaplar kapatıldı, kapatılan hesapların içerisinde bulunan paralar hazineye aktarıldı. O halde hazineye aktarılan paralar nerede kullanıldı? Bu sorunun cevabı, bağışçılara ulaştırılmak üzere muhakkak belediyelere verilmeli. Aksi halde hazineye karşı büyük bir güven problemi yaşanacaktır.

*

Buraya kadar aktardıklarım insanın canını sıkan, bu kadar da olmaz dedirten konulardı. Şimdi ise aynı mesele çerçevesinde gelişen olumlu bir konuyu aktaracağım.

Eskişehir Valiliği, bir yıl süreyle, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin yeni aşevi bağış hesabına bağış yapılabilmesi için izin verdi! Söz konusu bağışların, yalnız ve yalnız aşevi hizmetlerinde kullanılacağının altını özellikle çizmek istiyorum.

Şimdi soracaksınız, neden bir yıl süreyle diye. Nedeni açık! Yurt genelini derinden etkileyen deprem felaketi sonrasında depremzede yurttaşlarımızın yaralarını sarmak için bağışlara o kadar çok ihtiyacımız var ki.

İşte, tam da bu nedenle Valilik doğru bir karara imza atarak Büyükşehir Belediyesi aşevine yapılacak nakdi bağış alımına vize çıkarttı.

Yeri gelmişken, bağış yapmak isteyen yurttaşlarımız için hesap bilgilerini paylaşmak isterim.

Banka adı: Vakıfbank Eskişehir Şubesi

Hesap adı: Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Aşevi

İban: TR78 0001 5001 5800 7319 7544 35

*

Yazımı sonlandırırken şunu da ifade etmek istiyorum.

Odunpazarı Belediyesi de, aşevi hesabına nakdi bağış alabilmek adına Eskişehir Valiliği’ne başvuruda bulunarak izin istemiş.

Şu anda Valilik’ten çıkacak karar bekleniyormuş.

Umuyorum yoksul yurttaşlara daha fazla yardım yapılabilmesi adına Odunpazarı Belediyesi’ne deValilik’ten onay çıkar.

Zira Büyükşehir’e çıktıysa, bu karar emsal olur…