AK Parti’nin mevcut Eskişehir milletvekilleri bu sefer listede yer almadılar. 14 Mayıs itibariyle görevleri sona ermiş olacak. Özellikle Nabi Avcı ile Emine Nur Günay’ın Eskişehir’e katkıları olduğunu düşünenlerdenim. Bir çivi çakana teşekkür etmek gerekiyorsa, evet, teşekkür ederim. Elbette Harun Karacan’ın da katkıları olmuştur, nezaketen bir teşekkür de ona.

*

Şunu da ifade etmek zorundayım. Üç ismin birbirlerine karşı gerçekleştirdikleri güç gösterisi nedeniyle Eskişehir pek çok noktada zarar da gördü. Partilerine verdikleri zarar beni ilgilendirmez. Didişmek yerine Eskişehir’in kronik sorunlarının çözümü üzerine birlik içerisinde canhıraş çalışsalardı, bugün çok farklı bir tablo içerisinde olabilirdik. Nabi Avcı ile Emine Nur Günay’ın getirdikleri yatırımların üzerine, bir de ‘sadece birkaç’ kronik sorunun çözüldüğünü düşünsenize…

*

Şimdi, AK Parti için yeni bir dönem başlıyor. Fatih Dönmez, Ayşen Gürcan ve Ali Demirel seçilme ihtimali olan ilk üç sıradan aday oldular.

Fatih Dönmez bilindiği üzere Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı. Eskişehir’le pek alakası yok. İş yapsın da, alakası olması bence önemli değil. Zira nice Eskişehirli ve Eskişehir’de yaşayan milletvekili gördük, ancak bazılarının hiç iş yapmadığına da şahit olduk. Fatih Dönmez’in Eskişehir’e nasıl bir katkı sunacağını zaman gösterecek. Fakat bu aşamada şunu ifade etmem gerekiyor. Bazıları bakan geldi diye sevinebilir. Bence sevinmesinler. Fatih Dönmez meclise gittiği an bakanlık görevi sona erecek.

*

Ayşen Gürcan’a gelirsek… Anadolu Üniversitesi’nde okumuş, aynı üniversitede akademisyen olarak görev yapmış. Yani Eskişehir ile bir ilgisi var. Öte yandan Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlığı sırasında yaklaşık üç ay Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak görev yapmış. Gürcan konusunda da tıpkı Fatih Dönmez gibi puslu bir hava var. Eskişehir ile ne kadar ilgilenir muamma. Zamanla göreceğiz…

*

Ve Ali Demirel… Teşkilattan gelen bir isim. Sakin ve geleneksel bir karakteri olduğunu söyleyebilirim. Geçmiş dönemlerde şansını denedi ancak seçilebilecek yerlere tırmanamadı. Bu sefer karışık ortamda şansı yaver gitti, üçüncü sırayı kaptı. İş bitirme kabiliyeti nedir, bilmiyorum. Bence teşkilat mensupları da bilmiyorlar. Seçildiği takdirde nasıl bir performans sergiler, yakın gelecekte göreceğiz.

*

Ve Hakan Çizmelioğlu, Pınar Turhanoğlu Gücüyener ile Derya Çıraklı… İlk üç sıra içerisinde Çizmelioğlu ya da Turhanoğlu olsaydı, belki listeye bir hareket gelebilirdi diye düşünüyorum. Çünkü bahse konu isimler heyecanlı, hareketli, teşkilat tarafından kabullenilen, Eskişehir’in yapısına uygun ve sosyal ilişkileri güçlü isimler. Fakat onların layık görüldüğü yer 4’üncü ve 5’inci sıralar. Altıncı sıradaki Derya Çıraklı gelecek vaat eden genç kadın siyasetçilerden. Tecrübe kazanması anlamında listeye girmesini değerli buluyorum.

*

Özetle…

AK Parti’nin 14 Mayıs seçimleri için hazırladığı Eskişehir listesi parti tabanında pek heyecan yaratmadı. Dahası, Eskişehirlileri de, olası bir AK Parti iktidarında ‘yatırım ve sorun çözme’ anlamında umutlandırmadı.

*

Gelenler, giden milletvekillerini aratırlar mı?

Umuyorum ve diliyorum iyi ki gelmişler deriz…