Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘‘Anayasamızın 116'ncı maddesinin verdiği yetkiyle, 18 Haziran 2023'te yapılması gereken seçimlerin 14 Mayıs'ta yenilenmesi kararını imzaladım’’ açıklamasıyla daha önceden işaret ettiği seçim tarihini netleştirmiş oldu. Öte yandan aday adaylıklarında da hareketli günler yaşanıyor. AK Parti’de ilk milletvekili aday adaylığı Zihni Çalışkan’dan geldi. Çalışkan aday adayı olmak için görevinden istifa ettiğini duyurdu. Geçtiğimiz dönemde AK Parti’de il başkanlarının aday olmaması, milletvekili olma hevesi olanların il başkanı olmaması isteniyordu. Demek ki bu seçim döneminde bu kural işletilmeyecek. Genel merkezin takdiri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oluru ile aday adaylığını açıkladığını duyurdu Çalışkan. Şahsen ilk 3 sıra dışında ben Çalışkan’ın il başkanlığını bırakıp aday olacağını düşünmüyorum. Aday adaylığını ilk açıklayan isim olması da bunu kanıtlar nitelikte. AK Parti’de yavaş yavaş diğer aday adayları da Erdoğan’ın açıklamalarının ardından duyurularını yapacaktır.

CHP’DE HAREKETLİ GÜNLER

CHP aday adaylığı konusunda şu an kentteki en hareketli parti konumunda. Şu ana kadar Kadir Kodak, Ali Ünal ve Kamber Kahraman adaylıklarını açıkladı. Pazar günü de Hasan Deniz Uyanık ve Garip Yıldırım da adaylığını açıklayacak. CHP’deki süreç 1 hafta olarak belirlenmiş. 13-20 Mart arasında aday adayları başvurularını yapacak. 30 bin TL olarak belirlenen başvuru ücreti, engelli kadın ve gençler için 15 bin TL olacak. İl başkanları ve meclis üyelerinden aday olmak isteyenlerden daha önce istifa etmesi istenmişti. Kadir Kodak bunlardan biriydi ve Odunpazarı Belediye Meclisi üyeliğinden istifa etmişti. İl Başkanı Recep Taşel ise istifa etmemişti. Ön seçim olsaydı büyük ihtimalle o da istifa edecekti. Ön seçim olmayacak olmasına rağmen CHP’de 20’ye yakın aday adayı çıkacağını düşünüyorum. Ön seçim olsa bu sayı 40’a yaklaşırdı.

İYİ PARTİ VE MHP SESSİZ

İYİ Parti ve MHP kanadından ise resmi olarak yapılan bir aday adaylığı açıklaması henüz gelmedi. Ortaya atılan birkaç isim var. Gel gelelim Eskişehir’de milletvekili sayısının 6’ya düşmesi bu isimleri de yeniden düşünmeye sevk etmiş olabilir. Çünkü 7 milletvekili olsaydı İYİ Parti ve MHP yine 1’er milletvekili alabilirdi. Belki İYİ Parti 2’yi bile zorlayabilirdi. Sayının 6’ya düşmesiyle ilk sıra adayı olmak çok önemli bir hale geldi. Adı geçenlerden ilk sırayı alamayacağını düşünenler adaylıktan vazgeçebilir. Önümüzdeki hafta 2 partiden de adaylıklarını açıklayanlar olacaktır. Ortaya atılan isimlerin tepkilerini de izleyip göreceğiz.

KILIÇDAROĞLU İÇİN ÇALIŞACAKLAR

Millet İttifakı’nda bulunan diğer partilerin Eskişehir özelinde milletvekili çıkarabilmesi çok zor görünüyor. Bu nedenle aday olacaklar, kendilerinden çok Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı olabilmesi için çalışacaktır. Bu sırada da partilerinin sesini daha geniş kitlelere duyurarak, oy oranlarını da artırmak isteyeceklerdir. Kılıçdaroğlu seçildiği takdir de Millet İttifakı’ndaki tüm liderler Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacak. Bu da her partinin liderinin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacaktır.