22 Kasım 2022 tarihinde MIH sütunlarında Eskişehir’de 7’den 6’ya düşen milletvekili sayısının tekrar nasıl yükseltilebileceğine, bu noktada bazı muhtarlardan aldığım bilgiye ve CHP’lilerin ilgisizliğine dikkat çekmiştim.

Önce söz konusu yazıyı hatırlatmak, daha sonra asıl konuya geçmek istiyorum.

*

İşte o yazı:

*

“Hafta sonu birkaç muhtarla bir araya gelme fırsatım oldu.

Oradan buradan pek çok şey konuştuk.

Fakat muhtarların anlattıkları bir şey var ki, oldukça dikkatimi çekti.

Eminim sizin de dikkatinizi çekecektir.

*

Biliyorsunuz, pandemide öğrenciler memleketlerine dönmüş, dijital ortamda derslerine ve sınavlarına girmişlerdi.

Bazı öğrenciler ise memleketlerine gitmekle kalmamış, aynı zamanda ikametlerini de aldırmışlardı.

Pandeminin evlere kapanma bölümü bitince ve üniversitelerde yüz yüze eğitim başlayınca, öğrenciler de geri dönmeye başladılar.

Fakat pek çoğu, ikametlerini Eskişehir’e henüz aldırmış değil.

*

Dahası, yeni dönemde üniversiteyi kazanıp da ikametini Eskişehir’e aldırmayan hatırı sayılır sayıda öğrenci söz konusu.

*

Bu noktada muhtarlar, CHP’nin yetkili isimlerine demişler ki: Kendisi burada olan ancak ikameti memleketinde olan öğrencileri tespit etmek zor değil. O öğrencilere ulaşarak ikametlerini Eskişehir’e aldırmanız faydalı olur.

*

Hatta bir mahallenin muhtarı ciddiyetle bir çalışma yapmış, kendisi Eskişehir’de olup da ikameti memleketinde olan öğrencileri tespit etmiş, çıkardığı listeyi CHP’nin etkili isimlerine vermiş.

*

Fakat gelin görün ki o CHP’liler, ikameti Eskişehir’de olmayan öğrencilere ilişkin herhangi bir çalışma başlatmamışlar. Konuyu parti örgütlerine iletip iletmedikleri de meçhul.

*

CHP, Eskişehir’de hem belediye seçimlerinde hem de genel seçimlerde öğrencilerin büyük çoğunluğunun oyunu alırken, orta yerde duran bu duyarsızlık düşündürücü.

Hele ki Eskişehir’in milletvekili sayısının öğrenciler sayesinde tekrar yediye çıkabileceği ihtimali göz önünde bulundurulursa, CHP’lilerin boş vermiş halleri vahim bir tablo olarak karşımıza çıkıyor.”

*

Yaklaşık bir ay önce kaleme aldığım yazıyı hep birlikte okuduk.

Bu noktada Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Serkan Can Zengin’den dikkat çeken bir çıkış geldi.

Zengin, dün sabah saatlerinde düzenlediği basın toplantısında, dernek olarak Eskişehir’deki milletvekili sayısını nasıl artıracaklarına dönük çalışma başlattıklarını kaydetti.

Bu kapsamda muhtarlarla görüşme zemini hazırladıklarını, üniversitelerin öğrenci kulüplerinin yöneticileriyle toplantı yapacaklarını, öğrencilerin yoğun olarak bulunduğu mahallelerdeki esnaflarla buluşacaklarını, yine öğrencilerin fazlaca yaşadıkları mahallelerde dış reklam çalışmasına imza atacaklarını ifade etti.

*

Başkan Zengin’in açıklamasını, yine Zengin’in ağzından kısa bir özet halinde siz değerli okurlarımıza aktarmakta fayda görüyorum.

Şöyle ki:

ŞEHRİN DİNAMİKLERİNE ÇAĞRI YAPTI

“Eskişehir, 2021 31 Aralık sayımına göre 1079 kişiyle bir milletvekili kaybederek 7'den 6 vekile düştü. 2022 31 Aralık'taki nüfus sayımına göre yeni vekil dağılımı yapılacak. Eskişehir'deki bütün dinamiklerin yedi vekili tekrar yakalamak için çalışmaya başlamasını istiyoruz. Temsiliyetin azalması Eskişehir'e fayda sağlamaz. Belediye başkanlarına, oda başkanlarına, milletvekillerine, üniversitelere, esnafa çağrı yapıyoruz çalışma noktasında. 

SON GÜN 31 ARALIK

Burada en büyük unsur öğrenci. İkametgahlarını almamış öğrenciler olabilir. Biz onları çok seviyoruz. Tüm öğrencilerin Eskişehir'e ikametini almalarını rica ediyoruz. E Devletten bu işlem rahatlıkla ve ücretsiz yapılabiliyor. Ama bu bir çaba işidir. Tüm dinamiklerin bu işin üzerine gitmesini istiyoruz. Son 18 gün. Eskişehir'in hemşeri derneklerine de çağrı yapıyorum. Hafta başında öğrenci kulüp yöneticileriyle bir araya geleceğiz. Öğrencilerin yoğun olduğu mahallelerdeki esnafı bilgilendireceğiz. Afiş çalışması yapacağız. Hemşeri dernekleriyle iletişime geçeceğiz. Öğrencilerin yoğun olduğu mahallelerdeki muhtarlarla da iletişime geçmek için adım attık bile. Biz TÜGİAD olarak üzerimize düşen ne varsa yapacağız. Herkesi ve tüm kurumları iş birliğine davet ediyoruz."

*

TÜGİAD Eskişehir Şube Başkanı Serkan Can Zengin’in ifadeleri özet olarak bu şekilde.

Öncelikle şunu ifade etmeliyim ki, bir sivil toplum kuruluşu olan TÜGİAD’ın gösterdiği bu duyarlılık, duymaz, görmez ve bilmez sivil oluşumlara önemli bir örnek.

Öte yandan, bahse konu çağrıyı hangi kurumların ve kişilerin dikkate alıp çalışma yürüteceğini merak ediyorum.

Eğer çoğu zaman olduğu gibi görmez, duymaz ve bilmezi oynarlarsa ve günün sonunda Eskişehir’in milletvekili sayısı 7’ye çıkarsa, bu başarı yalnız ve yalnız TÜGİAD’a yazılır.

Fakat aynı hedef doğrultusunda ortaklaşma anlayışıyla elini taşın altına koyan kişiler ve kurumlar olursa, bu başarı herkesin olur ki, Eskişehir’in gelişimini isteyenler olarak tercihimiz başarının herkese yazılmasıdır.

Çünkü kazanımlar, ortak bir biçimde elde edildiği zaman süreklilik sağlayabilir.