2022-2023 eğitim-öğretim yılının ilk yarısı dün tamamlandı. Kent genelinde 142 binden fazla öğrenci karnesini aldı ve 2 haftalık tatile başladı. Yıllardır olduğu gibi bu eğitim-öğretim yılı da sorunlarla geçiyor. Çok değil henüz 3 ay önce, eğitim-öğretimin 5’inci haftasında Sivrihisar’a bağlı Ortaklar köyünde 16 öğrenci servis sıkıntıları nedeniyle hala okuluna başlayamamıştı. CHP Milletvekili Utku Çakırözer konuyu dile getirdikten sonra çocukların servis sorunu çözülmüştü ve okullarına başlayabilmişlerdi. Öğretmenlik Meslek Kanunu da bu dönemde çok tepki topladı. Eğitim Sen ve Eğitim İş üyesi öğretmenler, duruma tepki göstermek adına iş bırakma eylemi bile yaptı. Bir de saat konusu var ki hiç sormayın. Malum yaz saati uygulamasının kalkmasının ardından öğrenciler zifiri karanlıkta okulun yolunu tutuyor. Aileler bu duruma gerçekten çok tepki gösteriyor. 60 bin kişilik Emek Mahallesi’nde lise olmaması problemi de uzun süre gündem olduktan sonra çözülmeye yaklaştı. Mahalleye bir Anadolu Lisesi kazandırılacak.

BESLENME EN ÖNEMLİ PROBLEM

En büyük sorunlardan biri de tabii ki ekonomik. Enflasyonun yükselmesi, hayat pahalılığı ve alım gücünün düşmesi öğrencilerin beslenme sorununu da giderek artırdı. Öğrencilere ücretsiz yemek verilmesi yönünde TBMM’de sunulan kanun teklifi ne yazık ki reddedildi. Kentimizde ise bu duruma sessiz kalmayan Tepebaşı Belediyesi 11 bin öğrenciye okul önlerine kurulan stantlarla ücretsiz beslenme desteği sağladı. Ardından Büyükşehir Belediyesi harekete geçti ve sosyal yardım alan ailelerin 6-10 yaş arası çocuklarına yönelik Öğrenci Beslenme Destek Paketi dağıtımı yaptı. İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, 6 Şubat 2023’ten itibaren okul öncesi eğitimdeki çocuklara yönelik ücretsiz yemek uygulamasının başlayacağını söyledi. Geç kalınmış olsa da devlet eliyle böyle bir uygulama başlatılmasını da doğru buluyorum. Daha aklıma gelen birçok sorun var ama herhalde hepsini yazmaya kalksam köşe yazım için ayrılan alana sığdıramam. Sorunlarla dolu bir dönem böylece bitti. Sorunsuz olmayacağı kesin ama önümüzdeki dönemin sorunların en azından hafiflediği bir yıl olmasını diliyorum.

ETİ’NİN DUYARLILIĞI

Kentimizin en önemli değerlerinden Eti, çok güzel bir uygulamayı hayata geçirdi. Eti, doğal afetler ve afet kaynaklı meydana gelebilecek acil durumlarda etkilenen bölgelerde dağıtılmak üzere özel bir bisküvi tasarladı.

eti-biskübi

Bisküvi, olası afet veya acil durumda Eskişehir Eti Bisküvi Fabrikası’nda üretilerek etkilenen bölgelere hızla gönderilecek. Vitamin, minerallerce zenginleştirilmiş bisküvinin içeriğinde Demir, Çinko, D vitaminin de yer aldığı 11 farklı vitamin ve 5 mineral bulunuyor. Şehrimizin bir firmasının böyle bir sosyal sorumluluk projesine imza atması gurur verici. Özellikle Türkiye’nin afetlere hazır olmadığı bir gerçek. Bu kampanyalar bu yüzden daha da bir önem arz ediyor. Geçtiğimiz günlerde kentte yaşadığımız 5,9 şiddetindeki depremi unuttuk bile. Eskişehir’de hala birçok binanın kentsel dönüşüme girmesi gerektiğini de bu vesileyle hatırlatalım, çağrıda bulunalım. Eti’yi de duyarlılığından ötürü tebrik edelim.