Malum, sene/yıl dediğimiz zaman birimi 365 günden ibaret!

Bütün dünya ile birlikte bir yılı daha tamamladık, 2023’ün ilk günlerini yaşamaya başladık. Dünyamız ile birlikte herkes gibi bir yıl daha yaşlanmış olduk böylece.

Bizim için, ülkemiz adına bir başka önemi daha var yeni yılın;

 “-Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin 100. Kuruluş yıldönümünü kutlamaya hazırlanmak…

Heyecanla, coşkuyla ve de mutluluk duyarak hep birlikte.

***

Yılın son haftasının bir gününde gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Bülent Özyazıcı aradı.

“- Hüsnü abi, Cuma günü yeni yılı birlikte karşılayacağız, gazetede ol!”

Nerede, nasıl soruları aklımdan geçerken o tamamladı sözlerini;

“-Nebi Hatipoğlu’nun İmişehir’deki fabrikasında!..”

Gazetede olduk belirtilen saatte, İmişehir’e doğru yola çıktık!..

OSB’nin yıllar önce genişleme alanı olarak burayı seçtiğini ve fabrikaların yeni fabrikalar kurulmaya başlandığını, Ankara istikametinde giderken kurulan fabrikaları görüyordum. İlgim ve bilgim o kadardı işte!..

Genç bir iş insanı, genç bir ekip

Doğup büyüdüğüm Kanlıpınar köyünden geçerken 1970’li yılların hemen başlarına döndüm. OSB’nin ilk kuruluş yerinin köyümün arazisi üzerinde olduğunu anımsadım. Babadan kalma 50 dönümlük arazinin de o bölge içinde kaldığını anımsadım.

İmişehir’e yaklaştıkça yeni fabrikalar da görünmeye başladı. Arkadaşlar da bilgilendirmeye;

“-Şu ön sırada görünen Nebi Hatipoğlu’na ait, EUROPEN’in iki fabrikası. İnşaat halinde olanlar da var”

Yukarıda değindiğim gibi son yıllardaki ilgisizlik ve de bilgisizlikten şaşırdım gerçekten. Onların ötesinde daha pek çok üretim tesisi yapılmış ve yapılmakta olan.

Yılbaşını karşılama etkinliği, ilk fabrikanın giriş holünde yapılacaktı. Milli İrade ekibiyle gazetemizin imtiyaz sahibi Merve Öztürk Tütüncü ve yönetici asistanı Yasemin Hanım yakından ilgilendi. Giriş holünde üzerinde çerezler ve meyvelerin bulunduğu yüksek sehpalarla kusursuz bir organizasyon. Yanı sıra bir de ışıklandırılmış bir sahne. Önce bir hafif müzik ve ardından Kupa Kızı grubunun solistleri eşliğinde günün popüler parçaları…

Bizim dışımızda sehpaların etrafında kümelenmiş genç insanlar. Öğreniyorum ki onlar, fabrikalarda çalışın yönetici grubunu oluşturan genç insanlar. Gerçekten de genç yöneticiler. Yaşları 20’lerden başlıyarak 40’lara kadar uzanan gençler. Anlıyorum ki;

-Nebi Bey, etrafında kendisi gibi genç bir ekip oluşturmuş.

İş insanlarımıza da başarılı bir yıl

Bir süre sonra Sayın Hatipoğlu, sehpaları dolaşmaya başladı. Gerçi Eskişehirspor’daki başarılı başkanlığı döneminde birkaç basın toplantısını kenardan izlemiştim ama, yüz yüze ilk tanışıklığımız bizim gruba sıra geldiğinde oldu.

Eksik olmasın, kuruluşu hakkında bilgiler verirken bin 600 kişi istihdam ettiğini anlattı. Ben de kendisine aile ile tanışıklığımı… Dedesi merhum İdris Hatipoğlu’nun Belediye Meclis üyeliği döneminde, mesleğimin ilk yıllarındaki tanışıklığımdan, kendisi ile ayni dönemdeki kimi isimlerden bahsettim kısaca..

Daha uzun bir sohbet için sözleştik kendisiyle…

***

Anlaşılacağı üzere, onca meslek hayatım boyunca ilk kez kurumsal anlamda düzenlenen böyle bir organizasyon işte… Bu vesileyle tüm Eskişehirlilerle birlikte, şehrin iş insanlarına da yatırımlarla değerlendirecekleri bir yıl olmasını diliyorum…