“Yavaştan siyaset” derken, yerel siyaseti anlatmak istedim. 

Şöyle yerelde bu türden ne haberler var, ne gibi kulisler var partilerin iç yapılarında. Meslekdaşları da yokladım birer-ikişer.. Sonuç;

-Dişe dokunur bir şey yok…

Her şey genel merkez yönetimlerinin şekillendirmesiyle oluyor. Bizdeki siyasi partiler yasasına bağlı olarak normal sayılmalı. Ankara’dan şekillenen siyaset bu kadar yansıyor yerele. Normalde de seçimlere sekiz ay gibi bir zaman var zaten.

***

O halde biz de Ankara’ya bakalım!.. Bakmaya da gerek yok aslında Orası zaten “Toz-duman” Hem de epey uzun bir süredir. O uzun sürecin başlangıcı da 2019 yerel seçimlerin öncesi ve sonrasına uzanıyor.

O seçimlerde temeli atılan “Millet İttifakı” o günden bu yana gelişti, genişledi ve  “Altılı Masa” denilen bir siyasi birlikteliğe ulaştı. CHP, İYİ Parti.  Saadet ve Demokrat Partilerin bir araya gelmesiyle başlayan birliktelik. AKP’den kopan DEVA ve Gelecek Partilerinin katılımıyla Altı’da tamamlandı. Nedir amaç  bu birliktelikten;

-Parlamenter Demokrasiye dönüş…

Yani 20 yıldır ülkeyi yöneten AKP’nin MHP ile oluşturduğu karşı ittifakla 2018 seçimleri sonrasında gelinen “tek adam” rejiminden kurtulmak…


Cılkı çıkmadan…

Altılı İttifak’ın ilk birleşimi sonrasında temel ilkeler belirlenirken seçimler sonrasında parlamentoda çoğunluğu sağlamak ve yeniden yapılacak Anayasa ile rejimi rayına oturtmak. Doğaldır ki bu süreç belli bir zaman alacak. 

Son zamanlarda ise ittifakın gündemi, süreci yönetecek “Cumhurbaşkanı’nın  kim olacağı” konusuna odaklanmış bulunuyor. O adayın “Altlı Masa” liderleri tarafından belirlenip açıklanacağı baştan deklare edilmişti. O ilke karara halen yürürlükte.

Son günlerde ise ittifakın oluşmasında büyük emeği olan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı kamuoyunda da benimsenmiş durumdayken masanın altından-üstünden bazı itirazlar dürtüklenir gibi görünmekte!..

Özellikle ittifak içindeki bir-iki partinin kimi radikal unsurlarından gelen çıkışlar bunun işaretleri gibi.  Örneğin, genel kamuoyu, yani “Halk belirlesin” gibisinden. Nasıl yani, Halk belirleyecekse ;

-Referandum mu yapılacak?

Olacak şey değil de bizim siyasette oluyor böyle şeyler. Ekim başlarında yapılacak ikinci tur liderler buluşmasını bekleyelim.  Sonrasında yapılacak açıklama konuyu aydınlatacak. Belki de adayın ismi Kasım’daki ikinci toplantıya kalacak.

Konunun “cılkı çıkmadan” öyle ya da böyle aday belirlenmeli artık..