Belediye başkanlarının eli rahatladı
 

Belediye başkanlarının eli rahatladı

CHP Genel Merkezi tarafından, belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve il genel meclis üyelerinin aday adaylığı için istifa etmemeleri yönünde tavsiye kararı alındı. Yani kibarca bahse konu görevlerde bulunanlara “sakın istifa etmeyin aday yapılmayacaksınız” denildi. Bu karar, farklı partilerin adaylarının CHP listelerinden aday gösterilecekleri için alınmış olabilir. Belediye meclislerinde çoğunluğu kaybetme tehdidini bertaraf etmek için alınmış olabilir. Kayırmanın önüne geçmek ve örgüte daha fazla şans tanımak için alınmış olabilir. Eskişehir’e gelirsek… Bu karardan Eskişehir’deki bazı meclis üyeleri memnun olmayacak. Ve bu karar, belediye başkanlarına da “ne yapalım parti böyle istedi” deme rahatlığı tanıyacak.

 

 ESO deprem bölgesinde yaraları saracak

ESO deprem bölgesinde yaraları saracak

Depremden etkilenen illerde sanayi de ciddi yara aldı. Bu yarayı dert edinen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bölgedeki sanayiyi kalkındırmak adına adım attı. Bu kapsamda TOBB Başkanı RifatHisarcıklıoğlu himayesinde, 12 sanayi odasıyla toplantı yapıldı. İnce elenip sık dokunarak belirlenen 12 odadan bir tanesi de Eskişehir Sanayi Odası (ESO). ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş’ın Eskişehir sanayisini temsilen katıldığı toplantıda, bölge sanayisinin ve ticaretinin tekrar canlandırılması konusu görüşülürken, beş projenin hızla hayata geçirilmesi kararlaştırıldı. TOBB’un böyle bir adım atması umut verici. ESO’nun toplantıya çağırılan 12 odadan biri olması da Eskişehir için ayrı bir gurur.

Haydar Çorum’a tebrik

Haydar Çorum’a tebrik

Mihalıççık Belediyesi üst üste yaptığı iki önemli protokolle adından söz ettirdi. Önce, Odunpazarı Belediyesi ile Cumhuriyet’in 100. yılı etkinlikleri kapsamında ‘Sevgi’ temalı uluslararası fotoğraf yarışması düzenlemek için protokol imzaladı. Hemen ardından Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, üreticiyi klasik tarım dışında farklı iş kollarına yönlendirmek ve aynı zamanda kadınları işgücüne dahil edebilmek için Mihalıççık’a kazandırdığı Meyve Sebze Kurutma ve Gıda İşleme Tesisinin işletmesini, imzalanan protokolle Mihalıççık Belediyesi’ne devretti. Bununla beraber bu önemli tesis, artık Mihalıççık Belediyesi’nin sorumluluğu altına girdi. Mihalıççık Belediye Başkanı Haydar Çorum, bugüne kadar, şaibelerle değil ilçeye yaptığı yatırımlarda gündeme geldi. Son iki protokol de bu anlayışın devam ettiğini gösteriyor. Tebrik ediyorum.

AK Parti’deki temayül

AK Parti’deki temayül

Zihni Çalışkan, milletvekili aday adayı olmak üzere il başkanlığı görevinden istifa etti. Bununla beraber yeni il başkanının belirlenmesinde etken rol oynayan uygulamalardan biri olan temayül yoklaması yapıldı. Partiden yapılan açıklamada, 400 civarında oy kullanıldığı kaydedildi. Bu noktada soruyorum: Eskişehir’de 100 binin üzerinde üye sayısıyla övünen AK Parti’nin, 400 kişiyle yaptığı temayül yoklaması ne derece sağlıklı olur?

Kadınlar ve Eskişehir

Kadınlar ve Eskişehir

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) iş birliğiyle, ‘Cumhuriyetin 100. Yılında Kadın Mücadele Tarihi’ adlı bir panel gerçekleştirildi. Panelde, önemli bir isim olan, hocaların hocası Prof. Dr. Nermin Abadan Unat da yer aldı. Unat’ın Yılmaz Büyükerşen ile ilgili ifadeleri ise dikkat çekti. Dedi ki Unat: “Yılmaz Büyükerşensihirli bir değnek ile muhteşem bir şehir oluşturdu, bu şehri değiştirdi. Karşımızda çok güzel bir şehir var. Benim hayatımda çok önem verdiğim kadın meselesinde de Yılmaz Büyükerşen çok katkı sundu. Eskişehir’de de bakıyorsunuz gündüz de gece de fark etmez kadınlar her yerde varlar. Bu harika bir şey bu çok kıymetli.”

Prof. Dr.Unat’ın söyledikleri, Eskişehir’in özeti. Bu noktada şunu ifade etmeliyim: Kadınları özgür ülkeler, gelişirler… Şehirler de öyle… Eskişehir’de kadınlar, özgürler… Ve Eskişehir her an gelişiyor… Bu noktada Yılmaz Büyükerşen’in payı oldukça büyük…

İnönü Belediyesi yaptı, ya diğer belediyeler

İnönü Belediyesi yaptı, ya diğer belediyeler?

İnönü Belediye Başkanı Kadir Bozkurt örnek bir karara öncülük etti. İnönü Belediye Meclisi, bu yıl gerçekleşecek olan Ramazan ayında planlanan iftar programlarının bütçesinin, erzak yardımı şeklinde deprem bölgesinde değerlendirilmesine karar verdi. Meclis bu kararı oy birliğiyle aldı. Eskişehir’de 15 belediye var. İnönü Belediyesi iftar programlarını iptal ederek bütçeyi deprem bölgesine harcayacak. Diğer 14 belediye de benzer bir karar alabilir. Eskişehir’e bu yakışır, çok da şık olur.

Ahmet Ataç’ın kadın değerlendirmesi

Ahmet Ataç’ın kadın değerlendirmesi

“Cumhuriyet ilan edildikten sonra Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 5 Aralık 1934’te birçok medeni ülkenin yapamadığını başararak kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı tanıdı. O, kadınlarımızı daima baş üzerinde tutuyordu. Sonrasında kadınlarımız ötelendi ve neticesinde son 20 yılda artan şiddet, hukuksuzluk olayları kadınlarımızı kurban etti. Çalışma hayatında da kadınlar haksızlığa uğradı, sosyal güvenceden yoksun bırakıldılar. Bazı mertebeler kadınlara layık görülmedi, bir de üstüne İstanbul Sözleşmesi’ni iptal ettiler.”

Okuduğunuz ifadeler Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’a ait. Altına imzamı atıyorum. Kadınlar, ülkemizin temel taşıdır. Vaziyet sütunlarının bir bölümünde ifade ettiğim gibi, kadınlar özgürleştikçe ülkeler gelişir. Son 20 yılda, sadece kadınlara karşı olan tavır ve bakış açısı değerlendirildiğinde, Türkiye’nin neden bu noktada olduğu ortaya çıkıyor. 

Emine Nur Günay gibi olun

Emine Nur Günay gibi olun!

AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, Eskişehir’deki depremzede kadınlar ile buluştu. Deprem bölgesindeki izlenimlerini aktaran Günay, “biz gördüklerimize inanamadık, sizler birde o anları yaşadınız” dedi. Ardından şunları söyledi: “Ancak maddi ve manevi olarak yalnız değilsiniz. Hep birlikte yaraların maddi kısmını sararız. Asıl konu manevi yaraları sarmak, psikolojik travmayı atlatmak. Kadın güçlüdür, ailenin temel taşıdır. Bu felakette de ana rol, toparlanma kadınlarımıza düşüyor. Sizler güçlü olacaksınız ki aileleriniz güçlü olsun, toplumumuz güçlü olsun. Bizlere teşekkür etmeyin, bu bizim görevimiz.”

Emine Nur Günay’ın “bizlere teşekkür etmeyin, bu bizim görevimiz” ifadesi çok değerli. Zira bazıları var ki, halkın parasıyla yaptıkları çalışmaları bir de halkın gözlerine sokuyorlar, ardından pişkin pişkin teşekkür bekliyorlar! Emine Nur Günay’ın dediği gibi; hizmet, seçilmişlerin görevi, teşekküre gerek yok.

Nadir Küpeli deprem bölgesine neden gitti

Nadir Küpeli deprem bölgesine neden gitti?

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli ve beraberindeki heyet, depremin merkez üssü olan Kahramanmaraş’a gitti, ağır hasar gören bölge sanayisinin durumunu inceledi. Küpeli, hem Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odasını hem de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan eşleştirme sonrasında, ‘Kardeş OSB’ ilan edilen Aksu OSB’yi ziyaret etti. Başkan Küpeli ayrıca yıkımın en çok hissedildiği yerlerden biri olan Kahramanmaraş’ın Trabzon Bulvarı’na geçerek, incelemelerde bulundu. Bu inceleme gezisindeki amacın, Kahramanmaraş’taki iş hayatının eski günlerine dönmesi ve çalışanların barınma sorunlarının çözülmesine yönelik yapılabilecek projelerin planlanması olduğu bildirildi. Başkan Küpeli’nin deprem bölgesine giderek, yıkılan sanayinin tekrar kalkınmasına dönük çalışmalara katılmasını olumlu buluyorum.DÜNYA İNSANLARI

dünya insanları-12

Vietnamlı bir çiftçi, yaşamını yitiren çocuğunun bedenini, onun ölümünden sorumlu olan Güney Vietnam askerlerine gösterirken… Fotoğraf: Horst Faas/1964AFİŞ
Can Dostum

afiş-19

Fransız yapımı film, felçli bir adam ve ona bakıcılık yapan gencin hikayesini anlatıyor. Zengin bir iş adamı ve aristokrat olan Philippe, yamaç paraşütü yaparken geçirdiği kaza sonrası felç olur ve boynundan aşağısını kullanamaz hale gelir. Driss ise hapishaneden henüz yeni çıkmış bir işsizdir. Philippe 7 gün 24 saat boyunca bakımını üstlenmesi için Driss'i evine yatılı yardımcı olarak alınca, ikisinin de dünyası değişecektir…KARİKATÜR

karikatür-20

Çizen: Eder SantosBİR TWEET


1 tweet

Dündar Ünlü
İnsanlar, birbirlerine yardımdan el çektikleri gün, insanlık yok olur, karşılıklı dayanışma olmazsa toplumlar çöker. -Walter Scott-