Bayat Pazarı esnafı da dertli

Yurttaşlar olarak en büyük problemimiz ekonomi. Özellikle son bir yıldır iyiden iyiye belimiz büküldü. Sadece dar gelirli vatandaşlar mı zor durumda? Ne münasebet! Sanayicisi de, tüccarı da, esnafı da, çiftçisi de, işçisi de, memuru da; toplumun tüm kesimlerinde ciddi bir telaş, korku ve umutsuzluk hali mevcut. Hiç kimse önünü göremiyor, gelecek planı yapamıyor, terk dert günü kurtarmak.

Her hafta muhakkak Eskişehir’de yaşayanların ekonomik koşullarla ilgili düşüncelerini aktarmaya gayret ediyorum. Bu hafta Bayat Pazarı esnaflarından birinin düşüncelerini siz değerli okurlarımızla paylaşacağım. Sağ olsun CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer toplumun her kesiminin derdini dinliyor. Bu noktadaÇakırözer, Bayat Pazarı esnafını da unutmadı. Yukarıda anlattığım gibi düşüncelerini aktaracağım Bayat Pazarı esnafı, biraz sonra okuyacağınız ifadeleri Utku Çakırözer’e söylüyor:

Evet, o esnafın ifadelerini okuyoruz:

‘GÜNÜ KURTARIRSAK MUTLUYUZ’

“Eskiden yıllık hesap yapardık, şimdi herkes günlük hesap yapıyor. Günümüzü kurtarabilirsek mutluyuz. Dışarıda mağazalarda 35 bin liradan aşağıya bir koltuk takımı yok. Vatandaş hangi parayla, nasıl alsın o koltuk takımını?  Vatandaş ancak evinin ekmeğini alıp, karnını doyurabildiğine şükrediyor. Biz burada ikinci el satıyoruz, koltuk kaplıyoruz. Bir koltuk kaplatma maliyetimiz bin 600 lira. Nakliyesi, hamalı ben bunu 2 bin 200 liraya satabilirsem dünyanın en mutlu insanıyım. Bankalardan, eşten dostan borçla hayatımızı döndürüyoruz. Ondan ödünç alıyor, ona veriyoruz. İnanın 15 gündür şurada kimse bir şey satamamıştır.”

 

 

Eskişehir Sanayi Odası’nın başarısı

Eskişehir Sanayi Odası (ESO), Eskişehir sanayisini, ulusal ve uluslararası çapta başarıyla temsil ediyor. Bu ifadeyi kullanabilmek için uzun yıllar bekledik. ESO’daki kan değişimiyle birlikte sergilenen yönetim şekli ve faydalı uygulamalar, ESO’yu yurt genelinde ve dahi yurt dışında gözle görülür bir kurum haline getirdi. Kısa zamanda üst üste kazanılan başarılar bunun en net göstergeleri. Bildiğiniz üzere ESO, ESO AKADEMİ Projesi ile 180 proje içinde Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TİSK) “Ortak Yarınlar” ödülünü almaya hak kazanmıştı. Daha bu ödülün yankıları devam ederken ESO bir başarıya daha imza attı. Şöyle ki: ESO liderliğinde, Fransa’nın Lyon ve İspanya’nın Barselona Ticaret Odalarının ortaklığında hayata geçirilen ‘KOBİ’ler için Uluslararası İş Ağları ve Kümelenme’ projesi, Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğunda en başarılı uygulamalardan biri olarak gösterildi!

REKABET GÜCÜ VE İŞ BİRLİĞİ VURGUSU

Başkan Celalettin Kesikbaş’ın kazanılan başarıya ilişkin görüşleri dikkat çekti. Şunları ifade etti Kesikbaş: “Özellikle havacılık ve raylı sistemler sektörlerinde faaliyet gösteren üyelerimizin ihracat kabiliyetlerinin artırılması, İspanya ve Fransa’da yeni iş ağlarının kurulması, Odalar ve Kümeler arası ilişkilerin ve sivil toplum diyaloğunun geliştirilmesi amacıyla birçok faaliyet yürüttük. İhtiyaç analizleri, çalıştaylar, ihracat eğitimleri, danışmanlık programları, ticaret ve alım heyeti organizasyonları ile birlikte hem ESO üyesi firmaların yurtdışı pazarlara erişimi hem de Eskişehir havacılık ve demiryolu sektörlerinin uluslararası platformlarda tanıtımları sağlandı. Proje ile birlikte Eskişehir, Lyon ve Barselona'da yerleşik firmalar arasında 10 farklı iş birliği protokolü imzalandı. Hedefimiz Eskişehir sanayisini daha çok tanıtmak, üyelerimizin rekabet gücünü artırmak ve iş birliği imkanlarını artırmak.”

Başkan Kesikbaş’ın ifadeleri bu yönde. Anlaşıldığı üzere önde gelen sektörlerde farklı ve güçlü ülkelerle iş birliğini geliştirmeyi ve bununla beraber Eskişehir sanayisinin görünür hale gelmesini amaçlıyor. Bu yaklaşım;sanayiciye yarar, Eskişehir’e yarar, Türkiye’ye yarar. Devamını diliyorum…

Bu kampanyaya herkes katılmalı!

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin yurt genelinde gerçekleştirdiği önemli bir çalışma var. Bir nevi eğitim çalışması olduğu söylenebilir. Aynı zamanda kültürel yönü olması ve sosyal dayanışmayı da beslemesi anlamında örnek bir uygulama. Şimdi, o uygulamadan bahsetmek istiyorum: Kitap Bağışı Kampanyası! Kampanyanın adı ise ‘Bir Kitap Bin Destek’ olarak belirlenmiş. Aynı zamanda bir eğitimci olan Başkan Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in talimatıyla, bugüne kadar Aydın’dan Şırnak’a, Şanlıurfa’dan Yalova’ya kadar Türkiye’nin dört bir yanında bulunan köy okullarına belediye tarafından kitaplar gönderilmiş. Sadece 2022 yılında, yapılan bağışlarla 94 okula 6 bine yakın kitap gönderildi. Aynı kampanya 2023 yılında da devam ediyor ve belediye yetkilileri duyarlı vatandaşlara ve tüm kurumlara çağrı yapıyor: Kitap bağışı kampanyasına siz de katılın! Bu noktada bağış yapmak isteyenler belediyenin gençlik merkezlerine başvuru yapabilirler. İkameti şehir merkezinden uzak olanlar da nasıl bağış yapacağım diye düşünmesin. Belediye, kapınıza kadar gelip bağışınızı alıyor. Bağış yapmak ve bilgi almak isteyenler için kurumsal telefon numaraları bırakıyor ve bu bölümü kapatıyorum: 0222 220 76 99 - 0222 220 76 88.

Nadir Küpeli’den üniversitelere çağrı

“Dünya küçüldükçe rekabet sertleşmeye başladı. Eski metotlar ile mücadele ederek, dünya pazarında yeteri kadar pay almamız artık mümkün gözükmüyor. Bundan dolayı bizim öğretim üyelerine ve üniversitelerimize çok daha fazla ihtiyacımız var. Ülkemizde üniversite-sanayi iş birliği istenilen boyutta olmasa bile hızla gelişmekte, sanayiciler olarak bizler, üniversitelerimizden birçok konuda beklenti içerisindeyiz. Eskişehir OSB olarak iş birliğine her zaman hazırız. Uygulanabilir tasarımların sanayi ile buluşması ve bunların üretime, endüstriye, istihdama ve ihracata dönüşmesi gerekiyor. Yaptıklarınıza ve geliştirdiklerinize sanayi olarak bizim çok ihtiyacımız var. Bilimsel ilerleme ve gelişme olmadan sanayinin daha fazla ilerlemesine imkân yok. Bu noktada mühendislik ve mimarlık fakültesine çok fazla iş düşüyor. Çok daha kullanışlı ürünleri geliştirip tasarlayarak insanların konforunu artırmamız gerekiyor. Biz de sanayiciler olarak bu yeni ürünleri üretmek ve bunları dünya pazarına sunmak istiyoruz. Bunun için de beraber çalışarak, birlikte bu işleri başararak hem ülkemize hem şehrimize katkıda bulunmalıyız.”

Okuduğunuz ifadeler Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Başkanı Nadir Küpeli’ye ait ve Küpeli bu ifadeleri, Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ) Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dış Danışma Kurulu Toplantısında kullandı. Küpeli’nin özetle dediği şu: Sanayinin gelişmesinde bilimin önemi çok büyük ve bu noktada üniversitelere ciddi görevler düşüyor! Bende diyorum ki: Ülkemizde nitelikli üniversite ve akademisyen sayısı hızla düşüş gösterse de elde kalan ‘iyiler’, elini taşın altına koymalı, yan gelip yatmamalı, bana ne dememeli, ben mi kurtaracağım diye düşünmemeli. Kısacası, inatla mücadele etmeli!

Eskişehir E-Ticaret Merkezi

Dijitalleşmeyle birlikte son dönemde hayatımıza giren E-Ticaret, özellikle pandemiyle beraber ciddi bir ivme kazandı. Artık iğneden ipliğe ne almak istiyorsak her an elimizde bulunan telefonların içerisindeki sanal dükkanlardan faydalanıyoruz. Durum böyle olunca, Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Başkanı Metin Güler, E-Ticaret üzerine önemli bir girişime imza attı. Nedir o girişim? BEBKA’nın desteğiyle ve ETO bünyesinde Eskişehir E-Ticaret Merkezi kuruldu! Bu merkez internet üzerinden satış yapmak isteyen firmalara E-Ticaret dünyasının kapılarını aralıyor. Eskişehir E-Ticaret Merkezi, firmalara; fotoğraf çekiminden kurumsal kimlik tasarımına, E-Ticaret danışmanlığından eğitim desteğine kadar çok yönlü katkılar sağlıyor. Bu noktada ‘www.eskisehiretm.org’ adresinden şirket bilgileriyle başvuru yapanlar, eğitim videolarını izleyerek ve sertifika alarak, Eskişehir E-Ticaret Merkezi’nin desteklerinden yararlanabiliyorlar. Söz konusu uygulamanın, dijitalleşen dünyaya Eskişehir’in uyum sağlaması ve ekonomik pay alması anlamında faydası olacağını düşünüyorum. Bu projeyi düşünenlerin, katkı sunanların ve gerçekleştirenlerin emeklerine sağlık.
DÜNYA İNSANLARI

dünya insanları-6

Fotoğraf: Charles C. Ebbets/1932
29 Eylül 1932 yılında, bugün ‘General Electric’ binası olarak bilinen ‘Rockefeller Merkezi’nde çekilen bu fotoğraf, 2 Ekim 1932 yılının Pazar günü ‘New York HeraldTribune’de yayınlandı.AFİŞ
Guguk Kuşu

afiş-13

ABD yapımı dram türünde olan film, Jack Nickolson'un adeta oyunculukta destan yazdığı, muhteşem bir senaryoya sahip bir sinema klasiği. Tutuklu olduğu cezaevinden kurtulmak için deli taklidi yapan McMurphy adlı kişinin dramını başarıyla beyaz perdeye aktaran aktör, gerçekten üstün bir performans sergiliyor. Aykırı mahkumun tavırları cezaevi otoritesinin gözüne batmaya başlayınca, bir süre sonra teşhis için akıl hastanesine gönderilir ve kafadan çatlak olduğuna kanaat getirilir. Artık yeni meskeni, tımarhanedir...KARİKATÜR

karikatür-14

Jose Antonio Garci NietoFOTOĞRAFIN DİLİ OLSA

fotonun dili olsa-2

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: Ahmet Abiciğim şu bizim Genel Başkan’la konuşsan da inadı bıraksa, beni Cumhurbaşkanı Adayı yapsa.

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç: Baksana trajikomik bir öneri yapayım Ekrem. Sen şimdi bunu benden isteme. Genel Başkanı Yılmaz Büyükerşen Hocamdan vazgeçirip Ekmeleddin İhsanoğlu’nu aday yapması için kim ikna ettiyse sen onu bul en iyisi…BİR TWEET

1 twit

Melih Aydın

Bizim ne kalem tutan elimiz ne de silah tutan elimiz durdurulamaz. Belki bedenlerimiz bu diyardan göçüp gider ama fikirlerimiz öldürülemez.Hain saldırılarla kaybettiğimiz aydın gazetecimiz Uğur Mumcu’yu ve efsane emniyet müdürümüz Gaffar Okkan’ı rahmetle anıyorum.