Hasan Küpeli, Zihni Çalışkan’ın yanı başında öyle bir vurgu yaptı ki!

Eskişehir Başarı Ödülleri isimli organizasyon, bu yıl üçüncü kez gerçekleştirildi. Bu anlamda artık gelenekselleşti diyebiliriz. Ödül törenine katıldım, her yıl daha iyi organize edildiğini söyleyebilirim.

*

Bu yıl, Eskişehir Başarı Ödülleri’ne damga vuran isim Küpeliler A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küpeli oldu. Küpeli, ‘Yılın Yatırımcısı Ödülü’ne layık görüldü. Ve ödülünü almak için sahneye çıktığında öyle bir konuşma yaptı ki, salonda bulunan yüzlerce kişinin duygularına tercüman oldu.

*

Ne dedi Küpeli? Şunu:

‘ADALETİMİZİ, MAHKEMELERİ DÜZELTMEK ZORUNDAYIZ’

“Ben Eskişehirliyim, Eskişehir’in yerlisiyim. Bir ağaç dikersiniz, ondan verim beklersiniz. Biz de Eskişehirli olarak, Eskişehir’de doğduk, Eskişehir’de para kazandık ve Eskişehir’e yatırım yapıyoruz. Ve geçen sene 2022 yılında Türkiye’de en çok yatırım yapan 7’nci şirket olduk. Bunu da tüm Eskişehirliler ile paylaşmaktan gurur duyuyorum. 2008’de Amerika’ya New York Üniversitesi’nde dil öğrenmeye gittim. Biliyorsunuz o zaman orada Mortgage Krizi oldu. Ve o yıl dünyada en çok yabancı yatırımcıyı çeken yine Amerika oldu. Oradaki profesör arkadaşlarla araştırma yaptık. Neden millet Amerika’ya geliyor, yabancı yatırımcılar neden Amerika’ya geliyor? Ve hepsine özellikle mail yoluyla bir soru sorduk: Neden Amerika’ya geldiniz? Tek cevap: Herkes Amerikan adaletine güvendiği için Amerika’ya geliyor. Eğerülkemiz dünyada ilk 10 ekonominin arasına girmek istiyorsa, bu enflasyonu yenmek istiyorsa, yatırım yapmak zorunda ve yabancı yatırımcıyı çekmek zorunda. Onun için de öncelikle adaletimizi, mahkemeleri düzeltmek zorundayız. Bu ülke bizim, bu şehir bizim. Başka bizi kurtaracak kimse yok. Biz yine bundan sonra Eskişehir’e yatırım yapmaya devam edeceğiz. Allah utandırmasın.”

*

Küpeli’nin ifadelerini okudunuz. Biz gazeteciler, sivil toplum kuruluşları ve aktivistler, ‘adalet’ sorununu sık sık dile getiriyoruz. Fakat ticari hayat içerisinde bulunan isimlerin pek çoğu bu sorun karşısında suskun kalmayı tercih ediyor. Ama Hasan Küpeli, öyle bir adalet vurgusu yaptı ki, mahkemelerin durumunu ‘kibarca’ öyle ‘ince’ ortaya koydu ki, salondaki yüzlerce kişinin alkışını aldı. İfade ettiği netti: Türkiye’de adalet olursa, mahkemeler de bu çerçevede tıkır tıkır adalet dağıtırsa, uluslararası yatırımcı Türkiye’ye gelir. Biz bunu her alana uyarlayabiliriz; insan hakları, özgürlükler, vesaire…

*

Öte yandan, Küpeli bu açıklamayı, kendisine ödül takdimi yapan AK Parti Eskişehir İl Başkanı ve aynı zamanda bir avukat olan Zihni Çalışkan’ın yanı başında yaptı! Bu haliyle Küpeli’nin çıkışı, ‘çok anlamlı bir tavır’ olarak da yorumlanabilir.

*

Hasan Küpeli’nin konuşmasının ardından kısa süre sonra ödül takdimi yapmak için sahneye çıkan Eskişehir Baro Başkanı Mustafa Elagöz,açıklamasıyla Küpeli’ye teşekkür etti.

Şöyle ki:

‘HER ZAMAN ADALET DİYORUZ’

“Bir hukukçu olarak bugün iş adamı Sayın Hasan Küpeli duygularıma tercüman oldu. Kendisine teşekkür ediyorum. Adalet vurgusu yaptı. Evet, ülkemizin kalkınması, ekonomik ve kültürel anlamda, sosyal anlamda, hak ve özgürlükler anlamında gelişebilmesi için elbette adalet şart. Her zaman adalet diyoruz. Kendi adıma bir hukukçu olarak adalet vurgusu yaptığı için tekrar kendisine teşekkür ediyorum.”

*

Yazımı sonlandırırken şunu ifade etmek istiyorum: Adalet her bireye ve her kuruma lazım. Yurt genelinde veyahut Eskişehir’de nüfuzunu kullanmak suretiyle mahkemeleri sopa olarak gösterenler bilmeliler ki, öyle bir zaman gelir, aynı sopa ile sınanırlar! Sopa kimseye layık değildir! İhtiyacımız olan adaletin ta kendisidir! Amasız fakatsız, kişilerden ve kurumlardan bağımsız bir adalet mekanizması için yurttaşlar olarak her birimiz azami gayret göstermeliyiz.”DÜNYA İNSANLARI

dünya insanları-4

YIL: 1992 Bosnalı bir kadın, savaş sırasında hayatını kaybetmiş ve toplu mezara gömülmüş evladının kalıntıları üzerinde yas tutuyor…AFİŞ
Orada Olmayan Adam

afiş-11

2002’de vizyona giren ABD yapımı film, 1949 yazında geçiyor ve Küçük bir Kuzey California kasabası olan Santa Rosa’da berberlik yapan Ed Crane'in hikayesini anlatıyor. Yaşantısından hiç memnun olmayan Ed, karısı Doris'in kendisine sadık olmadığını ve çalıştığı mağazanın müdürüyle birlikte olduğunu fark ettikten sonra, ortaya bir şantaj yapma fırsatı çıktığını ve böylece hayatını değiştirebileceğini hesap ederek müdürden 10 bin dolar koparıyor. Ancak yaptığı plan geri tepiyor ve adam öldürmeye dek giden yolda çok daha karanlık sırlarla karşı karşıya geliyor. Yönetmenliğini Joel Coen’in yaptığı filmin oyuncuları ise; Peter Schrum, Billy Bob Thornton, Frances Mcdormand olarak karşımıza çıkıyor.KARİKATÜR

karikatür-12

Çizen: Alberto Enrique Alavarez EstenozFOTOĞRAFIN DİLİ OLSA

fotonun dili olsa

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun: Genel Başkanım söylememi istedi. Geçen dönemde olduğu gibi bu dönemde de Eskişehir Yılmaz Büyükerşen’e emanet.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba: Kazım Ağabey bu duruma üzülecek.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer: İyi, benim yerim daha da pekişti.

CHP İl Başkanı Recep Taşel: İyi ki istifa etmedim, hiç değilse koltuğu kaybetmedim.

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt: Z planımı uygulamamın vakti geldi galiba…BİR TWEET

bir tweet

ESGİAD

Tepebaşı Belediyesi ev sahipliğinde ESGİAD ve EMO paydaşlığı ile gerçekleştirilen 3. Enerji Günleri etkinliğinde şehrimiz ve ülkemiz adına önemli bir farkındalık oluşturduk. Etkinlikte şehirde önemli bir misyon üstlenecek Tripy elektrikli bisikletlerini de test etme imkanı bulduk.