Şimdi yasak var yasak var. Geçtiğimiz günlerde ‘Eskişehir’de dilencilere para verilmesi yasaklandı’ diye birçok haber görmüşsünüzdür. Yasak tabii ki sadece bundan ibaret değildi ama malum dikkat çeken içerik olsun diye bu başlıklar atıldı. Yasak aslında çocukların korunmasına yönelik. Su satan çocuklardan su almak da yasaklandı, çocukların aileleri yanında dahi olsa kağıt karton toplaması da. Ne güzel yasak. Herkes tarafından da takdirle karşılandı. Bu yasaktan hemen sonra ise bir baktık ki festival yasağı geldi. Botanik Park’ta 14-15 Ekim tarihleri arasında “Octoberfest” adı altında festival düzenlenecekti. Gel gelelim Eskişehir Valiliği kararıyla iptal edildi. Yasaklama kararında sebep olarak, ‘‘Vatandaşlarımızın temel hak ve hürriyetlerine dair uluslararası sözleşmeler, T.C. Anayasası ve yasalardan kaynaklanan hak ve özgürlüklerini tam ve güvenli bir şekilde kullanabilmelerinin temini ile İlimizde huzur ortamının, kamu düzeni ve kamu güvenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin korunması amacıyla yasaklanmıştır’’ denildi. Malum Vali Erol Ayyıldız döneminde de bu yasak uygulanmıştı. Vali değişti, yasak değişmedi. Vali Hüseyin Aksoy da kentte düzenlenecek olan bir festivali yasakladı.

16 TEMMUZ’DA FESTİVAL DEVAM ETTİ
Şimdi sizi biraz geçmişe götüreyim. Sene 2016. Yıllık izin için Söke ve Kuşadası’na gittim. O tarihlerde de Kuşadası Gençlik Festivali yapılıyor. Zaten yıllık iznimi de o festivale göre denk getirip gitmiştim. Peki bunu niye anlatıyorum. Şimdi tarihleri söyleyince anlayacaksınız. 14-15-16-17 Temmuz’da yapıldı festival. 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi’nin olduğu gece festivaldeydim. O gece haliyle ortalık karıştı. Çadırlarını toplayıp dönenler oldu falan. Gel gelelim 16 Temmuz’da festival sanki hiçbir şey olmamış gibi devam etti. Darbe girişiminin ertesi günü güvenliği sağlanan festivaller, güvenlik gerekçesiyle iptal edilir oldu. Valimiz Hüseyin Aksoy da malum 3 yıl kadar Aydın’da görev yaptı. O 3 yıl boyunca da Kuşadası Gençlik Festivali yapıldı. Kuşadası’nda festival hala her yıl yapılıyor ve güvenliği sağlanabiliyorken, Eskişehir’de nasıl oluyor da bir festival güvenlik gerekçesiyle iptal ediliyor anlayabilmiş değilim.

YAŞAM TARZINA MÜDAHALE!
Vay vay vay. İçkili festival yapılacakmış da şöyle de böyle de diye tepki gösteren 3-5 kişi var. Ya siz kimsiniz ki insanların yaşam tarzına müdahale etmeye çalışıyorsunuz. 18 yaşından büyük herkes, kendi kararlarını kendi verme hakkına sahiptir. Neymiş kültürümüze aykırıymış. İyi de senin kültürüne aykırıysa sen gelme. Senin gibi düşünen gençler de gelmez zaten. Sen burada farklı kültürdeki insanların özgürlüğünü engellemeye çalışıyorsun. İşin kötü yanı da başarılı da oluyorlar. Gel gelelim bu kentin gençleri, özgürlüklerine darbe vuranları da hatırlar. Seçim dönemi geldiğinde de geçmiş yıllarda olduğu gibi cevabını verirler.

GİDİN PARKTAKİ İŞLETMEYE OTURUN O DA YASAK DEĞİL YA!
Bu arada etkinliğin adı Octoberfest ama normal bir festival gibi açık alanda herhangi bir işletmeye bağlı olmadan gerçekleştirilmiyor. Botanik Park içinde bir işletmede gerçekleştirilecek. Yasak kararında da zaten ‘işletmenin ruhsatında kapasitesi ve çalışma saatleri belirtilmiş haklar saklı kalmak kaydıyla’ diye bir ibare var. Ben bu festival için haftalar öncesinden bilet almış olsam, vallahi bu hafta sonu giderim yine Botanik Park’a, otururum o işletmeye, festival olsun olmasın orada takılırım. Festival olsun olmasın gidin oraya işletmeye oturun, en azından tepkinizi göstermiş olursunuz. Gençler sesini çıkarmadıkça, yasaklar giderek çoğalıyor maalesef!