Hasan Polatkan Havalimanı meselesinden bu yana AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı ile görüşmemiştim. Hem bir arayıp hal hatır sorayım hem de gündemdeki son gelişmelere ilişkin sohbet edeyim istedim.

*

Nabi Avcı’nın sesi iyi geliyordu, enerjisi yerindeydi ve yine gündeminde olan bir program için çalışma halindeykenyakaladım; buna rağmen uzun uzadıya sohbet ettik.

*

Hal hatır kısmında konuştuklarımız bana kalsın, ben size Nabi Hoca ile sohbetimiz sırasında görüştüğümüz ve son dönemde Eskişehir gündeminde tartışılan iki konu hakkında fikirlerimi açıklamayım.

*

Avcı ile Sivrihisar Anıt Uçak ve Sazova’ya yapılan stadyuma Atatürk isminin konulup konulmayacağına ilişkin konuştuk.

*

Önce Anıt Uçak konusundan başlamak istiyorum.

Dünkü yazımda da gündeme getirmiştim. Kurtuluş Savaşı yıllarında, Sivrihisarlıların varını yoğunu ortaya koyarak bağışladığı paralarla alınan ve savaşta kullanılan bir uçak var. O uçağın ebatlarının küçüğü ancak aynısı, ustaca bir çalışmayla yapılmış ve Sivrihisar’a anıt olarak konulmuş. Söz konusu uçak, şu anda içler acısı halde. Bu noktada dün, beş yetkili isme seslenmiş, sorunun çözülmesi gerektiğini söylemiştim.

*

DEKUPE-NABİ AVCI

Nabi Avcı ile yaptığım görüşmeden çıkarttığım sonuç şu: Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü bu işe hızla el atacak, uçağın onarılmasını sağlayacak ve Sivrihisar’ın çok daha uygun bir alanına uçağı yerleştirecek.Böylelikle Sivrihisar’a gelen yerli ve yabancı turistler, Sivrihisar halkının Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği üstün katkıyı görebilecekler. Dahası, son dönemde turizmin yükselen değeri arasına giren Sivrihisar’a, insanların seyahat etmesi için bir neden daha çıkacak.

*

Gelelim Sazova’ya yapılan stadyuma Atatürk isminin verilmesi meselesine…

Ben, en baştan bu yana, yeni yapılan stadyumun isminin ‘Eskişehir Atatürk Stadyumu’ olması gerektiğini savunuyorum ve hala bu konuda ısrarcıyım.

*

Söz konusu mesele, Konyaspor - Fenerbahçe maçından sonra tekrar gündeme geldi. Çünkü karşılaşmaya ilişkin haberlerde ve anonslarda, stadın ismi ‘Eskişehir Yeni Stadyumu’ olarak vurgulanıyordu.

Ancak Nabi Avcı, Millet Bahçesi’nde gerçekleştirdiği basın toplantısında,"Yeni Atatürk Stadımız... Biliyorsunuz burası yıkıldı, yerine Eskişehir Millet Bahçesi oldu. Yeni stadımız da UEFA standartlarında, fevkalade modern Sazova'da yapıldı. Yeni bir stat yaptık, Yeni Atatürk Stadımız... O da resmi açılışlar kapsamında açılmış oldu.  Adı da tescillenecek inşallah" ifadeleriyle Eskişehirlilere bir nevi müjde vermişti.

O halde, stadyumun ismi niçin hala ‘Atatürk’ olarak tescillenmemişti?

*

Nabi Avcı ile görüşmemizden çıkarttığım iki sonuç var.

BİRİLERİ DEVREYE GİRMİŞ OLABİLİR

1. Sonuç: Nabi Avcı, basın toplantısının öncesinde Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu’nu aramış ve stadyuma ‘Atatürk’ isminin verilmesi konusunda açıklama yapacağını söylemiş. Bakan Kasapoğluda buna itiraz etmemiş. Bunun üzerine bildiğiniz gibi Avcı, stadyumun ismine ilişkin az önce aktardığım ifadeleri kamuoyu ile paylaştı. Ancak o açıklamadan sonra, zannederim ‘birileri’ devreye girmiş olabilir. Çünkü stadyumun ismi Atatürk olursa, ‘stadyuma isim sponsoru bulmak zorlaşır’ şeklinde bir kanaat oluşmuş. Böylelikle stadın isminin ‘Atatürk’ olarak tescillenmesi girişimi uykuya yatırılmış. Çıkardığım bu sonuç, zayıf ihtimal…

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SON GELİŞİNDE NİÇİN MÜJDEYİ VEREMEDİ?

2. Sonuç: Şimdi aktaracağım değerlendirme güçlü ihtimal. AK Parti’nin son dönemde fazlaca kullandığı bir politikası var. Neredeyse bütün müjdeler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından veriliyor. Peki, Eskişehir’e en son gelişinde stadyumun ismine ilişkin müjdeyi niye veremedi? Çünkü biliyoruz ki Cumhurbaşkanı, son gelişinde biraz rahatsız ve yorgundu, o nedenle Eskişehir’de son dönemde yapılan yatırımları da inceleme fırsatı bulamadı. Vilayet Meydanı’nda miting yaptı, birkaç zorunlu temasta bulundu ve Eskişehir’den ayrıldı. Bu noktada kuvvetli ihtimal şu ki: Cumhurbaşkanı Erdoğan Eskişehir’e yapacağı ilk ziyarette, stadyumun isminin Atatürk olacağının müjdesini Eskişehirlilere verecek.

*

Yazımı bitirirken özetlemem gerekirse…

Nabi Hoca ile sohbetimiz sırasında konuştuğumuz çürümeye terk edilen ‘Sivrihisar Anıt Uçak’ sorunu hızla çözülecek.

Sazova’daki stadyumun isminin Atatürk olarak tescillenmesi müjdesini de kuvvetli ihtimalle Cumhurbaşkanı Erdoğan verecek.