Nedir kardeşim bu şehrin çektiği. Sorunlar çözülsün, yatırımlar gelsin derken darbe üstüne darbe yiyor. Son darbe de Hasan Polatkan Havaalanı oldu. Ulaştırma Bakanlığı’nın baskılarıyla Eskişehir’deki uçuşlar Zafer Havalimanı’na kaydırılmak isteniyor. Biz yurt içi seferler açılsın diye beklerken yurt dışı seferler de gidiyor. Sebep belli. Zafer Havalimanı’na verilen ve yüzde 99 oranla tutmayan yolcu garantisi. 1 Nisan’dan itibaren seferler kaydırılıyor. Ha Belçikalı gurbetçiler Zafer’e uçar mı sanmıyorum. İstanbul ve Ankara uçuşlarını tercih edeceklerdir. Olan da yine Eskişehir’e olacak. Ölüm yollarını yapmayan Ulaştırma Bakanlığı Eskişehir’e bir darbe daha böyle vuruyor. Şehrin bütün paydaşları duruma tepki gösterdi. AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan’ın söylediğine göre Nabi Avcı ve Burhan Sakallı Ulaştırma Bakanı ile görüşmüş. Burhan Sakallı havaalanının kapatılmaması gerektiğini ve kapatılamayacağını Bakan Adil Karaismailoğlu’na söylediğini belirtti. Bu kadar tepkiye AK Partililerin de ısrarına rağmen bu uygulama hayata geçerse burada AK Parti de büyük darbe alır. Ankara üzerindeki etkilerinin az olduğu demek anlamına gelir. Eskişehirliler her zaman olduğu gibi bu olaya da sessiz kalmayacaktır. Eylemlerle, protestolarla ve açıklamalarla Hasan Polatkan Havaalanı’nın kapatılması için ellerinden geleni yapacaklar. Eskişehirlilerin sesi Ankara’da duyulacak mı bekleyip göreceğiz.

ESNAF ODALARI SEÇİMİ ZORLU GEÇECEK
Esnaf odaları seçimleri hemen hemen tamamlandı. Merkezde Sucular Odası dışında seçimini tamamlamayan oda kalmadı. Bu süreçte hem Tuhafiyeciler Odası Başkanı Ali Sefa Şen’in hem de Lokantacılar ve Kasaplar Odası Başkanı Bahar Bilen’in Esnaf Odaları Birliği için adaylıkları konuşuldu. İki tarafın da bunun için yaptığı çalışmalar çok da gizli saklı değildi zaten. En son ikili Tornacılar Odası Başkanı Adnan Karaman’ın adaylığında birleşti. Şoförler Odası’nı mevcut başkan Ekrem Birsen’in adayının kazanması Birsen’i oyunda tuttu diyebiliriz. Orayı da kaybetse karşı tarafın eli çok güçlenecekti çünkü birlik seçimlerinde en yüksek oy Şoförler Odası’nda. Şimdilik durum ortada gibi görünüyor. Kıran kırana bir seçim olacak. Mayıs ayında yapılacak olan seçime kadar adayların yapacağı çalışmalar, vereceği vaatler seçimin sonuçlarını da belirleyecek.

ZAM REDDEDİLDİ İSTANBUL AÇIKLAMASI GELDİ
AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan geçtiğimiz gün toplu ulaşım fiyatları ile ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı. Açıklamanın başlığı ise ‘İstanbul’dan bile pahalı toplu ulaşım Eskişehir’de!’ Açıklamanın zamanlaması ise çok ilginç. UKOME tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşıma istediği zam talebi kabul edilmediği haberi gelir gelmez, Çalışkan bu açıklamayı yaptı. İstanbul’daki zam geçseydi İstanbul’da tam bilet 8,22’ye yükselecekti. Yanlış anlaşılmasın, Eskişehir’de tam bilet için 6 lira bence de yüksek bir rakam çünkü mesafeler kısa. Ama bunu İstanbul’daki zammın engellenmesi ile İstanbul’dan bile ucuz diye lanse etmek yanlış. Çalışkan, açıklamasında yer verdiği Bursa ve Konya gibi örneklerle de İstanbul’u işin içine katmadan tepkisini gösterebilirdi. Bir de Sayın Çalışkan arada bir hükümet kanadından yapılan zamlara da tepki gösterse keşke. ‘Elektriğe yüzde 124 zam mı olur? 3 ayda benzine yüzde 102 motorine yüzde 113 zam mı yapılır?’ gibi cümleleri de gerçekten duymak isteriz.