Maymunlar cehennemi artık kültleşmiş bir seri haline geldi. Büyük ihtimalle arkası gelecek. Son filmi olan Yeni Krallık filminden çıktığım zaman bu seri daimi bir evren ve uzun bir seri olduğunu düşünmeye başladım.

Bir şekilde farklı konusu ve maymun mimiklerinin insanı duygulara yakın olduğu için bizi gerçekliği ittiğini düşünüyorum. Halbuki tam tersi olması gerekirken yaşam mücadelesi, hırsları, planları, hayalleri bizlere çok benziyor. Bu yüzden olsa gerek filme çabuk odaklanıyoruz.

İlk yapımı 1968 de gerçekleşen bu çarpıcı seri halen bizi etkilemeye devam ediyor.

Dünyayı maymunların veya Robotların hükmedeceği fikrine olumlu ya da olumsuz bakan insanlar var. Bence böyle şeyler mümkün değil. Bir şekilde insan ırkı bir çözümünü bulur ve ipleri yeniden ele alır diye düşünüyorum.

Maymunlar Cehennemi Başlangıç filmi 2011’yılında muhteşem bir giriş yapmıştı. İlk filmden bu yana yapılan en iyi görsel efekt kalitesini sunarken, düzgün bir hikaye anlatmaktan da vazgeçmiyor. Üstelik bu fikir film boyunca genişletmeye çok müsaitti.

Gelelim son film olan Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık filmine, yeni bir sarmalın giriş bölümü olarak ardından gelecek olan filmlerin basamaklarını oluşturuyor.

İnsanlar ve maymunlar tarafından çatışmayı değil. Daha çok maymunlar ve maymunlar arasında çatışmayı izliyoruz. Film, ilkel kabilelerin erginliğe geçiş ritüellerini benzer şekilde bir bağ kurma törenine hazırlanan Kartal klanının üç genç üyesi Noa ve arkadaşlarının tören için kartal yumurtası almalarıyla başlıyor.

Tören gerçekleşmeden önce köy, farklı maymun klanlarını zorbalıkla tek bir krallıkta birleştirmek ve mutlak otorite olmak isteyen bir savaş lordu olan Proximus Caesar'ın izinden gittiğini savunan bir maymun kralın ordusu tarafından işgal ediliyor.

Noa yakalanmaktan kurtulur ve kabilesinden hayatta kalanları kurtarmak için ümitsiz bir yolculuğa çıkar. Babasının intikamını almak da maceradaki ikincil motivasyonu oluyor. Bu yolculukta ona iki beklenmedik yol arkadaşı da katılıyor.

Film beni bir önce ki filme göre daha az etkiledi. Ama izlediğime asla pişman olacağım bir seri değil.