Son günlerin en çok tartışılan konularından bir tanesi kamudaki atamalarda uygulanan mülakatlar. Birçok sendika yaptıkları açıklamalarla mülakatın kaldırılmasını ve KPSS puanının esas alınmasını istiyor, buna yönelik eylemler ve açıklamalar yapıyor. Normal şartlar altında KPSS bence atama için yeterli bir sınav değil. KPSS de üniversite sınavları gibi bir eleme sınavıdır. Kişinin o görev için yeterliğini böyle bir sınavla kanıtlaması maalesef mümkün değil. Özel sektörde bazı firmalar hem mülakat hem sınav yaparken, bazıları ise sadece mülakat yapmayı tercih ediyor. Gel gelelim Türkiye’de mülakat asli işlevi olan yeterlik ölçmek için değil, torpil ve kayırma için kullanılıyor. Tabii ki özel sektörde de torpil işleri dönüyor ancak genele baktığımızda liyakat daha ön planda tutuluyor. Çünkü pozisyona uygun olmayan birini alırsanız, bu şirkete zarar verir. Ha belki ne oluyor, işi çok daha iyi yapabilecek biri varken ortalama bir tanıdık alınıyor. Ancak bu durum kamuda daha ciddi boyutlarda. Bunun birçok örneğini gördük. KPSS 1’ncileri mülakat puanlarıyla elendi. Çok yeterli başarılı olan kişiler atanmazken, pozisyonlara uygun olmayan isimler atandı. Hatta kurum ismi vermeden geçmişte yaşadığım bir olayı da buraya ekleyeyim. Bir kamu kurumuna başvuru yapmıştım. Mülakat aşamasına gittiğimde, pozisyona başvuran ve şartları sağlayıp mülakata çağrılan tek kişi olduğumu gördüm. Buna rağmen mülakat sonucum başarısız geldi. Sonuç olarak sendikaların yaptığı mülakat kaldırılsın çağrısını şu şartlar altında olumlu buluyorum. Bence de kaldırılsın. En azından gençler ‘Torpilim yok atanamam’ düşüncesini kafasından silmiş olur. KPSS’ye çalışıp puanı karşılayan alınır.

UÇAK SEFERLERİ TURİZME KATKI SAĞLAR

Gazetemizin dünkü manşet haberini okumuşsunuzdur. O konuda da birkaç cümle yazmazsam vallahi içimde kalır. CHP Milletvekili Jale Nur Süllü, Bayındırlık, İmar ve Turizm Komisyonu’nda Eskişehir için yurt içi uçak seferleri istediklerini ve Ankara-İzmir YHT hattında Eskişehir’in de olması gerektiğini söylüyor. Geçmiş dönem Ulaştırma ve Altyapı Bakanı ve Komisyonu Başkanı Adil Karaismailoğlu’nunyanıtları ise gerçekten Eskişehir’i hiçe saydıklarını gösteriyor. Uçak talebi için ‘Eskişehir'in hızlı tren gibi önemli bir fırsatı da var’ diyor, bu sefer Ankara-İzmir YHT talebi geliyor ona da ‘Polatlı’da bağlanıyor, Polatlı’dan binersiniz’ diyor. Öncelikle zaten Eskişehirlilerin uçak talebi hızlı tren olan yerlere değil, olmayan bölgelere. Eskişehir turizm için önemli adımlar atıyor. Marka bir şehir konumuna geldi. Birçok fuar da düzenleniyor. Tarifeli uçak seferleri, şehrin turizm gelirlerine büyük katkı sağlar. Bu nedenle gerçekleştirilmeli.

İKİ İLERİ BİR GERİ BU İŞ ÖYLE OLMAZ

Diğer konuya verilen cevap da trajikomik. Buradan trenle ya da Polatlı’ya gideceğiz yaklaşık 1 saat sürecek. Polatlı’dan İzmir’e geri döneceğiz 3 saat de o sürse 4 saat yapar. Eskişehir’de gittin trenini bekledin, Polatlı’da indin İzmir’e gelecek treni bekledin o da 1 saat koysa 5 saat. Otobüse binince zaten 5 buçuk 6 saatte gidiyorsun. Kendi aracınla gitsen 4 buçuk saatte gidiyorsun. Eskişehirli niye bu eziyeti çeksin. İki ileri bir geri bu iş öyle olmaz. Hazır Yüksek Hızlı Tren hattı var işte buradan bağlayın, Eskişehirli de trene buradan binsin 2-2 buçuk saatte İzmir’e varsın.