İnsanların birbirleri üzerindeki haklarını karşılıklı olarak bağışlamaları , haklarından vazgeçtiklerini söylemeleri.

Borcun ödenmesi, yükten kurtulmak, düğümü çözmek gibi anlamları taşıyan helâl kelimesinden türetilmiş olan (istihlâl) helalleşme, insanın kul borcundan kurtulması yollarından biri olarak Hz. Peygamber (s.a.s) tarafından tavsiye edilmiştir. 

Helalleşmenin dünyada yapılmaması durumunda, âhirette  gerçekleşeceğini de yine bir Buhârî rivâyetinden öğreniyoruz.

Helalleşme, öteki dünyadaki iflâstan kurtulmak için, bu dünyada insanlardan haklarını helâl etmelerini dileme ve böylece borçtan kurtulma yoludur.

Kelime olarak az yer kaplayan ancak anlam itibarı ile dünyaları barındıran bir sözcük.

Kısacası bir başkasının hakkı olanı , sahibine teslim etmek.

 Eğer varsa bir hatamız , kusurumuz , kırdığımız kalp , yıktığımız gönül , insan hayatı , bilerek ya da bilmeyerek , son nefesimizi vermeden vicdanen rahata ermek , manevi olarak hafiflemek adına yapmamız gereken önemli bir ritüel…

Dedik ya bilerek ya da bilmeyerek.

İnsanlar bilmeden yaptıklarından çok sorumlu olduklarını düşünmüyorum.

Ama ya bilerek yaptıkları…

Günlerden 8 Temmuz 2018 Pazar. Edirne’nin , Uzunköprü ilçesinden , İstanbul Halkalı’ya giden trene eşi ve oğlu  ile binen Mısra ÖZ , Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi yakınlarında , aşırı yağıştan dolayı rayların altındaki toprak menfezin kayması sonucu meydana gelen kazada 9 yaşındaki oğlu Oğuz Arda’yı ve eşini kaybetti.

Japonya’da çok daha hızlı trenlerin cirit attığı rayların ne yağış ne de doğal bir afet sonucu tahribata uğramak koşulu ile herhangi bir kazanın yaşandığını duymadık.

Şimdi siz gelin de oğlunu göz göre göre kaybeden bu yüreği yanık anne ile helalleşin…

Yakın zamanda Bartın’ın Amasra ilçesindeki bir maden ocağında meydana gelen patlama sonucu 42 maden işçimizin hayatını kaybettiği iş kazasında , aslında  2019  yılında  Sayıştay’ın  raporu ile  şu uyarılar yapılmıştı : “Bartın Amasra’daki üretim derinliğinin eksi 300 metreye ulaştığından , çalışılan damarlarda gaz içeriklerinin yüksek olduğu tespit edilmiş olup , bu nedenden dolayı ani gaz degajı ve grizu patlama riski arttığından gerekli önlemlerin alınması…”

Göz göre göre 42 babayiğit yerin 300 metre altında can verdi…

Hadi bakalım yüreğiniz varsa bütün uyarılara rağmen gerekli önlemleri almayan sayın yetkililer , yapabiliyorsanız hayatını kaybeden madencilerin arkalarında bıraktıkları aileleri ile helalleşin…

16 Temmuz 2016 tarihinde hain terör örgütü FETÖ diye tabir edilen yapılanmanın darbe girişimi ile sarsıldı bu ülkenin insanları. Tam 251 masum vatandaşımız hayatlarını kaybettiler. Ülke her açıdan çok büyük bir travma atlattı.

Göz göre göre gelen bu felaket aslında ülkenin siyasi otoritelerinin bir çok alanda ,hain terör örgütüne bilerek ya da bilmeyerek el vermeleri ile vücuda geldi.

Yıllarca üniversite sınav soruları , bu terör örgütünün yandaşlarına verilmek sureti ile haksız bir menfaat sağlandı.

Kurulan bir takım kumpaslarla bu ülkenin şerefli , onurlu subayları cezaevlerinde sefalet içinde hayatlarını kaybettiler.

Bu hain terör örgütü yapılanmasının bankası BANK ASYA’nın açılışını yapanlara , hiç bir şey olmadı da , hasbelkader önünden geçen fakir fukarayı yıllarca hapislerde tuttular.

Bu ülkenin insanları çok çekti bu hain FETÖ yapılanmasından. Hem de zamanın bila istisnasız tüm siyasilerinin katkıları ile…

Bu yapılanmada , zamanın TBMM vekilleri içerisinden ise bir tek bile suçlunun çıkmadığı olaylar zinciri nedeniyle , en az 30 yıl geriye giden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından  helallik  istediğinizde sonuç ne olur sizce…?

6 Şubat 2023’de yurdumun on bir vilayetinde , yüzyılın en büyük deprem felaketlerinden birisini yaşadık. Hayatlar yerle bir oldu.

İnsanlar sevdiklerini kurban verdiler beton yığınlarına. Göz göre göre canlar yitirdik. Çok büyük dramlara şahit olduk.

İnsanlar beton yığınlarının arasında sıkışarak bağıra bağıra , çığlıklar atarak hayatlarını yitirdiler.

Enkazdan kurtulanlar ise sevdiklerinin kurtulabilmeleri için çaresizce yetkililerden gelecek bir yardım elini beklediler.

Ancak maalesef gördük ki yardım elini uzatacak olan yetkililer yıllar boyunca yapmaları gerekenleri ya yapmamış ya da eksik yapmış…

Yıllarca bu devlete vergisini vermiş , vatani görevini yapmış , hatta bu uğurda gerekirse ailesinden şehit vermiş , kısacası vatandaş olarak üzerine düşen bir çok görevi yerine getiren yurdum insanına , hayatta sadece bir kez başına gelebilecek böylesine bir felaket zamanında devletin o güçlü elini tam olarak tutamayan vatandaştan , kızını , oğlunu , annesini , babasını kısacası her şeyini kaybeden yurttaşımızdan helallik isteyince alacağınız cevabı az çok tahmin ediyorsunuzdur…

Yedi düvele ün salan tüm atalarımıza,

Çanakkale’de göğsünü süngüye siper eden tüm şehitlerimize,

Yıllarca hain terör örgütlerinin kurşunları ile toprağa düşen şehitlerimize,

Bu ülkeyi yoktan var eden Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarına her şeyimiz HELAL olsun.

Ancak  siyasilerimiz ile henüz daha yaşanacak günlerimiz var. Yok öyle hemen helalleşmek…