İlk ciddi yarışını 2009 yerel seçimlerinde CHP ’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak verdi ve AK Partinin adayı merhum Kadir TOPBAŞ karşısında ilk mağlubiyetini aldı.

12 Eylül 2010 yılında yapılan ve 26 maddeden oluşan  anayasa referandumunda  “HAYIR”  kampanyasını yürüten ve ilk defa CHP Genel Başkanı olarak halkın karşısına çıkan  KILIÇDAROĞLU , milletten geçer not alamadı ve ikinci yenilgisini aldı.

12 Haziran 2011 yılında yapılan genel seçimlerde yüzde 26,34 oy alan KILIÇDAROĞLU , bu seçimlerde de AK Partinin gerisinde kalarak muhalefete devam etti ve üçüncü yenilgisini aldı.

30 Mart 2014 yılında yapılan yerel seçimlerde de sonuç değişmedi ve KILIÇDAROĞLU yine AK Partinin gerisinde kalarak yüzde 23,08 oy alarak dördüncü yenilgisini almış oldu.

Yerel seçimlerden yaklaşık 5 ay sonra , 10 Ağustos 2014 tarihinde sandıklar bu kez ilk defa Cumhurbaşkanlığı seçimi için halkın önüne geldi ve KILIÇDAROĞLU başkanlığında CHP , Erdoğan karşısına  Ekmeleddin İHSANOĞLU ’nu çıkardı aday olarak. Erdoğan yüzde 51,79 oy oranı ile ilk turda seçimi kazandı. KILIÇDAROĞLU ’nun adayı yüzde 38,44 oy oranı ile geride kaldı, yani başka bir değiş ile KILIÇDAROĞLU beşinci kez Erdoğan’ın gerisinde kaldı.

2015 yılında birisi Haziran , diğeri ise Kasım ayında olmak üzere iki genel seçim yapıldı ve KILIÇDAROĞLU bu seçimlerde de  Erdoğan’ın  yani AK Partisinin  gerisinde kalarak altı ve yedinci kez mağlup oldu.

Bu kez sandık halkın önüne 16 Nisan 2017 yılında Türkiye Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi  için , anayasa referandumu için geldi. Bu sisteme karşı “HAYIR”  kampanyasını yürüten KILIÇDAROĞLU , yüzde  51.41 oy oranı veren ve ERDOĞAN ’ı  destekleyen “EVET” çiler karşısında sekizinci yenilgisini aldı.

Tarihler 24 Haziran 2018’i gösterdiğinde KILIÇDAROĞLU , AK Parti ve MHP ’nin ortaklığındaki Cumhur İttifakına karşı yüzde 25,32 oy oranı ve 134 Milletvekili ile KILIÇDAROĞLU dokuzuncu yenilgisini alarak bir kez daha Erdoğan’ın gerisinde kaldı.

14 ve 28 Mayıs 2023’de yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği genel seçimlerinde başarılı olamayarak onuncu yenilgisini aldı.

Ve köprüden önceki son çıkış…

4 Kasım CHP olağan kurultayı...

Tam 13 yıldır CHP’nin başında bulunan KILIÇDAROĞLU , bir kez daha Genel Başkan olmak umudu ile çıktı delegelerin karşısına. Kendisi ve çevresi neredeyse garanti gözü ile bakıyordu seçileceğine.

Ancak  yenilikçiler hareketinin başını çektiği CHP delegeleri , KILIÇDAROĞLU’na artık yeter diyerek on birinci ve son hezimetini yaşattı.

CHP ’nin sağduyulu delegeleri  “DEĞİŞİM” diyerek , yenilgilerle dolu bir döneme son noktayı koydular.

Son yapılan seçimlerde (28 Mayıs 2023) , seçimin kaybedildiğinin belli olmasından sonra istifa etmesi gerekirken sanki hiçbir şey olmamış gibi davranan KILIÇDAROĞLU , 4 Kasım  günü yapılan kurultayda aldığı son yenilgi ile hem genel başkanlık koltuğunu , hem de saygınlığını kaybetti.

Toplumsal muhalefetin önüne set çeken  KILIÇDAROĞLU kendisine yakışmayan bir tavır ve üslup ile siyaset sahnesindeki rolünü tamamlayarak Türk siyasetinin tozlu raflarındaki yerini aldı.

Böyle bitmemeliydi…!

Dile kolay tam 13 yıl bu ülkenin ana muhalefet partisinin genel başkanlığını yapan bir siyasetçi sloganlar ile , çiçekler ile , gözyaşları ile uğurlanmalıydı siyaset sahnesinden.

Türk ve Dünya siyaset tarihine hiç galibiyet alamamasına rağmen  13 yıl bir partinin başında bulunarak enteresan bir skora imza atan KILIÇDAROĞLU , aynı zamanda yapılan bir kurultay ile genel başkanlığı kaybeden birisi olarak da CHP tarihine imzasını attı…!

Hafta sonu CHP’nin yaptığı Olağan Kurultay , Türk demokrasisine ve Türk Siyasi tarihine çok yakıştı. Böyle demokratik bir ortamda tam 13 yıl boyunca 100 yıllık bir partinin lideri nasıl değiştirilir bunu  gösterdi tüm Türkiye ve Dünya’ya…

Bu demokratik seçim nasıl CHP ve Türk siyaset camiasına yakıştıysa , birinci tur sonunda  seçimden çekilmeyerek ve seçimin sonunda sayın ÖZEL’e  karşı seçimi kaybetmesine rağmen , onun elini havaya kaldırarak kurultaya veda etmeyen 100 yıllık CHP’nin yedinci genel başkanı  KILIÇDAROĞLU’na  ise bu tavır ve davranışı hiç YAKIŞMADI…!