Tüm Dünya’da ve özellikle de gelişmiş ülkelerde emeklilik sistemleri, yaşlılık döneminde yaşanabilecek yoksulluğun önlenmesi ve yaşlıların çalıştıkları dönem süresince elde ettikleri yaşam standartlarını emekli olduktan sonra da  korunması amacıyla geliştirilmiştir.

            Yani başka bir değiş ile , hayatlarının en verimli çağlarında ülkeleri için gece gündüz demeden çalışarak yaşadığı yere katma değer katan kişilere verilen addır EMEKLİ…!

            Emekli olarak kabul edilebilmek için her ülkenin belirlemiş olduğu  bazı şartların yerine getirilmesi ve belirtilen özelliklerin sağlanması gerekiyor.

            Ülkenin demografik yapısı, yaşam uzunluğu beklentisi, gelişmişlik düzeyi gibi faktörler emeklilik sisteminin şartlarının belirlenmesinde rol oynuyor.

Bunun yanı sıra, bazı ülkelerde kadınlarla erkekler için farklı emeklilik yaşları uygulanabiliyor. Örneğin; Türkiye’de erkekler için belirlenen emeklilik yaşı  (2022’de işe başlayanlar için)  64 , kadınlar içinse 62 olarak belirlenmiş.

Geçtiğimiz aylarda belirlenen  maaş  artışları  sonucunda , emekliye beklenen  zammın  gelmemesi  milyonlarda  hayal  kırıklığı  yaratırken Türkiye'de  emeklilerin  maaşları  Avrupalı  akranlarına  kıyasla  çok  düşük  kaldı.

Türkiye , Avrupa  ülkeleri  arasında  emeklilerin  en düşük  refaha sahip olduğu  ülkelerden  biri  konumuna  geldi. Türk  lirasında son aylarda  yaşanan sert düşüşü de eklediğimizde  ülkedeki  ücretler de döviz kurları karşısında hızla eriyerek elde avuçta ne maaş ne de zam adına bir şeyler kaldı…!

Artan hayat pahalılığı en çok emeklileri etkilerken milyonlarca emeklinin maaş zammı beklentisi de başka bahara kaldı. Emekli zammı ek refah payıyla yüzde 25’e çıkartılsa da bu rakam emeklinin yüzünü güldürmeyi bırakın mevcuttaki neşesini de kaçırdı.

Yapılan  son  düzenlemeye  göre  kök  aylığı  7 bin 500 TL'nin  altında kalan SSK  ve  BAĞKUR emeklileri yine aynı maaşı almaya  devam edecekler.

Gıda  ve  enerji  fiyatlarının  her  geçen gün artmaya  devam  ettiği  ülkede emekli  maaşları  ile açlık  ve  yoksulluk  sınırı  arasındaki  makas  da açılmış oldu. Milyonlarca  emekli en düşük emekli  aylığı  olan 7 bin 500 TL’ye  mahkum edilirken  ortalama  aylıklar  ağustos  ayı yoksulluk  sınırı olan  40 bin TL’nin yanına  dahi  yaklaşamadı.

Türkiye’de  emekli  aylıkları  Avrupa  ortalamasının da oldukça altında. Pek çok emekli , 7 bin 500 TL’lik maaşla geçinmeye çalışırken emeklilerin  refah seviyesi, Avrupalı akranlarının yanına bile yaklaşamayacak seviyede.

Fransa’da  yaklaşık  1400 Euro  olan  ortalama  aylık  emekli  maaşı, İspanya’da  1257 Euro  seviyesinde  bulunuyor. Hollanda’da  ise  ortalama emekli  maaşı  1300 Euro  civarında. İsveç’te  kadın  emekliler 1480 Euro , erkek emekliler ortalama 2 bin 110 Euro  alıyor.

Belçika’da  emekli  erkekler  ayda  ortalama  brüt 2 bin 121 Euro  alırken, kadınlarda  bu rakam 1633 Euro  seviyesinde. Almanya’da  ise ortalama  aylık emekli  maaşı ise 1152 Euro  seviyesinde  bulunuyor.

Türkiye’de ise sadece 260 Euro seviyelerinde…!

Evet yanlış duymadınız 260 Euro…!

Ne diyelim , Allah talimat ile el kaldırıp indiren ve milyonlarca insanın geçim koşullarını belirleyen sayın vekillerimizi bildiği gibi yapsın…

Emekli kesime reva görülen bu hayat şeklinin mimarı kim.?

Cumhurbaşkanı Erdoğan mı.?

Kabinedeki bakanlar mı.?

Ekonomiyi uçurumdan kurtaracak olan Şimşek mi.?

Merkez Bankasının başına getirilen Hafize Gaye ERKAN mı.?

Yoksa Milletin Meclisinde doğru yanlış demeden el kaldırıp indiren vekiller mi.?

Bence hiç birisi…!

Bu olanların tek müsebbibi ve mimarı , tam 21 yıldır bu iktidarı en tepede yalnız bırakan ve halkın takdirini ve oyunu alabilecek siyaseti üretemeyen muhalefet partileridir…!

AK Parti , iktidara geldiğinde emekli maaşları asgari ücretten yaklaşık yüzde 47 daha fazlaydı.

Geldiğimiz noktada ise yaklaşık asgari ücretin yüzde 35 daha altında…

Ne diyelim elin emeklisi  5 yıldızlı gemilerde dünyayı gezerken , yurdumun emeklisi  ise her zaman olduğu gibi iktidar tarafından , 2024 yılının ocak ayında ağızlarına çalınacak bir parmak balı bekliyor…