İsrail-Hamas  savaşında neredeyse 18 gün geride kaldı. Önceleri Hamas’ın yaptığı saldırıları haksız bulanlar , gün geçtikçe İsrail’in uyguladığı zalimce katliamları gördüğünde yavaş yavaş çark etmeye başlıyorlar.

Ancak gelin görün ki  iki yüzlü Avrupa ve batı ülkeleri yine bizleri şaşırtmadı ve adeta çıldırmış bir şekilde , İsrail’e kol kanat germe yarışına girmiş vaziyetteler.

Olayları kronolojik olarak hafızamızda canlandırdığımızda , çok ciddi bir şekilde iki yüzlülük ile karşı karşıya olduğumuzu anlıyoruz.

Rusya bundan yaklaşık 20 ay önce , 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya savaş açıp saldırılara başladığında tüm Avrupa ve batılı devletler kıyametleri koparıp bir çok yaptırımlarda bulunmuşlardı…

Ünlü Rus yazarlarının kitapları yakıldı , eserleri kütüphanelerden çıkarıldı. Rus sporcular ve takımları müsabakalardan men edildiler. Dünyaca ünlü fast food zincirleri Rusya’dan çıkma kararı aldılar. Ekonomik olarak tüm dünya ile bağlantıları minimum seviyeye indirildi. Vs. vs. vs…

Rusya’ya yapmadığını bırakmayan  iki yüzlü batı ülkeleri , şimdi geldiğimiz noktada İsrail’in yapmış olduğu katliamlar karşısında bırakın sessizliğini korumalarını , tam tersine Filistin ve onun masum sivil halkları için ellerinden ne kötülük gelirse , bunu hayata geçirme noktasında birbirleriyle yarışır durumdalar maalesef.

-Frankfurt’taki kitap fuarında , Filistinli bir yazarın ödül törenini iptal ettiler,

-Almanya , Filistin lehine gösterileri yasakladı,

-Fransa , Hamas’ı övenleri sınır dışı etme kararı aldı,

-Amerika dış işleri bakanı , İsrail’i ziyaret etti  ve ilk söylediği cümle “ben buraya Amerika dış işleri bakanı olarak gelmedim , bir YAHUDİ olarak geldim” oldu…!

-Dünyaca ünlü sanatçımız Fazıl SAY’ın İsviçre’de vereceği konser , yetkililer tarafından sırf İsrail’in yaptığı faşist politikaları eleştirdiği için iptal edildi,

-Geçtiğimiz hafta sonunda tüm  Avrupa  liglerinde  federasyon  yetkilileri , İsrail’in yapmış olduğu katliamı görmezden gelip , hamasın saldırılarında hayatlarını kaybedenler için sporcuların  kollarına siyah bant takarak çıkmalarını sağladı,

-İsrail’in , Gazze’de vurduğu “El-Ehli Baptist” hastanesinde hayatlarını kaybeden 471 kişinin daha cenazeleri kalkmadan , ABD başkanı Bıden , hava alanında eli kanlı Netanyahu’yu kucaklayarak desteklerini ifade etti.

İsrail’in çoluk , çocuk , genç , yaşlı , hasta , sivil demeksizin canice katlettiği  bu insanların yanında , tüm Dünya’nın ve yetkililerin atladığı önemli bir katliam daha yapılıyor aslında bu savaşta…

Onun adı da ne yazık ki “Savaş Hukuku”

Evet ne yazık ki , İsrail’in yapmış olduğu bu katliamda , batının ve Dünya’nın atladığı en önemli meselelerden birisi de savaş hukuku.

Çünkü İsrail’in , hastaneleri , ibadethaneleri  bombalayıp , insanların sığındıkları yerleri yerle bir edip onları katletmelerine ses çıkarmamak , öldürülen 16 gazeteciyi görmezden gelip , halkın yaşadığı yerlere savaşta halinde dahi kullanılması yasak olan  MİSKET ve FOSFOR BOMBASI atılmasına göz yummak demek , İsrail’e destek veren tüm Ülke’lerin , İsrail’den daha fazla kural tanımaz hale gelmeleri anlamına geliyor.

Ve en önemlisi sayın okurlar , eğer bu katliamlara , bu kural tanımazlıklara ve savaş hukukunun ayaklar altına alınmasına müdahale edilmezse , bundan sonra Dünya’nın cehenneme döneceği gerçeğini de bir yerlere not edelim…!!!

Fakat gelişmeleri yakından takip etmeye çalışan ortalama bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak benim asıl dikkatimi çeken hadise , mevcut kaotik ortamın başladığı 7 Ekim tarihinden bu yana ilk zamanlarda Türkiye olarak en doğru tavrı sergileyip İTİDAL yüklü mesajlar veren iktidar yetkililerinin , bir çok ülke ve  yurt içinde yapılan Filistin lehine  protestolara rağmen  ve  artık bıçağın kemiğe dayandığı şu sıralarda adeta “ölüm sessizliğine” bürünmüş olmalarına bir anlam veremiyorum.

Aslında zekası olan ve gündemi takip eden her insan gibi benim de bir düşüncem var…

Bu ölüm sessizliğinin en büyük sebebinin bir tarafı , ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntı olmasın sakın…?

Malum , bundan haftalar önce hain 15 Temmuz kalkışmasının finansörlerinden  ve  ABD’nin  yani dolayısıyla İsrail’in uyduları olan , “Birleşik Arap Emirlikleri” ve “Suudi Arabistan” dan aldığımız  emanet milyarlarca doları geri verin derler mi , ne dersiniz…???????

KİM BİLİR…..?