SMA hastası olan Toprak Bebek için kampanya sürüyor. Toplanması gereken para 2 milyon Euro civarında. Şu ana kadar 1 milyon 260 bin Euro toplanabildi. Bu da aşağı yukarı kampanya yüzde 63’e ulaştı demek oluyor. Öte yandan Toprak’ın fazla zamanı yok. 700 gram daha almadan tedavi görmesi gerekiyor. Bundan 4 ay önce de Toprak Bebek için çağrı köşemden çağrı yapmıştım. Bugün de yine tüm Eskişehirlilerden destek istiyorum. Gel gelelim üzüldüğüm bir konu ise 4 ay önce çağrı yaptığımda Euro 10,4 civarında işlem görüyordu. Şu an köşemi yazarken ise 11,18 civarında. Türkiye’deki tüm SMA hastaları düzenledikleri kampanyalar ile 2 milyon Euro toplamaya çalışıyor. Döviz kuru arttıkça da onların işi daha da zorlaşıyor. Bağış yapacak olan ama unutan ya da erteleyenler var ise bu konuyu da göz önüne alarak bir an önce kampanyaya desteklerini versin. Malum bugün verdiğiniz 100 lira ile yarın verdiğiniz 100 lira belki sizin için fark etmeyecek ama Toprak Bebek için çok şey fark edecek. 

koke

İBRAHİM HOCA’DAN ÇOK KIYMETLİ BİR KİTAP

Geçtiğimiz gün İbrahim Gerede Hocamız gazetemizi ziyaret etti. ‘Eskişehir’de Demokratik Öğretmen Örgütlenmesinden Kesitler’ isimli kitabını sağ olsun bana ve Bülent ağabeye imzalayıp getirmiş. Kar amacı gütmeyen bu kaynak kitap, Tepebaşı Belediyesi Kültür Yayınları tarafından basılmış. Kitabı henüz derinlemesine inceleme fırsatı bulamadım ama 1908 ve 2020 yılları arasında Eskişehir’deki demokratik öğretmen örgütlenmeleri ile ilgili bilgiler yer alıyor. İçerisinde hem o dönem örgütlenmelerde yer alan kişilerden alınan bilgiler var. İbrahim Hoca’nın kendi anıları ve çeşitli belgeler de kitapta yer alıyor. Eskişehir’de alanında tek olan bir çalışma olması açısından bu kitap daha da bir önem kazanıyor. İnceleme yapmak isteyenler için kitap İl Halk Kütüphanesi’ne de bırakılacak. İbrahim Hoca ilerleyen dönemde kitabı internet ortamında da yayımlamak istediğini söyledi. 2 yıl emek verip böyle önemli bir çalışmaya imza attığı için kendisine ve kitabın basımını gerçekleştiren Tepebaşı Belediyesi’ne buradan Eskişehirliler adına teşekkür ederim. Gelecekte birçok araştırmacının işini kolaylaştıracak bir kitap olacağı kesin.

kose

HAMAMYOLU ESİNTİSİ

Şişli Belediyesi Mecidiyeköy Meydanı’nda çevre düzenlemesi yapmış. Ödünç Kütüphane, İstanbul Kitapçısı, Mecidiyeköy Sanat, BELTUR büfesi yer alıyor. Şöyle bir fotoğraflara baktım da yapılan düzenleme bana biraz Hamamyolu Caddesi’nde yapılan düzenlemeye hatırlattı. Kazım Başkan ile Muammer Başkan arasında bir fikir alışverişi oldu mu bu konuda yoksa tamamen tesadüf mü onu bilemiyorum. Belki de bana öyle gelmiştir. Yine de bir fotoğraf bırakıyorum, belki siz de benzetirsiniz.