PHOTO-2023-04-25-09-14-15

Dün kaleme aldığım yazımın bir bölümünde şu görüşlere yer vermiştim: “Önümüzdeki 20 gün, provokasyona oldukça açık. Siyasi atmosfer fazlasıyla sertleşecek. Elbette bu sertleşme seçmene de yansıyacak. Toplumun sinir uçlarına dokunmak suretiyle kaos yaratmak isteyenler olabilir. Tavsiyem şudur ki: Duygularımız aklımızın önüne geçmesin. Her olaya sakin yaklaşmak provokasyon sevicilerin motivasyonlarını bozmaya yetecektir. Sonuçta seçime gidiyoruz cenge değil. Bir taraf kazanacak, diğer taraf kaybedecek. Oyunun kuralını hiçbir zaman unutmadan önümüzdeki 20 günü ülkemizin menfaatleri doğrultusunda değerlendirmekte fayda var.”

*

AK Parti Eskişehir Milletvekili Adayı Ali Demirel’in seçim ofisine çirkin bir saldırı gerçekleştirildiğini duyduk. Duyuran kişi, AK Parti Tanıtım ve Medya Başkanı Hasan Burgaz’dı. Burgaz, "Terbiyesizler! Ahlaksızlar! Orada bir sürü güvenlik kamerası var. Bu yaptıklarınız yanınıza kalacak mı zannediyorsunuz!” ifadelerinin yanı sıra bir de saldırı sonucunda seçim ofisinin halini gösteren fotoğraf paylaştı. Evet, Burgaz’ın ifadelerine imzamı atıyorum. Bu bir terbiyesizliktir, bu bir ahlaksızlıktır. Dahası, demokrasiye olan hazımsızlıktır. Beri yandan, vatandaşları germek suretiyle karışıklık yaratmak istenen provokatif bir eylemdir.

*

Peki, bu noktada biz ne yapacağız? Yapacağımız açık. Başta da belirttiğim gibi, olaylara soğuk kanlı yaklaşacak, duygularımızın aklımızın önüne geçmesini engelleyeceğiz. Zira bu ülkenin güvenlik güçleri var. İncelemeler sonucunda failin ya da faillerin tespit edilip gerekli hukuki işlemlerin yapılacağına inanıyorum. Kısacası, yapacağımız en olumlu davranış, fevri hareket etmek yerine güvenlik güçlerimize ve yargımıza güvenmek olmalıdır.


PHOTO-2023-04-25-09-14-15 (1)

Büyükerşen ile Ataç’ın çarpıcı ifadeleri

Hafta sonu, Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Eskişehir seçim iletişim ofisi açıldı. Bu ofisin amacı, altı partinin temsilcilerinin ortak bir çatı altında faaliyetlerini gerçekleştirebilmesi. Açılışın görkemli olduğunu ifade edebilirim. İş Bankası Köprübaşı şubesinin karşısında yer alan seçim ofisi önünde toplanan kalabalık, açılışın ardından Ulus Anıtı’na doğru coşkulu bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş esnasında da açılış sırasında da kalabalık bir hayli fazlaydı. Özellikle Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ın konuşması dikkat çekti.

*

Büyükerşen konuşmasının bir bölümünde dedi ki:

‘GİDECEĞİNİN FARKINDA’

"İki cümleye dikkat çekeceğim. İlki, ‘Kurtuluş Savaşı’nın önemli toprakları.’ İkincisi, ‘Bugün Eskişehir tarımıyla, ticaretiyle, sanayisiyle, üniversiteleriyle ileri ülkelerin gıpta ile baktıkları bir şehir haline geldi.' Bu sözler geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kullanıldı, dikkatinizi çekti mi? Duyduklarıma inanamadım. Video kayıtlarından tekrar tekrar bu cümleleri dinledim. O Tayyip Erdoğan ki her seçim döneminde, Eskişehir’e gelişinde alabildiğince bana çatar, bu sefer sesi de çıkmadı. Benimle ilgili en ufak eleştiride dahi bulunmadı. Bu da Eskişehir’in tarihindeki ilklerden birisidir. Erdoğan’ın Eskişehir hakkındaki kanaatlerini itiraf diye kabul ediyorum. Çünkü şimdiyle kadar hiç öyle söylemiyordu. Tabii gidişinin farkında, gideceğinin farkında.”

*

Şimdi, Ahmet Ataç’ın konuşmasının dikkatimi çeken bölümünü okuyalım ve bu bölümü kapatalım.

İşte Ataç’ın o ifadeleri:

‘ÇİÇEKLERİMİZİ KOPARABİLİRSİNİZ AMA…’

“Leyla Halit Filistin Kurtuluş Gücü’nün çok önemli unsurlarından biriydi. Uçak korsanıydı. Ama o kendisini şöyle ifade ediyordu: ‘Ben uçak korsanı değilim, Filistin’in kurtuluşunu herkese öğretmeye çalışıyorum.’ İsrailliler için şunu dedi: ‘Siz bizim çiçeklerimizi koparabilirsiniz ama baharın gelmesini engelleyemezsiniz.’ Bu anlamda il ve ilçe başkanlarımızla, belediye başkanlarımızla, milletvekillerimizle, adaylarımızla bize çalışmak düşüyor. Eskişehir’de zaten birinci partiyiz, daha da oyumuzu arttıracağız. Hep birlikte el ele kol kola hareket edeceğiz ve bu ülkeyi düze çıkaracağız.”

PHOTO-2023-04-25-09-14-15 (2)

Gaye Usluer bakan olur mu?

CHP’nin 25. ve 26. Dönem Eskişehir Milletvekili olan, defalarca Parti Meclisi’nde görev alan Prof. Dr. Gaye Usluer ile ES TV ekranlarında buluştuk.

Kamuoyunun merak ettiği pek çok konuya ilişkin yaptığımız sohbettekiözellikle üç konuyu siz değerli okurlarımıza aktarmak istiyorum.

*

İlki, Gaye Usluer’in seçim sürecinde görev alıp almayacağı…

Usluer, geçtiğimiz haftalarda Kemal Kılıçdaroğlu ile özel görüşme yaparak CHP’yeüyeliğini gerçekleştirmişti. O görüşmede seçim çalışmalarına ilişkin de konuşulmuş. Bu noktada Usluer diyor ki:

“Görev alacağım. Sayın Genel Başkanımızla görüşmemizdebu minvalde bir konuşmamız da oldu. Diğer çalışmalara da katılacağım ama ağırlıklı olarak Cumhurbaşkanlığı kampanyasında Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçilmesine ilişkin çalışacağım. Hem şehir merkezinde hem kırsalda çalışacağım.”

*

Gelelim ikinci konuya. Gaye Usluer CHP’nin Eskişehir listesini nasıl değerlendiriyor? Usluer’e göre CHP Eskişehir’den kaç milletvekili çıkarır?

İşte Usluer’in cevabı:

GENEL MERKEZİN ANKETİNİ PAYLAŞTI

“Genel Merkez’deki görüşmelerimden çıkardığım sonuç, Eskişehir’de en az üç milletvekili bekleniyor. Aday listeleri belirlenmeden önce yapılan son anketlerde Eskişehir’de AKP ile CHP arasında bin oy farkı var, o da CHP lehine. İYİ Parti de 53 bin görünüyordu. Yani bu tabloya göre AKP üç, CHP üç milletvekili gibi görünüyordu. Ama bunlar aday listesi belli olmadan yapılan anket sonuçları. Şimdi listeler belli, bu sonuçlar daha farklı noktalara gelebilir. Genel Başkanı Cumhurbaşkanı olacak ve iktidara yürüyen bir siyasi partinin mevcut anketler üç üç gösteriyorsa da Eskişehir’de dört çıkarması gerektiğini, dört sorumluluğunu almamız gerektiğini düşünüyorum. Ben Eskişehir’de dört milletvekilinin çıkacağı bir potansiyel olduğunu düşünüyorum.”

*

Bildiğiniz üzere Gaye Usluer, CHP’ye üyelik başvurusunu, yanlış anlaşılmaların önüne geçmek amacıyla milletvekili aday listelerinin belirlenmesinin ardından yaptı. Öte yandan, olası bir Millet İttifakı iktidarında ciddi bir kadro değişimi yaşanacak. Gaye Usluer milletvekili değil ve bakanlar dışardan atanacak. Peki, Usluer, Sağlık Bakanı olarak değerlendirilir mi?

Bu noktada diyor ki Usluer:

‘BEKLENTİM YOK AMA NİYE OLMASIN?’

“Hiçbir beklentim yok. Elbette ki iktidar olduğumuzda ülkemiz iyi yönetilecek. Dolayısıyla her birimiz kendimizi bunun bir parçası olarak görebiliriz. Bu ülkede yaşayan herkes, muhalif olan, değişimden yana olan, yeniden demokrasiden yana olan herkes bunun bir parçası olabilir. Herkes gibi benim de şansım var tabii ki. Ben sonuçta tıp profesörüyüm, mesleğimde yetkin bir kişiyim, sağlık alanında yetkinliği olan, bu konuda çok sayıda konuşması olan, kendini kanıtlamış biriyim. 10 yıl kadar Sağlık Bakanlığı’nda kurullarda görev aldım. Yurt dışında da Türkiye’nin sağlık sistemini anlattığım seminerler, davetler oldu. Dolayısıyla öyle bir beklentim var anlamında demiyorum da ‘sana olur mu’ derseniz niye olmasın derim. Şu anda hepimizin ortak beklentisi 14 Mayıs akşamı hedefimize ulaşmak.”

PHOTO-2023-04-25-09-14-15 (3)

İpek Çelik

CHP Eskişehir Milletvekili listesinde yer alan İpek Çelik ismini sıklıkla duymaya başladım…

*

İpek Çelik Eskişehir’de eczanesi olan genç bir eczacı. Genç olmasına rağmen siyaseten tecrübeli. 10 yıla yakın süredir CHP üyesi. Bir dönem CHP İl Başkan Yardımcısı olarak da görev yaptı. Aynı zamanda kökten CHP’li! Babası Yahya Çelik’in Tepebaşı Belediyesi’nin önceki dönem meclis üyelerinden olduğunu ifade etmek faydalı olacak.

*

Çelik, eğitim ve iş yaşamında da başarılı. Yüksek lisans eğitimi var. Doktora yapmaya da hazırlanıyor. Aynı zamanda hem mesleğine hem siyasi kariyerine katkı sunacak sosyoloji alanında lisans eğitimi almış. İleri düzeyde İngilizce biliyor. Sağlık Bakanlığı’nda, tam da pandemi döneminde üç yıl görev yapmışlığı var, yani kamu ve kriz yönetimi tecrübesi de mevcut. Anlayacağınız İpek Çelik’in özgeçmişi bir hayli güçlü. Şehrin en önemli markalarından olan Eskişehirspor’a da sevdalı. Bu sevda taraftarlıkta kalmamış; Çelik, önceki dönem Eskişehirspor yöneticilerinden! İpek Çelik mesleğinin vemeslektaşlarının sorunlarına da kafa yoran bir isim. Bu noktada Eskişehir Eczacı Odası’nda bir dönem yönetim kurulu üyesi olarak görev aldı.

*

Tüm bunlar ışığında ifade edebilirim ki: CHP Genel Merkezi yerinde bir karar alarak İpek Çelik’i listeye almış. Başarılı ve deneyimli bir genç, başarılı ve deneyimli bir kadın. Aynı zamanda sosyal ilişkileri kuvvetli. Mesleğinin getirdiği avantajı da iyi değerlendirerek her kesimden vatandaşla sürekli bir arada. Şu an yaptığı seçim çalışmaları kapsamında gördüğümüz kadarıyla yoğun bir programı da var. Her gittiği yerde, gittiği yerin özelliğine göre ortak mutabakat metninde yazan vaatleri anlatıyor.

*

Son söz: CHP, gelecek için iyi bir yatırım yapmış. İpek Çelik’i yakın gelecekte Eskişehir siyaseti içerisinde daha farklı pozisyonlarda görebiliriz.