Biz Eskişehir’de yaşayanlar olarak, barındığımız şehir ile ilgili bazen fazlasıyla acımasız olabiliyoruz.

Belki çok sevdiğimiz Eskişehir’in daha iyi noktalara gelmesi için yönetenlere sert eleştirilerde bulunuyoruz fakat şunu söylemek zorundayım ki bazen kantarın topuzunu biraz fazla kaçırıyoruz.

Öyle ki AK Parti’lisi olsun veyahut CHP’lisi, zaman zaman aldıkları sert eleştiriler nedeniyle sıdkı sıyrılabiliyor, hizmet etme çabası noktasında demoralize olabiliyor.

*

Biz daha iyisini istediğimiz için ki bu çok normal; her zaman daha iyisini isteyeceğiz ve yöneticileri bu noktada kamçılamak suretiyle daha çok çalıştıracağız, yapıcı olmak koşuluyla eleştireceğiz…

Ve fakat bakın, bizim bazen isyan eder derecede yaptığımız serzenişlere karşılık dışarıdan bakan gözler Eskişehir’i nasıl görüyorlar?

Harika, müthiş, dört dörtlük, vesaire…

Aslında bu durum, Eskişehirlinin eseri! Eskişehirli iyi yöneticiler seçerek ve o yöneticileri en iyisiniyapsın diye eleştirerek şehrinin gelişimi için uğraşıyor. Dahası, şehrini içeride eleştirirken dışarı çıktığındaele karşı şehrine toz kondurmuyor, övüyor da övüyor.

Bu noktada dışarıdan bakan gözler de Eskişehir’e hayranlık duyuyor.

*

Bunun en son örneğini Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdülkadir Karaduman ile yaşadık.

Karaduman, parti teşkilatıyla bir takım programa katılmak üzere Eskişehir’e geldi.

Şehrimize gelmişken de sohbet etmemek, kent ile ilgili görüşlerini almamak olmazdı.

*

Bu noktada Karaduman’ı ES TV ekranlarına konuk olarak aldım ve sordum: Eskişehir’i nasıl görüyorsunuz, Yılmaz Büyükerşen ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

İşte, Konya Milletvekili Abdülkadir Karaduman’ın Eskişehir ve Yılmaz Büyükerşen’e ilişkin görüşleri:

‘ÜLKEMİZİN STRATEJİK ŞEHİRLERİNDEN BİRİSİ’

“Eskişehir Anadolu’nun en kıymetli, en müstesna, en değerli şehirlerinden bir tanesidir. Eskişehir İç Anadolu’da nüfus bakımından dördüncü en büyük ilimizdir. Aynı zamanda üniversiteleriyle birlikte Eskişehir aynı zamanda bir öğrenci şehridir. Ekonomi altyapısıyla birlikte, sanayisiyle birlikte, tarımıyla birlikte Eskişehir hakikaten ülkemizin en stratejik şehirlerinden bir tanesidir. Biz Saadet Partisi olarak Eskişehir’i bu yönü itibariyle de çok önemseriz. Her zamanda, en fazla ciddiye aldığımız, önemsediğimiz, en fazla üzerinde çalışma yapma ihtiyacı hissettiğimiz şehirlerimizden bir tanesi Eskişehir olmuştur.

‘ESKİŞEHİR’E ÖZEL ÇALIŞMA GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ’

Eskişehir Türkiye’nin önemli ihtiyaçlarının karşılanması noktasında ciddi rol üstlenen bir şehrimiz. Ancak buna rağmen Eskişehir’e, hükümet tarafından yeterli önem verilmiyor, Eskişehir’e yeterli kaynaklar yatırım adı altında ayrılmıyor. Bu sorunu Eskişehir’de yaptığımız istişareler neticesinde gözlemlemiş olduk. Ayrıca merkezde hem ışıkların sıklığından kaynaklı hem alternatif güzergahların eksikliğinden kaynaklı olarak ciddi bir trafik problemi var. Şehirde bir yerden bir yere giderken buna şahit olduk. Aynı zamanda Eskişehir’de sanayiye dair yapılması gereken daha önemli çalışmaların olduğunu, tarımla ilgili ciddi projelerin ortaya konulması gerektiğini de tespit ettik. Şimdi bu tespitleri rapor haline getireceğiz. İnşallah Ankara’ya döndüğümüzde TBMM’de Eskişehir’e özel bir çalışma gerçekleştireceğiz.

‘HER KESİM ESKİŞEHİR’DE YAŞAMAKTAN MEMNUN’

Eskişehir yaşanabilir bir şehrimiz. Gençlerimiz açısından da emeklilerimiz açısından da memurlarımız açısından da esnaflarımız açısından da genel itibariyle insanlarımız Eskişehir’den memnun. İnsanların Eskişehir’de yaşıyor olmaktan mutlu olduklarını,şehrin refah düzeyinin de genel itibariyle iyi olduğunu hissediyorum.

TÜRKİYE’DE DE ESKİŞEHİR’DE DE BÜYÜKERŞEN’E OLUMLU KANAAT

Konya Milletvekili olmakla birlikte Türkiye’nin her yerini ziyaret ediyorum. Her ilimizde insanlarımızla bir araya geliyorum. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yaklaştığımız bu dönemde bazı isimler daha fazla ön plana çıkıyor. Dolayısıyla o isimler şu anda Türkiye’de çok daha fazla gündeme geliyor. Ancak diğer taraftan bir gündem açılacaksa Sayın Yılmaz Büyükerşen ile ilgili Anadolu’nun sathında, ben Anadolu’da insanların Yılmaz Büyükerşen hakkında olumsuz bir kanaate sahip olmadıklarını görüyorum. Eskişehir’de de öyle görüyorum ki hükümeti destekleyen insanların dahi Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e karşı bir rahatsızlıklarının olmadığını, bir probleminin, herhangi bir sorununun olmadığını görüyorum. Türkiye’de de Eskişehir’de de Yılmaz Büyükerşen ile ilgili genel olumlu bir kanaatin olduğunu ifade edebilirim.”

*

Evet, Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdülkadir Karaduman’ın Eskişehir ve Yılmaz Büyükerşen’e ilişkin ifadelerini okudunuz.

Şehir olarak eksiklerimiz, belki sakat yanlarımız olsa da bizim şehrimiz yaşanabilir, güvenli ve imkanları bir hayli fazla olan bir şehir.

Bu noktada diyorum ki: İyi ki Eskişehir’de yaşıyorum!