CHP Eskişehir Milletvekili Aday Adayı Kadir Kodak, geçtiğimiz günlerde gazetecilerle bir araya gelmişti. İkili sohbetler sırasında milletvekili adayı olduğu takdirde dikkatimizi çeken bir uygulamaya imza atacağını söyledi.

*

Kodak, Eskişehir’de Hava İkmal, Şeker Fabrikası, Demiryolu Fabrikası gibi köklü kurumların olduğunu ve bu kurumlara emek verenlerin de içerisinde yer alacağı komiteler oluşturacağını ifade etti.

Peki, sadece bu üç kurum mu?

Hayır!

DSİ’ye emek verenler, Ticaret Lisesi mezunları, İktisat Fakültesi mezunları, subaylar ve astsubaylar, sağlıkçılar, eğitimciler, balkan göçmenleri ve esnaflar gibi otuz civarında komiteyi hayata geçirmeyi planladığını kaydetti. Bununla da yetinmeyip, ilçeler bazında da komitelerin kurulacağını söyledi; Seyitgazi, Han, Mahmudiye, Çifteler gibi…

*

CHP’li Kadir Kodak böyle bir oluşuma neden imza atmak istediğini ise şöyle açıkladı:

‘ŞEHİR GENELİNDE HEYECAN YAŞANMASINI SAĞLAMAK İSTİYORUZ’

“Toplumun kılcal damarlarına kadar inmek ve bunu büyük bir gönüllü çalışmasına dönüştürmek istiyoruz. Bakın toplumu anlamak, her kesimin sorunundan ve beklentisinden haberdar olmak bir iki kişiyle olmuyor. Kuracağımız komiteler ile işçinin, çiftçinin, esnafın, sağlıkçının, subayın, yani aklınıza gelen her kesimin beklentisine ciddiyetle kulak vereceğiz. Bununla beraber raporlar hazırlayacağız. Elbette bu çalışmayı partimizden kopuk olarak değil, aksine, partimizin onayıyla ve öncülüğünde yapacağız. Aklımızdaki çalışmayı büyük bir kampanyaya dönüştürmek, şehir genelinde büyük bir heyecan yaşanmasını sağlamak istiyoruz.”

*

Kadir Kodak’ın milletvekili adayı olduğu takdirde hayata geçirmeyi planladığı projeyi okudunuz.

Şunu net ifadelerle söylemeliyim ki, böyle bir oluşum CHP’ye ciddi katkı sunar ve dahi, Eskişehir’e oldukça fayda sağlar. Zira artık birilerinin Eskişehir’de yaşayanları dinlemesi, Eskişehir’i var eden tüm toplum kesimlerine kulak vermesi gerekiyor. Kadir Kodak aday olması durumunda bu ihtiyaca cevap verecek bir projeyi vaat ediyor.

*

Öte yandan, Kadir Kodak, bir yıldır milletvekili aday adayı olarak çalışmalar yapıyor.Hem Eskişehir için hem de partisi için üretiyor. Yukarıda aktardığım komite projesi, bu üretim içerisindeki örneklerden yalnızca bir tanesi. Peki, söz konusu üretim anlayışı ne yapıyor? Kadir Kodak’ı bir adım öne çıkarıyor…

Zeki Ünal diyor ki

Geçtiğimiz günlerde Sağlı Sollu Haber’den Bayram Yumrukaya’nın, 18. Dönem Eskişehir Milletvekili, geçmiş yıllarda CHP’de Parti Meclisi Üyeliği ve Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini yürütmüş olan Zeki Ünal ile yaptığı bir söyleşisi yayınlandı. Söyleşiyi okudum ve bununla beraber Zeki Ünal’ın CHP’deki demokrasi yapısıyla ilgili görüşleri dikkatimi çekti.

*

Şimdi, Ünal’ın o görüşlerini siz değerli okurlarımıza aktarıyor, yorumu size bırakıyor ve bugünlük MIH sütunlarını kapatıyorum:

‘DEMOKRASİ İDDİASINDA OLAN CHP…’

“CHP, üye partisidir. Demokrasi, katılım demektir. CHP’nin Eskişehir'de 17 bin üyesi var. Onlarca milletvekili aday adayı olacak. Adaylar oy almak için yarışacak. Tüm mahalleleri, köyleri, sivil toplum örgütlerini, odaları ve dernekleri ziyaret edecekler. Parti üyeleri, parti içi demokrasiye katkıda bulunacaklar ve sorumlulukları düzeyinde partiyi savunmaya başlayacaklar. Üyelerle yapılan önseçim partiyi diri tutacak, oyları da en az yüzde 10 artıracaktır. Sorumluluk, sandıklara sahipliği daha da artıracaktır. Türkiye'de demokrasi iddiasında olan CHP, önce parti içinde demokrasiyi gerçekleştirmelidir.”