18.09.2021, 18:00

Dayanışma örneği

Geçtiğimiz gün Türk Metal Sendikası’nın Yerel Medya Kurultayı’na katılmak için Eskişehir’den gazeteci arkadaşlarla yola çıktık. Afyonkarahisar’da dinlenme tesislerinde kahvaltı yapmak için mola verdik. Tesadüf bu ya biz içeri girdik arkamızdan Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler ve ekibi de aynı dinlenme tesislerine girdi. Biraz hoş beş ettik. Onlar da Antalya’ya gidiyorlarmış. Yangından etkilenen vatandaşlar için Antalya ve Manavgat’a Eskişehir’den 2 TIR eşya yardımı toplamışlar, onu götürüyorlarmış. Gitmişken orada da birkaç görüşme yapacaklarmış. Gerçekten yangında birçok vatandaş evini kaybetti, eşyalarını kaybetti. Bu dönemde Türk insanı yine dayanışmanın, birlik ve beraberliğin çok güzel örneklerini sergiledi. ETO ve bağışçıları da zor günlerde vatandaşın yanında olduğunu yine gösterdi. Hem Başkan Güler ve ekibine hem de tüm bağışçılara teşekkür ediyorum. Yangından etkilenen vatandaşlarımız için toplanan bağışların giderek artması dileğiyle.

Sendika nasıl mı olsun? İşte böyle

Yukarıda dediğim gibi şu an Türk Metal Sendikası’nın Yerel Medya Kurultayı’ndayım. Kurultay, sendikanın oteli olan Büyük Anadolu Didim Resort Hotel’de gerçekleşiyor. Dün akşam Türk Metal Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Orhan Demir ile uzun uzun sohbet ettik. Başkan Demir, Eskişehir’de sendikacılıktan bahsetti. Sendikaların üyelerinin maddi haklarını göz ettiğini söyledi. Başkan Demir, ‘‘Biz bu işi zaten yapıyoruz. Türkiye’de toplu sözleşmeler bizim yaptığımız sözleşmelerden örnek alınıyor. Biz de artık sosyal sendikacılığı gündemimize aldık. Üyelerimizin ailelerine de dokunmak istiyoruz. Sadece bu yıl Eskişehir’den Didim ve Bodrum’daki otellerimize 2 bin 200 üyemizi aileleri ile götürdük. Ceplerinden 5 kuruş çıkmadan 5 gün konaklamalarını sağladık. 500’e yakın bekar arkadaşımızı da Kıbrıs’a gönderdik. Çok güzel vakit geçirdiler. Hepsi bu olaydan çok memnun kaldı’’ dedi. Gerçekten içinde kaldığımız tesis çok güzel. Başkanın bahsettiği sayılar azımsanacak gibi de değil. İnsanların yaşamlarına dokunmak gerçekten çok önemli bir iş. Türk Metal bunu çok iyi başarıyor.

İşçi sendikanın önemini kavramalı

Başkan Demir ile muhabbetimizde işçilerin sendikanın önemini bilmesi gerektiğini de vurguladı. Eskişehir’de sendikacılık hakkında konuşurken Demir, ‘‘Hali hazırda sendikalı fabrikalarda çalışmaya başlayan gençler, sendikanın önemini kavrayamıyor. Bunu anlatmamız gerekiyor. Niye diğer fabrikalarda işçiler asgari ücret alıyor da ben 4 bin lira ile işe başlıyorum, niye bayram ikramiyesi alıyorum diye sormuyor. İşte tam da bunu anlatmamız gerekiyor. Bu hakları sendikalı oldukları için kazandıklarını anlatmalıyız’’ ifadelerini kullandı. Gerçekten de öyle. Türkiye’de sendikalaşmak çok zor. Bu yüzden bunun öneminin iyi anlatılması, tüm işçiler tarafından kavranması gerekiyor. Eskişehir’de sendika kültürü yavaş yavaş oturmaya başladı. Bunun daha da ilerlemesi için hepimize görevler düşüyor. Sendika varsa insanca yaşam şartları da var. Yoksa işçiler patronun iki dudağının arasından çıkan bir sözün insafına kalıyor.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.